Openbare school weg uit Hoek 7 SLUISKIL VERKEERSSTREMMING Het was weer eens zover, de brug bij Sluiskil lag er twee dagen uit door een technisch defect. Als de voortekenen niet bedriegen, is dat niet de laatste keer. Lezing over klimaatakkoord in Groede Jan Roose wordt rector Lodewijk College Al vijftig jaar oud is de brug. Groot onder houd is gepland. ,,Maar niet voor 2023", verwijst woordvoer der Edwin de Feijter van Rijkswa terstaat naar de meerjarenplan ning van de rijksdienst. Uiteraard doet Rijkswaterstaat er ondertus sen alles aan om de brug in bedrijf te houden. Garanties voor de toe komst, dat er niet vaker onver wachte stremmingen plaatsvin den, zijn niet te geven. Gelukkig vaart de pont bij Sluis kil nog en is er sinds mei 2015 een autotunnel, de Sluiskiltunnel, on der het Kanaal Gent-Terneuzen. De verkeerschaos zou anders niet te overzien zijn geweest in de Ka naalzone, met het sluizencomplex bij Terneuzen en de brug bij Sas van Gent als enige alternatieven. Verliezers Automobilisten en fietsers zijn ge holpen, maar er zijn nadrukkelijk ook verliezers. Landbouwverkeer mag niet door de Sluiskiltunnel. Treinverkeer vanaf de Axelse Vlakte, aan de oostzijde van het Kanaal Gent-Terneuzen, is ook aangewezen op de brug. Een an dere route naar het Belgische ach terland is er niet. Staalbedrijf Ou- tokumpu en overslagbedrijf Vlaeynatie die het spoor veel ge bruiken, zitten 'gevangen'. Eind oktober lag de brug bij Sluiskil er ook al ruim een dag uit door een technisch defect. Het is een teken aan de wand, Nederland kampt met achterstallig onder houd aan bruggen, sluizen en tun nels. De Algemene Rekenkamer waarschuwde er de politiek eerder dit jaar voor, gevolgd door een noodkreet van organisaties als Bouwend Nederland en ANWB. 'Een verkeersinfarct dreigt!' Cora van Nieuwenhuizen, mi nister van Infrastructuur en Mi lieu, gaf het begin juni ruiterlijk Nu bewijzen we eens te meer dat de pont moet blijven toe in de Tweede Kamer. Het on derhoudsbudget is verhoogd, maar schiet nog altijd tekort. Veel brug gen en sluizen die in de jaren zes tig zijn gebouwd, zijn bovendien nu aan renovatie toe. Waar verliezers zijn, zijn ook winnaars, de Stichting ter Behoud van de Pont te Sluiskil bijvoor beeld. Om te bezuinigen wilde Rijkswaterstaat in 2011 van de pont af. 'An me nooit niet', reageerde een groep Sluiskillenaren. Zij na men de pont over. Rijkswaterstaat gaf ook nog een zak geld mee. Die is op, maar het veer is er nog, dankzij tweejarige steun van de gemeente Terneuzen en de pro vincie. Stichtingsvoorzitter Meer ten Dallinga: ,,Nu bewijzen we eens te meer dat de pont moet blij ven. We varen van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat." Voor alle pleitbezorgers van het doortrekken van het goederen- spoor tussen de Axelse Vlakte en Zelzate komt de technische sto ring ook niet slecht uit. ,,De brug wordt steeds kwetsbaarder", stelt burgemeester Jan Lonink, ,,en dat is niet goed." Het is volgens hem slechts één van de argumenten om de Axelse Vlakte beter bereikbaar te maken per spoor. Lonink is op timistisch over de kans van slagen. Gevecht Al zal het nog een gevecht worden. Wat gaat voor, nieuwbouw of groot onderhoud. Ook het minis terie van Infrastructuur en Milieu kan elke euro maar één keer uitge ven. GROEDE In de Grote Kerk in Groede wordt vanavond vanaf 19.30 uur de lezing 'Parijs op z'n Zeeuws' gehouden, over de regio nale invulling van het klimaatak koord. Na de inleiding door Bart Groot van Stichting Duurzaam Groede spreekt de Sluise wethouder Pe ter Ploegaert over de regionale energietransitie. De noodzaak tot versnellen van de uitvoering van het klimaatak koord wordt uitgelegd door Ira von Harras van ZMf, en Neldes Hovestad van Dow spreekt over de rol van de chemische industrie in het bereiken van klimaatdoe len. Hoek telt nog twee scholen, Op Weg (openbaar) en 't Kompas (christelijk). Al een paar jaar wordt gesproken over een fusie om te ko men tot één toekomstbestendige dorpsschool met ook kinderop vang. De kogel is nu door de kerk. De medezeggenschapsraden van Op Weg en 't Kompas hebben er mee ingestemd dat de scholen vanaf 1 augustus dit jaar als één school gaan functioneren, waarna 1 augustus 2020 de formele fusie volgt. Dat kan niet eerder op basis van wettelijke eisen. Op Weg wordt dan opgeheven. De Terneuzense gemeenteraad moet daar nog wel over beslissen. Komende dinsdag wordt erover gesproken in de raads commissie samenleving. Op Weg en 't Kompas gaan vanaf 1 augustus functioneren als een school Het karakter van de nieuwe school wordt tweeledig, protes tants-christelijk en openbaar. 'Ie dereen moet zich thuis kunnen voelen', is het uitgangspunt. Bij de keuze de school in Hoek onder het protestants-christelijke Probaz te brengen, is gekeken naar de verde ling tussen openbaar en christelijk onderwijs in de gemeente Terneu- zen. Na eerdere fusies valt de nog enige school in Biervliet, Sas van Gent, Philippine en Sluiskil onder het bestuur van scholenkoepel Per- specto. Hoe het onderwijs in Hoek vanaf 1 augustus wordt ingericht, kon di recteur Levien Hamelink van Pro- baz gisteren nog niet zeggen. Hij wil daar de ouders eerst over infor meren. De scholen zitten in aparte gebouwen, waarvan dat van Op Weg verouderd is. De bedoeling is in Hoek binnen enkele jaren een nieuw integraal kindercentrum te bouwen. TERNEUZEN Interim-rector Jan Roose wordt met ingang van het nieuwe schooljaar de nieuwe rec tor van het Terneuzense Lode- wijk College. Dit heeft het college van be stuur van Stichting Voortgezet Onderwijs Zeeuws-Vlaanderen gisteren bekendgemaakt. Roose begon zijn onderwijs- carrière als docent bij de CSG Ter Welle in Goes waar hij behalve docent ook lid van de directie werd. Later heeft hij leidinggevende functies vervuld bij ROC Zee land, het Groen College in Goes, ROC Scalda en andere onder wijsorganisaties. 'iTiV' vrijdag 14 juni 2019 VL 'De brug wordt steeds kwetsbaarder' Harmen van der Werf Sluiskil - Meerten Dallinga De openbare basisschool ver dwijnt in Hoek. Het dorp krijgt een samenwerkingsschool onder de paraplu van de protes tants-christelijke scholenkoepel Probaz. Harmen van der Werf Hoek Er zullen vaker onverwachte stremmingen bij de brug bij Sluiskil plaatsvinden. Groot onderhoud is hard nodig. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54