Kavcic ontvangt al zijn gasten persoonlijk Europese voedseltop Toptenten reputatie tot ver buiten de landsgrenzen. Ook de vaste klant uit Belgrado, 600 kilo meter verderop, is er deze zondagmiddag, voor een negengangenlunch. Aan het einde van de middag rijdt hij weer terug. Kavcic verwelkomt me persoonlijk en zegt dat hij al zijn gasten zo ontvangt. ,,We doen dat sinds mijn familie in 1887 begon met koken'', vertelt hij. ,,Ik ben van de vierde generatie, mijn ouders, grootouders en overgrootouders hadden hier al een res taurant.'' Waar Ana Ros van Hisa Franko ingetogen kookt en graag verrassende, vaak aardse smaken combineert, is Tomaz Kavcic een extraverte chef die je ook een belevenis voorschotelt. Hier eet je niet alleen je eten, hier gebéurt iets aan tafel. Als amuse verschijnt er violetwortel- crème op tafel, met zachte kaas uit de vallei, brood met rode biet om in de crème te sop pen en een glaasje druivensap van de bar- beradruif. Daarna volgt forel uit de Vipava- rivier, twee dagen in gerookt zout en suiker gelegd om het vet eraan te onttrekken, en nu opgediend met een crème van superi eure Sloveense olijfolie, eierdooier en gelebietensprouts. Bij de volgende gang komt Kavcic een verhaal vertellen, dat doet hij bij veel van zijn gerechten. Kavcic: ,,In mijn jeugd was ik een druk mannetje en hadden mijn ouders hun handen vol aan mij. Toen ik 13 jaar was, hebben ze me op een zomeroch tend eens héél vroeg met iemand meege stuurd voor een dagje aan de kust, dan waren ze even van me af. Ik herinner me de prachtige zonsopkomst en een visser die een stuk vis tussen twee stukken brood legde, kaas erbij, olijfolie en peper, waarna hij het met smaak opat. Die herinnering is de inspiratie voor dit gerecht.'' Kavcic zet een bord neer dat eruitziet als een schilderij. Erop liggen in olijfolie, citroen en marjolein gemarineerde sardien tjes, regionale pecorino, rauwmelkse kaas uit de Vipava-vallei, oranje olijfolie en druppeltjes sepia-inkt. Het smaakt gewel dig. Na de sardines volgen meer prachtige gerechtjes, bijvoorbeeld een roos van radic chio uit het dorp Solkan en een gedecon strueerde traditionele Sloveense rundvlees soep, met het rundvlees in tortellini ver werkt, de andere ingrediënten als poeders eromheen en een kopje krachtige runder bouillon. Een van de nagerechten is een klassieker van de chef: gin-tonicgelei en ijs van gin, opgediend met een dienblad vol jenever- 40 Reizen De stijgende lijn van de Sloveense gastronomie kreeg in maart een bekro ning tijdens de European Food Summit in Ljubljana, een bijeenkomst met internationale coryfeeën uit de culinaire wereld. Michelinsterren zijn in Slovenië (nog) niet te vinden, simpelweg omdat Michelin geen gids voor het land heeft. Wel is er sinds vorig jaar een Gault Millau, een andere gastronomiegids. Naast de in de tekst genoemde restaurants zijn er meer eetgelegen- heden waar op topniveau wordt gekookt. Hisa Denk en restaurant Mak in Maribor. Restaurant Rajh in Murska Sobota. Restaurant Vila Podvin bij Rado- vljica. Visrestaurant Pikol bij Nova Go- rica, dicht bij de Italiaanse grens. Restaurant Pavus in het kasteel van Lasko. Hisa Raduha in Luce, niet ver van de Logar-vallei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 128