wel lachen om al die praatjes, maar tegelij kertijd was het helemaal niet grappig. Om dat je niet gewoon kunt doen wat je wilt. Ik was best een braaf kind, maar de neiging om de kont tegen de krib te gooien en te provoceren werd verleidelijk.'' ,,Ja. Te vrij en mondig. Ik ben opgevoed met het idee vooral zelf kritisch te blijven nadenken. Er waren thuis eindeloos veel discussies. Opgroeien in een groot gezin maakt sowieso mondig. Een meidengezin bovendien, dat is geen fysiek geweld, maar verbaal geweld, hahaha. Ons was geleerd eigen keuzes te maken. Hoe wij zijn opge voed, komt terug in mijn werk. Mijn vader stelde hoge eisen aan zichzelf, was streng voor zichzelf, maar met een groot hart. Een open mind, klaarstaan voor de ander. Tole rantie. Begrip voor mensen, zeker in een kwetsbare situatie. Je talenten gebruiken om je steentje bij te dragen aan een recht vaardige en vreedzame samenleving. Dat zijn dingen die mij met de paplepel zijn ingegoten.'' ,,We wisten dat het bij het beroep van mijn vader hoorde, maar ze realiseerden zich dat ze een offer vroegen. Ik realiseer me dat bij mijn kinderen ook. Ik kan het allemaal wel waanzinnig interessant vinden wat ik doe, maar de ene plaats is voor kinderen en tieners interessanter dan de andere. We woonden een tijd in Khartoum, Soedan. Dat was beroepsmatig fascinerend, prach tig, een heel spannende tijd. Maar voor kin deren is er niets te doen. Het is ook de heet ste stad op aarde, het kan er warmer wor den dan 50 graden. Onze jongste dochter kon daar niet goed tegen, en bovendien was ze net 7 toen we ernaartoe verhuisden. Ze miste haar vriendjes en vriendinnetjes enorm. Ze heeft twee maanden geweigerd naar de klas te gaan op de internationale school. Dat veranderde toen ze bedacht dat het handig zou zijn als ze Engels kon praten op haar verjaarspartijtje. Binnen acht weken sprak ze het vloeiend. Kinderen kunnen dan toch die knop omzetten en denken: het moet maar. Ze heeft nog steeds contact met kinderen uit Soedan, via soci ale media en Skype.'' Zambia en Macedonië. We zijn in 2017, toen we weer in Den Haag woonden, terug gegaan naar Zambia, voor vakantie. Voor mijn jongste is dat gevoelsmatig haar thuis. Toen we daar waren, zei ze: 'Mama, alles is hier beter. Het weer is beter. De mensen zijn zóveel aardiger. En de biefstuk is veel beter'. Ik ben vegetariër, maar zij is carni voor en biefstuk is voor haar belangrijk.'' ,,Als kinderen het moeilijk hebben met aanpassen of afscheid nemen, is het pijnlijk. Maar mijn man, die ook diplomaat is, en ik hoeven alleen verantwoording af te leggen aan onze kinderen. We zijn als weerman netjes, hij is thuis of ik ben thuis. Toen ik ambassadeur was in Macedonië, zat hij in Irak. Nu is hij ook weer op missie. Maar de kinderen zijn niet degenen die jou een schuldgevoel aanpraten; dat doen wij zelf, of anderen om je heen. Onze kinderen heb ben heel veel geleerd, mooie herinneringen en mooie vriendschappen opgebouwd, ze zijn heel zelfstandig en kunnen allemaal koken. Ze zijn nu 18, 16, 15 en 13, onze mei den en twee pleegkinderen, uit Rotterdam. Ze voelen zich meer wereldburger dan Ne derlander, zijn nomadisch ingesteld. Ze zijn apetrots op wat ik doe. De mythe van het moederschap is in Nederland vrij sterk, dat je bij voorkeur thuis moet zijn. Ik heb dat van mij af kunnen zetten. Zolang mijn kin deren blij zijn en het eens zijn met onze keuzes, heb ik verder niemand iets uit te leggen.'' ,,Ja, en het is heel fijn om na al die landen weer een tijd in Nederland te wonen. Voor tieners is het een van de beste plekken om op te groeien. Ze zijn heel gelukkig nu. Al leen dat fietsen al geeft zo'n anarchistische, mentale vrijheid. Ze kunnen gaan en staan waar ze willen.'' Ze weet als geen ander dat dit niet vanzelf sprekend is. Bewustwording van onze verworvenheden blijft belangrijk, zegt Schuurman. Dat is ook de reden dat ze, sa men met vijfduizend anderen, in de nacht van 15 op 16 juni meeloopt tijdens de Nacht voor de Vluchteling. ,,Voor mij is dat een reminder hoe het is om gedwongen huis en haard te verlaten, je familie, je vrienden, naar een onbekende bestemming. Zonder de zekerheid dat er veiligheid is, wat er met jou en je kinderen gaat gebeuren. Je één nacht verplaatsen in die situatie is wel het minste wat je kunt doen. Niemand vlucht vrijwillig. Als als mensen het nodig heb ben, dan móet er een veilige plek voor hen zijn, een plek waar ze niet met de dood worden bedreigd.'' Voor haar is er de zekerheid dat er na de tocht van Rotterdam naar Den Haag weer een warm bed is, een ontbijt, een veilig huis. ,,Ik ben bevoorrecht. Ik weet dat ik thuiskom. Waar dat huis dan ook staat.'' Vonden ze jullie te vrij? Hadden je ouders het er moeilijk mee dat ze jullie het hele land doorsleepten? Welk land was het prettigst om te wo nen voor je gezin? Heeft u weleens spijt van uw keuzes gehad? Jullie wonen nu in Den Haag. ZATERDAG 15 JUNI 2019 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 101