d 499 7 STAATSBEZOEK TRINITY COLLEGE Een hoogtepunt van hun staatsbezoek aan Ierland is voor koning Willem-Alexander en koningin Maxima hun bezoek aan de wereldberoemde bibliotheek van Trinity College. Willem- Alexander etaleerde er zijn kennis als historicus, maar is hij ook een lezer? Misschien zijn van alle Ieren de studenten van Trinity College wel het meest blij met het staatsbezoek van het Nederlandse koningspaar aan hun land. Zo kunnen ze deze donderdag ochtend tenminste een paar uur on gestoord blokken, zonder dat er een lange rij toeristen onder hun ramen door schuifelt. De 18de-eeuwse bibliotheek van de universiteit is dé toeristische trek pleister van de Ierse hoofdstad Du blin. Duizenden buitenlanders verga pen zich dagelijks aan al die boeken kasten in de Long Room, snuiven de geur van de in leer gebonden boeken op, wijzen naar de krakkemikkige houten trapjes voor al die rijen an tieke boeken, naar de Ierse onafhan kelijkheidsverklaring, de borstbeel den. ,,Ze moeten zo lang in de rij staan en vooral Amerikanen worden dan luidruchtig", vertelt een oud-student, die deze week betrokken is bij de be geleiding van het staatsbezoek. Vandaag is de bieb dicht, maar niet voor de hoogste gasten uit Nederland. Willem-Alexander en Maxima raken niet uitgekeken en blijven langer in de bibliotheek dan de Ierse gastheren aanvankelijk hadden voorzien. Daar uit concludeert hun gevolg tevreden dat ze dit onderdeel van het staatsbe- zoek oprecht interessant vonden. Dat blijkt. Niet alleen in die indruk wekkende Long Room, waar met name de koning zich niet alleen laat informeren door zijn gidsen, maar ook zijn kennis als historicus toont - bijvoorbeeld over befaamde Neder landse kaartenmakers uit het verle den. ,,We hebben binnenkort in het paleis in Amsterdam ook een exposi tie over kaarten uit de 17de eeuw'', tipt de vorst zijn driftig knikkende Ierse toehoorders. Fagel-collectie Door naar een zijkamer, The Henry Jones Room. Daar geeft de Rotter damse boekwetenschapper Alex Al- semgeest (38) tekst en uitleg over de Fagel-collectie, die hij de afgelopen maanden in Dublin bestudeerde. De Fagels, een belangrijke Haagse fami lie, waren vijf generaties lang de grif fiers van de Staten-Generaal. De laat ste van de vijf verbleef in 1795 in Lon den toen de Bataafse revolutie los brak. Hij kon niet terug naar Holland, kwam in geldnood en verpatste de ge hele Fagel-collectie - zo'n 20.000 ti tels - voor het ook toen al luttele be drag van 8000 pond aan Trinity Col lege. Aangezien de verzameling nog intact is, is dit het belangrijkste stuk Nederlands erfgoed in Ierland. Nauwgezet bestuderen Willem- Alexander en Maxima een platte grond van hun woonplaats Den Haag uit 1747, toen het nog echt 's-Graven- hage was. Vergeefs zoekt Maxima pa leis Huis ten Bosch op. Willem- Alexander: ,,Hier, Noordeinde staat er wel op.'' Verder op tafel: een fraai boek over de begrafenis van Willem-Alexanders voorvader Frederik Hendrik. Vraag aan Alsemgeest van de koning: ,,Gaat dit boek alleen over zijn begrafenis? Want daarna werd Huis ten Bosch een mausoleum voor Frederik Hen drik.'' Parate kennis van de huidige be woner van het paleis, die veel be langstelling voor geschiedenis heeft. Maar wat leest Willem-Alexander nou zelf graag? Daar kregen de Ieren geen antwoord op. In het tv-inter view met Wilfried de Jong, die hij in 2017 in de bibliotheek van villa Ei kenhorst ontving, vertelde de ko ning wel dat hij als scholier niet graag las. Toen hij jaren later al in Wassenaar woonde, kon hij op een nacht de slaap niet vatten. ,,Ik ben naar de boekenkast geslopen. Welk boek ga ik nu pakken, waar ik gegarandeerd van in slaap val? Toen heb ik Have- laar uit de kast gehaald en dat heb ik in één ruk uitgelezen. Ik vond het fantastisch en toen heb ik het pas be grepen. Na mijn schooltijd had ik het nooit meer gelezen.'' Bezoek één van onze 22 winkels in Nederland en België of kijk op kamera-express.nl SONY CYBERSHOT DSC-RX10 MARK IV SONY A7 MARK II 24-240MM OSS LENS SONY vrijdag 14 juni 2019 Koning op stoom in Ierse bieb Jeroen Schmale Dublin Koning Willem- Alexander (zelf historicus) en Maxima kijken hun ogen uit in de beroemde bibliotheek van Trinity College in Dublin. Kijk op de site bij /video voor het koninklijke bezoek aan Trinity College 42.000+ producten op voorraad Deskundig advies Laagste prijsgarantie Klantwaardering 9.1 5 jaar garantie Adviesprijs: €1999 *Prijs na €200 cashback SONY. Acties geldig t/m 21 -06-2019 Compacte camera voorzien van een 1.0-inch 20,1 MP Exmor RS CMOS beeldsensor. Met 24-600mm f/2.4-4 Zeiss zoomlens en supersnelle autofocus van 0,03 seconden. Artikelnummer: 12235666 GRAHS ORIGINELE FW50 ACCU t.w.v. €59 Full Frame 24,3 MegaPixel systeemcamera, 5-assige beeldstabilisatie en 4K videokwaliteit. Deze kit i.c.m. het allround 24-240mm telezoomobjectief. Artikelnummer: 12206035 Adviesprijs: €2799 *Prijs na €265 kassakorting en €250 cashback

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7