EUWS 11 Fraude met belastingen 'Air France KLM op koers' 'Einde aan export afval' Hij knijpt in zijn smalle boven arm. ,,Je ziet het niet. Ik ben timmer man, maar bouwvakkersarmen heb ik nooit gehad." Eén vraag bleef knagen. André: „Stel dat de kanker zou uit zaaien in de weken dat ik in de sport school was?" Toos: ,,Als drie dokters zeggen dat het wel kan, maakt het echt niet uit." André: ,,Ja, dat kenne ze makkelijk zeggen. Ik zat hem even te knijpen." André heeft de pech dat er inmid dels een tweede tumor is ontdekt in zijn darm, maar dat komt vol gens chirurg Slooter niet door de wachttijd. Darmkanker ontwik kelt zich zo langzaam dat vier we ken wachten - overigens ook de normale wachttijd zónder sport programma - geen kwaad kan. Bij longkankerpatiënten is dat een an der verhaal. Hun sportprogramma is slechts twee tot drie weken. Maar zelfs in die korte tijd kun nen patiënten hun conditie daad werkelijk verbeteren, zegt sport arts en mede-initiatiefnemer Goof Schep. ,,Een patiënt die drie weken in bed ligt, levert vreselijk veel aan conditie en spierkracht in, verge lijkbaar met dertig jaar veroude ring. Alle training voorafgaand aan de ingreep is dus meegenomen." In de fitnessruimte in het zieken huis is altijd een fysiotherapeut aanwezig, om snel bij te springen bij pijn of andere klachten. Het MMC is lang niet het enige ziekenhuis dat propagandeert dat beweging en voeding bijdraagt aan het herstel van de patiënt. In steeds meer ziekenhuizen krijgen patiënten fitnessopdrachten mee naar huis of worden gekoppeld aan een diëtist. Ook zijn er speciale hometrainers ontwikkeld waar patiënten liggend vanuit hun bed hoe mensen sporten in het Maxima Medisch Centrum op kunnen fietsen. Het Radboudumc gaat mis schien nog wel het verst: dit aca demische ziekenhuis in Nijmegen deed twee jaar geleden het bed in de ban op de hartafdeling. Over dag werden de bedden aan de kant geschoven om patiënten aan de wandel te krijgen. Als alternatief werden relaxstoelen en infuuspa- len met loopsteun aangeschaft. Op dit moment gaat het ziekenhuis dit op elke afdeling uitvoeren. Sportarts Schep looft de vele ini tiatieven, maar hoopt dat de wachttijd beter wordt benut. ,,Nu is de eerste gedachte bij de patiënt: 'help ik heb kanker, ik ga dood'. Pas wanneer de patiënt de opera tie heeft overleefd, wordt de ba lans opgemaakt: hoeveel heb ik aan conditie ingeleverd?" In Veldhoven bestond even de angst of patiënten wel openstaan voor een intensief sportpro gramma wanneer de dokter nét het slechte nieuws heeft gebracht. Maar ze reageerden bijna allemaal zoals André, die binnenkort zijn tweede operatie hoopvol onder gaat: ,,Ik had het gevoel dat ik iets kon doen tot aan mijn ingreep. Het gaf me een beetje regie over mijn le ven. Ik wil nog zeker tien jaar bij mijn vrouwtje blijven." zaterdag 15 juni 2019 GO voor kankerpatiënt DEN HAAG Nederland wil dat westerse landen stop pen met het exporteren van plastic afval. Hiervoor pleit staatssecretaris Van Veldhoven (Milieu) vandaag bij haar collega's op de G20-bijeenkomst over mi lieu en energie in Japan. Vorige maand maakte Ma leisië bekend 3000 ton ille gaal plastic afval terug te sturen naar de landen van herkomst. Eerder zette China de import al stop. De landen weigeren een dumpplek te zijn voor het afval uit de westerse we reld. Van Veldhoven: ,,Wij moeten ons eigen plastic afval zelf kunnen verwer ken, in plaats van het per boot naar andere delen van de wereld te sturen.'' PARIJS Bij Air France-KLM staan na een roerige peri ode de neuzen weer de zelfde kant op. Volgens topman Ben Smith zitten de Nederlandse en de Franse staat op één lijn. Van het samenvoegen van merken is volgens hem geen sprake, omdat zowel Air France als KLM te waardevol is. Het bedrijf staat er volgens Smith beter voor dan in februari. Smith wist verder ook te melden dat gesprekken over de uitbreiding van de Transavia-vloot vorderen. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de Nederlandse prijs vechter over lange afstan den gaat vliegen. Kijk op de site bij /video DORDRECHT Twee bedrij ven en drie mannen wor den verdacht van belas tingontduiking voor een be drag van 18,6 miljoen euro. De mannen uit Zeist, Lei den en Dordrecht (51, 46 en 43 jaar) zouden via be drijven in Dordrecht en Lijnden ook valse aangiftes voor de omzetbelasting hebben gedaan en valse in voeraangiftes, meldt de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst. De ver dachten zorgden er als douane-expediteur en be lastingadviseur voor dat nergens in de Europese Unie omzetbelasting werd afgedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11