SCHRIJVER LEEST RECENSIE Liefdevolle gezinsdynamiek 'Oorlogswinter is het eerste boek dat ik in een ruk uitlas' Michel van Egmond (51) schreef de bundel 14 gemiste oproepen van Cruijff. Gelachen om Het boek dat ik wil herlezen Verslonden in mijn jeugdjaren Met De papaclausule (Nijgh Van Ditmar, €20) schreef de Zweed Jonas Hassen Khemiri een schitterende roman over het vaderschap en de choreo grafie die bij het gezinsleven komt kijken. In swingend proza schetst hij de band tussen 'de vader die een opa is' en 'de vader die een zoon is'. Opa komt twee keer per jaar logeren in papa's kantoor; voor de zoon die met vaderschapsverlof is en thuis een 1- en een 4-jarige heeft, is dit een beproeving. ('Wil je dat ik morgen kom? vroeg opa. Wil je komen? vroeg papa. Ik wil als jij wilt dat ik kom, zei opa. Ik wil alleen dat je komt als je echt wilt komen, zei papa.') De zoon vergeeft de vader zijn vroegere afwezigheid niet en ergert zich aan diens starre houding, de vader vindt de zoon een overgevoelige nietsnut - maar al mopperend blijven ze hun best doen. Tus sen de onopgeloste familie drama's door moet dan de kleinste ondersteboven worden gehangen omdat zijn zusje hem per ongeluk dreigt te vermoor den met een te groot stukje kiwi. In mooie perspectief wisselingen neemt Khemiri de lezer mee in de familiereflecties van de mama, de zus, de 4- jarige en de 1-jarige, en zo zet hij op liefdevolle toon de com plexe en intensieve dynamiek neer van een gezin waarin iedereen zich inzet voor het team, maar niemand zich echt gewaardeerd voelt. De tref zekere manier waarop Khemiri de kunst van elkaar in leven houden schetst, is zowel krach tig als ontroerend. Kees Xa van Kooten Mijn Ik lees nu Het boek dat ik zelf had willen schrijven VOETBALKOORTS 34 Lezen Kees van Kooten Mijn plezierbrevier ,,Wat veel mensen niet begrij pen, is dat het een hele kunst is om grappig te zijn op papier. Hoe kies je de juiste woorden en de juiste timing? Van Kooten verstaat dat vak als geen ander. Ik lees hem al vanaf mijn twaalfde en iedere keer op nieuw moet ik lachen. Ik geniet nog steeds van dit boek. Daarin staat een grappig en ontroe rend stuk van E.B. White, Betreffende mijzelf, dat niet meer is dan een opsomming.'' Joseph Mitchell In het oude hotel „Voor mij is Mitchell de aarts vader van de verhalende jour nalistiek. Voor The New Yorker schreef hij jarenlang reporta ges over gewone mensen met hun dromen en mislukkingen. Maanden, soms jaren, kon hij ze volgen en naar ze luisteren onder het motto: there are no little people. Dat leverde altijd de mooiste portretten op, vol humor en mededogen. Zo goed, ik lees en herlees hem constant.'' Jan Terlouw Oorlogswinter ,,Het eerste boek waar ik zo door gegrepen was dat ik het in een ruk uitlas. Die ervaring vergeet ik nooit meer. Dat je begint te lezen en doorleest tot de laatste bladzijde, om er dan achter te komen dat het inmiddels donker is geworden zonder dat je daar ook maar iets van hebt gemerkt.'' LITERATUUR Jonas Hassen Khe- miri, De papaclausule —Julia Maria Keers De natuurleukste verhalen volgens mij W.C. Heinz When We Were One, Stories Of World War II ,,Heinz schreef als Amerikaans sportverslaggever in de jaren 40 op een magische manier over baseball, boksen en paarden rennen. Een van zijn ontroerendste columns gaat over een paard dat tijdens een wedstrijd een been breekt. Hij schreef als oorlogs verslaggever aan boord van een invasieschip ook over de landing in Normandië. Ik zie voor me hoe hij alles meemaakt en optikt op zijn oude Remington-typemachine.'' TEKST PETER SIERKSMA FOTO PIM RAS Nick Hornby Voetbalkoorts ,,Met zijn verslag van een obsessie heeft Hornby de Britse voetbal literatuur naar een ander niveau getild. Een niveau zo veel hoger dan het chocoladeletterproza van kranten als The Sun. Het dagboek gaat over Hornby's liefde voor zijn club Arsenal, op een moment dat er jarenlang geen successen wor den behaald en het spel slaapver wekkend is. Het gaat over Arsenal, maar iedere supporter weet: het zou over mijn club kunnen gaan.'' Jan Terlouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 122