'Als het aan Wybe ligt, komen hier drie keer per dag groepen schilderen' ,,Mijn tien jaar oudere broer overleed op 13 april 2011. Hij was een enorme sportman, maar kreeg toch longfibrose, een zeldzame chronische ziekte. Van de ene op de andere dag was er niks meer aan te doen. Heel hef tig, hij was mijn enige broer. Ik heb alle kranten van die dag gekocht en in een koffer gelegd om later te kijken wat er op die datum nog meer gebeurde. Ik heb nog steeds geen idee, voor mij stond de wereld op die 13de april stil. Het persoonlijke verlies versus het leven dat gewoon door gaat. Die kranten zijn het symbool van het betrekkelijke. Dat idee wil ik uitwerken.'' ,,Nee, nooit. Het lijkt juist alsof wij steeds meer met elkaar praten. Het gaat ook over koetjes en kalfjes. Samen op het terras men sen kijken. Plannen maken om concerten of exposities te bezoeken. Agenda's door nemen. Hij roept veel vaker dan ik over feesten: leuk, daar gaan we naartoe. Hij is een echte zakenman, die het nut van net werken ziet. Hij weet dat ik regelmatig vijf minuten voor vertrek afzeg ondanks de belofte hem te vergezellen, omdat ik toch geen zin heb. Dan gaat hij alleen.'' ,,Nee. Bijna nooit. Het is moeilijk mot met hem te hebben, uiteindelijk schiet ik altijd in de lach. Voor ruzie heb je twee mensen nodig, zegt hij dan. Eén keer ben ik echt boos op hem geweest: zonder dat ik het wist had hij een schilderij uit de reeks lege godshuizen verkocht. Hij zag er een vrouw in tranen voor staan, ze had net haar hondje verloren. Hij had medelijden met haar. Ik heb er enorm veel verdriet van gehad. Geen idee waar het schilderij nu is, het enige dat ik weet is dat die vrouw uit Rotterdam kwam. En soms moet ik mijn grenzen bij hem trekken. Wybe wil het liefst dat er drie keer per dag groepen bij mij komen schilde ren, uit commercieel oogpunt. Maar ik wil niet op de automatische piloot voor men sen staan. Bovendien leidt het te veel af van vrije opdrachten. Toen Wybe werk van mij maakte, dacht ik: dit is geen man voor mij. Als ik hem nu in de verte zie aankomen, voel ik: dit is hem.'' ,,Ik leef er naar toe afstand te doen. Waar schijnlijk komt er een pop-upmoment, zodat vrouwen met een wat kleinere beurs een jas en een tas kunnen uitkiezen. Vin tage, couture, stukken die ik zelf in elkaar heb gezet. Schilderijen en andere kunst komen in een stichting en blijven voor het grootste deel in mijn vaste expositieruimte te zien. Ze kunnen ook worden uitgeleend aan kleinere musea. Vooralsnog wil ik ze dicht bij mij houden. Ik leef nu. Ik wil nu genieten. Dat kan ik het beste met die spullen om mij heen.'' mij werkelijk afschuwelijk. Ik zou het altijd goed willen maken.'' Wat is uw volgende project? U bent dertig jaar samen met uw partner. Jullie zijn nog niet uitgepraat? Wordt hij dan niet boos? Wat gebeurt er met uw werk als u er niet meer bent? ZATERDAG 15 JUNI 2019 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 113