'Ik realiseer me dat dat ik mijn kinderen om een offer vraag' hoer, want het vrouwelijke equivalent les bisch komt daar kennelijk niet voor in het vocabulaire. Dit speelde in Macedonië in een tijd dat er weinig mediavrijheid was. Ik was er ambassadeur. Zoiets gebeurt natuur lijk niet van overheidswege, maar het gaat wel rondzingen. Je moet er boven staan. We zijn beschermd als diplomaten; er zijn allerlei verdragen dat je een vertegenwoor diger van buitenlandse regeringen moet beschermen. Ook tegen hatespeech en bele diging. Dus ik hoef me dat niet persoonlijk aan te trekken, maar je moet wel kunnen werken.'' ,,Een heldere boodschap afgeven, ook van uit Den Haag; don't kill the messenger want dan komt er gewoon een nieuwe messenger. Wij zijn constructief maar kritisch, hè. We willen een gesprek, maar dfi blijft het standpunt van de Nederlandse regering. En je hebt de diplomatieke standaardprocedu res van een ambassadeur ontbieden. Dat helpt vaak uitstekend.'' ,,Mijn ervaring is dat je als vrouw makkelij ker ingangen hebt. Je leert ook gebruik te maken van onderschatting. Je wordt als minder bedreigend ervaren. Daar moet je soms de lol van inzien en weten hoe je dat in je voordeel kunt laten werken. Het geeft niet alleen toegang tot autoriteiten maar ook tot allerlei organisaties, en vrouwen. In veel culturen kun je als mannelijke ambas sadeur bepaalde gesprekken niet voeren. In de officiële contacten met landen die wij misschien als traditioneel zien, speelt dat niet, dan telt alleen jouw rang, positie. De klassieker, dat ik voor de secretaresse word aangezien, gebeurt me alleen bij Nederlandse mannen. Dat zit er bij ons vrij diep in.'' ,,Met een grapje kom je er wel. En je kunt duidelijk maken dat een delegatielid met een mannelijke collega staat te praten en dat ^k de ambassadeur ben. Verder hebben mannen de neiging om vooral met andere mannen te praten. Maar dat is niet iets uniek Nederlands, dat kom je overal tegen.'' ,,Vrouwen moeten elkaar onderling iets gunnen. Als je in een groepsgesprek zit, moet je voortborduren op wat een vrouwe lijke collega heeft gezegd. Het is belangrijk de inbreng van vrouwen meer gewicht te geven. Je moet je letterlijk breder maken. Ik weet van mezelf dat ik de neiging heb wat in elkaar te gaan zitten. Dus af en toe je stoel een stuk omhoog zetten. Plus natuurlijk la ten zien dat je veel kennis van zaken hebt.'' Veel diplomatieke diensten zijn behoorlijk macho, dat zie je in heel Europa. Maar in Nederland zijn de afgelopen jaren grote sprongen gemaakt. Er is ook veel meer com mitment, van het allerhoogste niveau. Het aantal vrouwelijke ambassadeurs is nu 36 procent. Uiteindelijk willen we naar fifty- fifty in 2025. Het is wel een uphill battle, want al sinds de jaren 80 worden er aan de basis evenveel mannen als vrouwen aange nomen. Het gaat niet vanzelf.'' Haar wieg stond in het niet erg mondaine Creil, een vlekje op de kaart in de Noord oostpolder. Vader was predikant bij de Nederlands Gereformeerde Kerken, dus verhuizen was ook in de jeugdjaren van Marriët Schuurman al gebruikelijke kost. Na Creil volgden Neede in de Achterhoek, Heemstede, Dronten. Naar school ging ze in Kampen, au pair was ze in Parijs, tot ze vertaalwetenschap, Frans en Russisch, ging studeren in Amsterdam. ,,Onthechten en herhechten heb ik van kinds af aan mee- gekregen. Een paar jaar hier, een paar jaar daar. Bij ons - ik heb vier zussen, mijn moe der was radiologisch laborant en deed veel vrijwilligerswerk - was de familie de thuis basis. Maar vooral de verhuizing van Heem stede, waar we acht jaar woonden, naar Dronten vond ik lastig. Ik was 12, ging net naar de middelbare school. In Heemstede was mijn vader als predikant niet zichtbaar, in Dronten wel. Daar was men veel kerkelij- ker, op zondag tweemaal naar de kerk. We leeffien in een glazen huis. Dat is niet fijn als puber.'' ,,De mensen keken of die vijf puberende meiden zich wel gedroegen. Het was frus trerend. Er werd over van alles en nog wat geroddeld. Mijn zussen en ik konden ook Hoe zorg je ervoor dat zoiets stopt? Maakt het uit of je daar als man of als vrouw zit? Gênant. Wat doet u daaraan? Buitenlandse Zaken heeft wat dit onder werp betreft een slechte reputatie. De bijnaam is de apenrots. Iedereen keek naar dat gezin van de nieuwe dominee uit de Randstad. 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 100