Geweldig eigerecht van curieuze komaf m s GIPHARTS KOOKEILAND Na een sterk staaltje onderzoeksjournalistiek kwam Ronald Giphart erachter dat het hartige ontbijtgerecht gipsy eggs meer met Karel V en Belgen te maken heeft dan met zigeuners. Op een zaterdagoch tend keken we naar Saturday Kitchen op de BBC, waar een Engelse chef een hartig ontbijt gerecht bereidde genaamd gipsy eggs. Het leek een beetje op onze familieklassieker shakshuka - eieren gepocheerd in een saus van tomaten, chili peper en ui - die we echter nooit als ontbijt serveren. Mondwaterend volgden wij de bereidingswijze en tegen de tijd dat de chef zijn schotel presenteerde, had mijn vrouw al gekeken of we toeval lig alle ingrediënten in huis hadden. Het was per slot van rekening ochtend en we had den nog niets gegeten. Vanuit de keuken riep ze dat ze een poging wilde wagen. Terwijl zij aan de slag ging, googelde ik naar de herkomst van het gerecht. D e letterlijke vertaling van gipsy eggs is 'zigeunereieren', en mijn aanvankelijke vermoeden was dan ook dat er sprake was van een traditionele schotel van zigeuners (een omstreden woord, want sommige Sinti of Roma, zoals het van oorsprong nomadische volk tegenwoordig liever wordt genoemd, ervaren de term als discriminerend). En hier begonnen mijn moei lijkheden pas, want ik kwam erachter dat 'zigeunereieren' niet zo heel veel te maken heb ben met de Roma. De term gipsy eggs is een vertaling van het Spaanse huevos a lafla- menca, oftewel flamenco eieren. En flamenco slaat dan weer op een cultuur uit de zui delijke provincies van Spanje, bekend van de soms Arabisch klinkende energieke dans- en muziekstroming met een ritme waarvan je astma krijgt. Flamenco zou geïntroduceerd zijn door een Romavolk dat, waarschijnlijk via Noord- Afrika, aan het einde van de middeleeuwen naar Spanje was getrokken. Zij werden gitanos genoemd, naar het woord egyp- tanos, en daar is dan ook weer het woord gipsy van afgeleid. „Bijna klaar hoor!" riep mijn vrouw vanuit de keuken, toen mijn Google-zoektocht dreigde te ontsporen. Want het werd nog vreemder. Het woord 'flamenco' verwijst namelijk waarschijnlijk naar het Spaanse woord voor 'Vlaams'. Vlaams? Wat hebben de Belgen er nu weer mee te maken? Keizer Carlos Primus, oftewel Karel de Vijfde, was in Vlaanderen ge- boren en had in Spanje Vlaamse lijfwachten die wel van een feestje hielden. Dit speelde zich in dezelfde tijd af als de verha len over de gitanos, met hun uitbundige muziekcultuur. Ergens in de geschiedenis zijn de Vlamingen en de gipsy's met elkaar verward geraakt, vertelde ik mijn vrouw toen ze met een dampend bord huevos a la flamenca uit de keuken kwam - maar ze hoorde me al niet meer, overdonderd als ze was door dit geweldige gerecht. 36 Eten FOTOSHODYCAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 124