begrijpen: de pioniers van de hiphop had den niet veel meer dan hun eigen 'coolness'. Ze hadden geen geld, geen macht, geen toekomstperspectief, maar juist vanuit die underdogpositie ontstond ontzettend veel creativiteit. Ze moesten hun eigen kleding wel 'pimpen' om er iets moois van te maken.'' Het is wel een bizarre speling van het lot, beaamt hij, dat de kledingstijl die vanuit armoede en uitzichtloosheid ontstond, nu het speeltje is van de superrijke rappers. De goedkope gympies van toen, zeg maar, versus de Balenciaga Triple S sneakers (700 euro) van nu. ,,Maar ik ben daar niet per se negatief over: de modewereld laat zich altijd beïnvloeden door ontwikkelingen op straat. Ik zou het wel mooi vinden als de modewereld zich ook opent voor mensen 'van de straat'. Dat er ruimte komt voor jonge talenten en niet alleen voor mensen die het al hebben gemaakt.'' Stuart kan zich overigens best voorstellen dat de invloed van streetwear - ruim, com fortabel, zacht - in de toekomst wat terug zakt. ,,De mode beweegt zich in golven, dus het kan best zijn dat we over een tijd juist weer gaan voor strakke, getailleerde kleding in stijve stoffen.'' Toch heeft de hiphop een paar modeklassiekers afgeleverd. Dingen die - net als de working dass-spijkerbroek uit de 19de eeuw - nimmer meer uit onze garderobe zullen verdwijnen. ,,Ik gok op de hoodie, de sneaker en het shirt met logo.'' Geketend Een tas uit de Louis Vuitton-collectie van ontwerper Virgil Abloh (1900 euro) waar je de hiphopinvloeden terugziet in de ketting. Een moeder en kind op straat in Brooklyn (let op de schakel ketting), een van de vele foto's gemaakt door de Ameri kaanse fotograaf Jamel Shabazz. Hij legde in de jaren 80 het hippe straatbeeld vast van deze New Yorkse wijk, waar hiphop dan ontluikt. Street Dreams. How Hiphop took over Fashion, is van 15 juni tot en met 15 septem ber te zien in de Kunsthal in Rotterdam. Linkonder: een outfit uit de voorjaarscollectie van 2019 van Supreme. Rechtsonder: hiphopgroepen van het eerste uur Run DMC (zonder veters in de Adidas) en Beastie Boys, 1980. ZATERDAG 15 JUNI 2019 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 107