ZLM-tour door de Zak II IN DE REGIO 6 Lezing Annerieke de Vries in Zierikzee PARKINSON BIEDEN OP BEELD MIJN DORP, MIJN STAD HEINKENSZAND Wordt het topsprinter Dylan Groenewegen (Jumbo Visma), Caleb Ewan (Lotto Soudal) of toch Boy van Poppel (Roompot Charles) die donderdag zegeviert in Heinkens- zand? Het zijn grote namen in de wielrennerij die sprinten om de eindzege in de tweede etappe van de ZLM-tour. Want dat deze etappe in een massasprint eindigt, ligt voor de hand. De finishlijn op de Stenevate is het einde van een etappe die begint in het Belgische Bredene. Na een grote omloop door verschillende dorpen langs de gemeentegrenzen van Borsele volgen nog drie rondes van 19 ki lometer langs onder meer 's- Heerenhoek. De finish is rond 16.00 uur. Een dag eerder start de etappekoers ZLM-tour in Yerseke. Daar begint om 18.00 uur de pro loog, een korte individuele tijdrit. (verwardheid), in het hospice. Het was pas daar én direct na haar over lijden dat De Vries snapte waarom haar moeder zichzelf geen zachte dood gunde na haar 'voltooide le ven'. Ze had die drie maanden snoeihard nodig om met zichzelf in het reine te komen, analyseert de schrijfster. Uiteindelijk is ze heel vredig heengegaan. Tegengeluid Hoewel De Vries absoluut geen te genstander is van euthanasie vindt ze het wel nodig om een tegenge luid te laten horen in een tijd dat we al snel geneigd zijn de regie in han den te nemen. De boel rondom dood snel, en zonder te veel last voor anderen, te regelen. „Waar zijn we in deze gehaaste Westerse we reld nou eigenlijk mee bezig? Het is wel een pleidooi dat doorleefd af scheid nemen óók kan." Daarnaast wil de schrijfster, die in de zorg werkt, met haar boek aandacht vra gen voor het (terminaal) delier. De hallucinaties en waanbeelden die haar moeder kreeg, hebben er bij haar dochters stevig ingehakt. Het is het tweede boek dat De Vries in korte tijd aflevert, al zijn beide boeken niet met elkaar te ver gelijken. Ze debuteerde eind sep tember 2018 met de thriller Sluip wesp bij de Crime Compagnie. Be gin dit jaar publiceerde Futuro Uit gevers haar roman Een voltooid le ven. Hoewel vergeven van de auto biografische elementen noemt ze het een roman omdat ze het verhaal heeft geschreven vanuit het per spectief van Doortje: de moeder die ziek wordt en sterft. ,,En toch is het niet loodzwaar." De lezing bij het hospice (start 15.00 uur) is voor iedereen toegan kelijk. Aanmelden is wel nodig: info@kaaskenshuis.nl Esme Soesman Zierikzee Annerieke's moeder, Doortje heet ze in het boek, had een agressieve vorm van longkanker. Daarmee werden de schrijfster uit Gouda en haar twee zussen onverbiddelijk de mantelzorg ingeduwd. ,,Ik ver wachtte dat ze voor euthanasie zou kiezen, maar dat deed ze niet. En natuurlijk hebben we dat gerespec teerd, maar het was een zwaar ver haal. Met name voor haar." Een on begrijpelijk verhaal ook wel. Het was niet dat er een taboe rustte op het onderwerp. ,,Mijn opa, de vader van mijn moeder, was eind jaren zeventig één van de eersten die zich Waar zijn we in deze gehaaste Westerse wereld nou eigenlijk mee bezig? inschreef bij de euthanasievereni- ging. Dus we praatten er ook ge woon over thuis." Drie maanden voor haar dood be landde haar moeder, na een delier Afterparty Roparun Zomerconcert Braderie vrijdag 14 juni 2019 Een doorleefd afscheid kan óók Annerieke de Vries (55) snapte er helemaal niets van dat haar moeder, ondanks dat ze ernstig en uitzichtloos ziek was, niet voor euthanasie ging. Tot ze een delier kreeg en in een hospice belandde. De Vries schreef er een roman over. Woensdag 19 juni geeft ze een lezing in hos pice Kaaskenshuis in Zierikzee over Een voltooid leven. Roman over een doorleefd afscheid. - Annerieke de Vries, schrijfster Annerieke de Vries heeft, na Sluipwesp, een nieuw boek: Een vol tooid leven. archieffoto pim mul KERKWERVE Wie biedt? Het zou zo maar kunnen dat je dan na de Kunstschouw, die vandaag begint, eigenaar bent van dit beeldje Amiche, gemaakt door kunstenaar Charles Hermus uit Dordrecht. Ellen van Velthoven uit Zierikzee kreeg het vriendinnenbeeld van hem cadeau. Om te gebrui ken voor haar stichting Ellen Parkinson Project, waarmee ze geld inzamelt voor onderzoek naar Parkinson. Het beeld wordt tot en met 23 juni in galerie Au-3 van Audrey Wier- sema (hier op de foto) aan de Boogerdweg 2 in Kerkwerve geëxposeerd. Bieden kan vanaf 400 euro. foto dikjan gjeltema RENESSE In feestcafé De Zoom in Renesse wordt vandaag een Roparun-afterparty gehouden. De volledige opbrengst wordt ge schonken aan Roparun; een organisatie die pro beert het leven van mensen met kanker een beetje beter te maken. Dat doet Roparun onder meer door te investeren in voorzieningen als hospices en inloophui zen. Op het programma bij de Zoom staan CJ Sunset, partydj Ayron, Martyn Green Music en dj Row-V. Kaartjes kos- ten vijf euro. De Zoom is geopend van 19.00 tot 03.00 uur. HAAMSTEDE Het Interkerkelijk Kerk koor Haamstede geeft morgen haar zomercon- cert in de Hervormde Dorpskerk te Haam stede. Het koor heeft dit jaar het christelijk ge mengd koor Deo Cante- mus uit Rotterdam uit genodigd om het con cert nog meer kracht bij te zetten. Het concert begint om 19.30 uur in de Hervormde Dorps kerk in Haamstede. De toegang is gratis. llrti iH' - -■ - _y Deo Cantemus. foto pr SINT-PHILIPSLAND Morgen begint het bra derieseizoen op Tholen met een braderie in Sint- Philipsland. De braderie is van 09.00 tot 18.00 uur. In de ochtend is er ook een kinderbraderie. Het parcours is de Voor straat, Kerkring en de Schoolstraat tot aan de Wilhelminastraat. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Bin nendijk; BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 09.00 en 10.00 uur: Gymen bij Allevo; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 16.00 uur: Herensociëteit; 19.30 uur: Klaverjas- vereniging; Excursie- schuur Boswachterij, 09.15 uur: Workshop Zhi- neng Qigong; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 23.00 uur: Biljartver eniging Onder Vrien den; RENESSE Galerie ZeeUwArt, 13.00-17.30 uur: Ex positie diverse kun stenaars; ZIERIKZEE Bibliotheek, 11.00 uur: Gratis voorleessessie voor peuters en kleu ters; Brogum, 19.45 uur: Anywave met Rondé, Toffe Haan en anderen; Eilandzorg de Wieken, 09.30- 10.30 uur: Langer fit voor omwonenden; FiZi, 20.00 uur: Thunder Road; Galerie Bub-Art, 11.00-17.00 uur: Ex positie Lilith de Jonge; Gebouw de Driehoek, 08.45 en 10.00 uur: Fytaal Pila- tes; Stadhuismu seum, 11.00-17.00 uur: Tentoonstelling Waterlanders; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 19.30 21.45 uur: Repetitie Harmonievereniging Nut Uitspanning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49