'Ik weet me slecht raad met zijn genegenheid' huis. Een vlucht voorwaarts, zo ver moge lijk weg van de rokende puinhopen die wa ren overgebleven van ons gezin. Jarenlang spraken mijn vader en ik elkaar nauwelijks. We waren allebei te druk met onze eigen demonen, al deed pa weleens een toenade ringspoging. Uit een van zijn e-mails: 'We hebben niet zoveel contact en misschien gaat dat zo tussen een zelfstandige zoon en een vader die jaren achtereen depressief is en een beetje gek. Ik was niet bereikbaar en je kreeg ook niks. Eigenlijk ben ik nooit een beetje een leuke vader voor je geweest. Ik kan dat niet meer veranderen. We kunnen het er wel over hebben als je vindt dat je nog wat te verwerken hebt. Ik kan alleen naar de toekomst kijken en proberen een vader te worden in wiens gezelschap je graag bent'. Maar ik was te wrokkig en in mezelf opgesloten om zijn uitnodigingen aan te nemen. Uit mijn reactie op zijn brief: 'Elke keer dat ik je zie, mag ik, behalve naar al je angsten over jezelf ook nog eens luisteren naar die over mij. Nee, ik weet niet hoe het komt dat het me niet lukt een relatie te heb ben. Hou op me daarmee te confronteren, net als met alle andere dingen die niet hele maal vlekkeloos verlopen in mijn leven'. Diepere verbinding Pas de laatste jaren is onze verhouding geleidelijk verbeterd. Ik denk omdat we al lebei beter in ons vel zitten en beseffen dat het nu of nooit is. We ondernemen steeds vaker dingen samen. Maar tijdens die eten tjes of weekends weg blijf ik toch afstand voelen; een kloof die ik wil dichten tijdens deze reis. En inderdaad, ondanks aanvanke lijke ergernissen en een sporadische ruzie, ontstaat beetje bij beetje een diepere ver binding. Ik begin zowaar genegenheid te voelen voor mijn vader. Zoals wanneer hij in de Bosnische hoofdstad Sarajevo op een ochtend spiernaakt op de trap naast mijn slaapbank staat. „Goedemorgen, zoon. Wil je een kop koffie?" Zijn handen rusten, teder welhaast, op zijn kogelronde buik. De oestrogeeninjecties die hij anderhalf jaar lang kreeg tegen prostaatkanker hebben zijn lichaam ontdaan van het toch al wei nige haar. Als een donkerroze pennenstreek loopt het litteken van zijn openhartoperatie over zijn borstbeen. Hij heeft punttietjes gekregen. Ineens zie ik hoe oud en breek baar hij is. ,,Je lijkt wel zwanger, man", flap ik eruit. Pa grijnst: ,,Het wordt een meisje. Wil je even voelen?" In de Hercegovina Lodges, een cluster chalets gedrapeerd tegen een beboste heu vel in de binnenlanden van Bosnië-Herze- govina, zie ik mijn vader verder ontspan nen. Op zijn wangen verschijnt een zilver grijs baardje. Zijn hele manier van doen wordt zachter. Net als vroeger op de Franse natuurcampings waar we eindeloze zomer vakanties doorbrachten. ,,Nils, niet bewe gen", fluistert hij als we op een zonover goten namiddag op de veranda dadels weg spoelen met rode wijn. Ik bevries en volg met mijn ogen mijn vaders vinger. In een eikenboom zitten drie vogeltjes. Ze lijken wel beschilderd: roestbruine koppen, zalm roze onderbuiken en vleugels waarop don kerbruin, zwart en wit strijden om aan dacht. ,,Appelvinken!" Pa glundert. ,,Echte krachtpatsers. Zie je hoe dik hun snavels zijn? Kunnen ze moeiteloos kersenpitten mee kraken. Ze zijn hartstikke schuw. Mooi zeg, dat we die hier zomaar zien." Ik glim lach. Pa's liefde voor de natuur is als kind al op me overgeslagen. In de dorpskroeg drinken we pruimen- 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 116