NYNKEDEJONG Studie naar geweld tijdens dekolonisatie 'te eenzijdig' Alternatief middel tegen kanker soms vergoed 6 BRUILOFT HEILIGE VAN DE LIEFDE Column @Nynke fladderen. Blij met de afslagen die je in het leven hebt geno men, maar ook benieuwd naar wat er zou zijn gebeurd als je anders had gekozen. En zo kun je jezelf een parallel le ven dromen, vol met dingen die anders hadden kunnen gaan. Lekker een beetje mij meren over 'wat als'. Of je dromen nou over Eddie Vedder gaan of niet. Wat als je wel bij je jeugdliefde was gebleven? afloop een happy girl. ,,Hij wilde gewoon bedankt zeggen.'' En zo eindigde een speurtocht die heel Eddie Vedder-min- nend Nederland een week in de greep hield. We konden alle maal weer door met ons leven, en stoppen met dagdromen over wat wij hadden gedaan als we destijds in haar schoenen hadden gestaan. Had je 'm ge zoend? Was je met hem doorge zakt tot de vroege uurtjes? Ed die Vedder op je bagagedrager; in 1992 deden veel vrouwen daar een moord voor. En in de jaren erna ook. Het verhaal van Valeska is een heerlijk wat-alsverhaal, zo als velen van ons er eentje heb ben. Wat als je die ene persoon eerder in je leven tegen was ge komen? Wat als je die ene avond eerder naar huis was ge gaan? Wat als je wel bij je jeugd liefde was gebleven? Wat als je wel op wereldreis was gegaan? Ze bleek Valeska te heten, de vrouw naar wie zanger Eddie Vedder al bijna der tig jaar op zoek was. Die jonge blonde vrouw die hem jaren gele den na een optreden van zijn band Pearl Jam naar zijn hotel bracht. Hij bij haar achter op de fiets, haar lange blonde haren die telkens in zijn gezicht waaiden. Bij het hotel namen ze ongemakkelijk afscheid. Vorig week, tijdens een concert in Amsterdam, vroeg Vedder of dat meisje van toen toevallig in de zaal zat. Dat bleek niet zo te zijn, maar ze was snel genoeg opge spoord. Haar naam werd doorge geven aan het management van Vedder, en zo zagen ze elkaar woensdagavond backstage bij zijn concert in Brussel. Ze spraken over hun dochters die op dezelfde dag jarig bleken te zijn. Valeska was na Dat meldt het Antoni van Leeu wenhoek in Amsterdam. Er is voor deze patiënten een financie ringsmodel op maat bedacht. De fabrikant van het middel en de zorgverzekeraar delen de financi- ele risico's. De fabrikant betaalt het medicijn in de studiefase en de zorgverzekeraar vergoedt het vervolgens voor patiënten bij wie het blijkt te werken. Er komt een studie waaraan meer dan dertig Nederlandse zie kenhuizen meedoen. Als na zes- tien weken het middel effectief en veilig blijkt voor deze indivi duele patiënten, vergoedt de zorgverzekeraar hun verdere be handeling. Uit onderzoek is bekend dat elke tumor biologisch uniek is en dat de behandeling daarom steeds vaker afgestemd moet worden op de individuele patiënt. Soms heeft een tumor een dna-afwij- king die zeldzaam is voor de meeste tumorsoorten. Er is dan soms een medicijn dat mogelijk op deze afwijking inspeelt, maar dat is niet voor al die tumorsoor ten geregistreerd. In 2016 werd daarom in Neder land een klinische studie gestart: de DRUP-studie. In deze studie krijgen kleine groepjes patiënten geneesmiddelen toegediend die al geregistreerd zijn voor een an dere kankersoort, maar niet voor die van hen. Voor deze patiënten zijn geen andere behandelopties meer. Dat werkte goed. Dat schrijft de Federatie Indische Nederlanders (FIN) vandaag in een brief aan de onderzoekers, het kabi net en de Tweede Kamer. Het NIOD, Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV) en het Nederlands Insti tuut voor Militaire Historie (NIMH) doen, met steun van de re gering, onderzoek naar de gewelds spiraal in Nederlands-Indië na de Tweede Wereldoorlog. In die dekolonisatieoorlog ge bruikten zowel Nederlandse mili tairen als Indonesische onafhanke lijkheidsstrijders extreem geweld. Nederlanders maakten zich schul dig aan martelingen, standrechte lijke executies en brandstichting, concludeerde historicus Rémy Limpach in 2016. De Indische gemeenschap vreest dat het huidige onderzoek, dat in 2021 wordt afgerond, 'eenzijdig' en 'bevooroordeeld' is. Volgens de Fe deratie Indische Nederlanders (FIN) is er onevenredig veel aan dacht voor de Indonesische slacht offers van de moordpartijen van Nederlandse militairen en blijft de periode van de Bersiap onderbe licht. In deze periode van de dekoloni satieoorlog werden (Indische) Ne derlanders, Molukkers, Chinezen, Europeanen en pro-Nederlandse groepen slachtoffer van een in heems volkswoede. Duizenden mensen werden opgejaagd en ver moord door Indonesische republi keinen. ,,Tegenover het onrecht dat de inheemse bevolking zou zijn aangedaan staat niet zoiets als de slachtpartijen op Nederlanders en andere etnische minderheden door met bamboesperen en kapmessen bewapende bendes of ad hoc ge vormde menigten'', schrijft voor zitter Hans Moll. De federatie is boos dat de onder zoekers stellen dat over de Bersiap 'veel onduidelijkheden en mythes bestaan' en dat ze in gesprek zijn gegaan met 'dubieuze' anti-koloni ale activisten, zoals de 'Grauwe Eeuw', die de Bersiap ontkennen of bagatelliseren. ,,Niet onbelangrijk is dat Indone sië iedere rol bij oorlogsmisdaden gepleegd jegens Nederlanders tij dens de Bersiap ontkent, laat staan deze onderwerpt aan onafhankelijk wetenschappelijk onderzoek'', schrijft Moll. ,,Het aantal direct be trokkenen is inmiddels flink uitge dund, maar dit betekent niet dat men lichtvaardig met hun geschie denis kan omspringen.'' Frank van Vree, directeur van het NIOD en het onderzoekspro gramma, noemt de brief 'voorba rig'. ,,We krijgen van meerdere kan ten kritiek. Toen we begonnen, wa ren we ons ervan bewust dat het politiek en maatschappelijk delicaat was en dat in de samenleving ver schillende opvattingen bestaan.'' De onderzoekers proberen mid dels gesprekken rekening te hou den met verschillende perspectie ven en slachtoffers die aan beide kanten zijn gevallen. Van Vree: ,,Dit geeft aan hoe complex die periode was en hoe belangrijk dit onder zoek is.'' vrijdag 14 juni 2019 GO Wat als... Het zijn van die gedachten die zo nu en dan je hoofd in en uit Kankerpatiënten die baat hebben bij geneesmiddelen die niet zijn bedoeld voor hun type kanker, moeten deze medicijnen toch kunnen ge bruiken. Dat willen oncologen, geneesmiddelenproducenten, zorgverzekeraars en het Zorginstituut. ANP Amsterdam Meer dan tien kersverse kop pels zijn in Lissabon tegelijk in het huwelijk getreden. Ze doen dat op de dag van Sint An thony, de in 1195 geboren 'hu- welijksheilige'. De stelletjes staan voor de gezamenlijke trouwerij in de hoofdstad van Portugal in de rij, want alles wordt voor hen betaald door (tv-)sponsoren. Van het eten en drinken tot het kapsel en de trouwjurk. De traditie van deze populaire massa-trouwerij (die live op tv wordt uitgezonden), gaat terug tot 1958, toen een dagblad er als stunt mee begon. foto afp Het onderzoek naar geweld tijdens de dekolonisatie van Nederlands-Indië (1945-1950) ligt onder vuur. De Indische gemeenschap vindt dat er weinig aandacht is voor de slachtoffers van moordpartijen door Indonesische onafhanke lijkheidsstrijders. Tonny van der Mee Den Haag Nederlandse soldaten in 1948 op Java. Volgens de Federatie Indische Nederlan ders is er weinig aandacht voor geweld door de tegenstanders, de onafhankelijkheidsstrijders. FOTO TON SCHILLING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6