ik hou steeds meer van jou 'Ga ik dit vier weken volhouden, vraag ik me af' Een maand lang reisde journalist Nils Elzenga (38) met zijn vader (68) over de Balkan. Ze proberen er hun relatie te herstellen, die twintig jaar geleden averij opliep door de dood van Nils' moeder. Daar zitten we dan, in de brandende ochtendzon. „Documenten", grauwt de Servische douanier die onze huurauto naar de kant van de weg heeft gedirigeerd. Meer maals gluurt de grenswachter van onze pasfotogezichten naar de zwetende versies daarvan achter de bestofte voorruit en weer terug naar het document. ,,Die vent denkt vast dat we homo's zijn", zegt mijn vader. ,,Een oudere kerel met geld die een mooie jongeling heeft geregeld. Daar houden die Serviërs natuurlijk niet van." Typisch een hersenkronkel voor pa. Wat kan mij het schelen wat die bullebak van ons denkt? Op een terras in de Bosnische provincie plaats Visegrad steekt hij een uur of wat later ook nog een peuk op. De zoveelste van vandaag. Na dertig jaar zonder sigaretten is hij deze reis ineens weer als een schoor steen gaan roken. Ik voel de irritatie om hoog komen. We hadden elkaar na mama's dood toch beloofd voorzichtig met onszelf te zijn? Uit ervaring weet ik dat een discus sie beginnen geen zin heeft. Met het klim men der jaren wordt pa alleen maar eigen wijzer. ,,Ga je mee het stadje bekijken?" vraag ik. ,,Nee, dank je jongen, ik ga liever even wat lezen op de kamer." Dan maar alleen op pad. Terug in ons hotel tref ik mijn vader ver diept in Harry Mulisch aan op zijn bed, een halfvolle fles witte wijn op zijn nachtkastje. Half verontschuldigend kijkt hij me aan. ,,Ik ben toch wel een behoorlijke zuiper gewor den. Maar let op: over drie jaar stop ik met drinken. Dat deed mijn vader ook rond die leeftijd." Pa laat een stilte vallen. Dan: ,,De laatste vijftien jaar van zijn leven heb ik eigenlijk weinig contact met hem gehad. Bepaald goed in emotionele nabijheid was hij niet. Hij heeft me ook vaak behoorlijk laten zitten." Ik plof neer op mijn bed. Nou, dat hebben jouw vader en de mijne dan met elkaar gemeen, denk ik. We zijn pas een paar dagen onderweg, en ik vraag me nu al af hoe ik dit vier weken ga volhouden. Ontplofte handgranaat Ik zat nog op de middelbare school toen mijn vader en ik voor het laatst langer dan een weekend samen van huis waren. Pa was met zijn 1.90 meter en doordringende don kerbruine ogen een krachtige verschijning met wie ik graag ging zwemmen, vissen en fietsen in de bergen. Maar toen stierf mijn moeder. Haar dood was alsof er in onze huiskamer een handgranaat ontplofte die mijn vader, mijn zusje en mij ieder een ander raam uit slingerde. In mijn dagboek schreef ik, zeventien jaar oud: 'Lieve mama, ik mis je zo verschrikkelijk. Ik heb zo het gevoel dat ik overal alleen voor sta. Ik krijg weinig steun van papa. Op de een of andere manier lukt het me niet om steun bij hem te vinden. Hij is alleen maar bezig met praktische dingen zoals het huishouden, en hij geeft me erg het gevoel dat ik dingen fout doe. Ik vind het allemaal zo onbegrij pelijk. Ik hoop dat je me komt opzoeken binnenkort'. Een paar maanden later verliet ik het FOTO'S MALOU VAN BREEVOORT ZATERDAG 15 JUNI 2019 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 115