Groningen getroffen door vierde aardbeving Weer Mexicaans drugslaboratorium opgerold II 3 ANGELA KIJKT VOETBAL Hanneke Marcelis Groningen Het KNMI meldt dat de beving gis termiddag om 15.37 uur plaatsvond in Appingedam. Eerdere bevingen deze maand in de provincie hadden een kracht van 0,6, 1,9 en 2,5. Die laatste vond plaats bij Garrelsweer. De bevingen in Groningen wor den veroorzaakt door de gaswin ning in het gebied. Het KNMI laat weten dat zowel het aantal aard schokken als de kracht ervan in het afgelopen decennium aanzienlijk toenamen. De regering draait de gaskraan daarom geleidelijk dicht. Vorig jaar telde het KNMI in totaal 113 aardbevingen in Nederland. De meeste (87) deden zich voor in het aardgasgebied in Groningen. Voor de Groningers die door de beving vandaag schade hebben aan hun woning is de timing erg slecht. De deadline van de stuwmeerrege ling is in de nacht van 12 juni name lijk verstreken. De regeling houdt in dat iedereen die een schademel- ding heeft gedaan bij de Tijdelijke Commissie Mijnbouwschade Gro ningen (TCMG) een vaste vergoe ding van 5000 euro kan krijgen, zonder te hoeven wachten op een beoordeling van de schade. Het is de bedoeling zo een groot deel van de al lang openstaande schademel- dingen (het 'stuwmeer') weg te werken. TCMG laat weten dat ze waarschijnlijk 15.000 van de 20.265 openstaande schademeldingen kan afhandelen met de regeling. De mensen die vandaag schade hebben gekregen aan hun woning en dus net buiten de stuwmeerre geling vallen, hoeven niet te ver wachten dat de deadline wordt ver ruimd. Johan Derksen was van de week weer ouderwets op dreef bij Pauw toen het over de Oranje Leeuwinnen ging: ,,Laat die meiden lekker voet ballen, ze hebben het hartstikke goed gedaan, maar ik vind het niet om aan te gluren. Ik vind het heel vervelend om naar te kijken.'' Ik moest erom grinniken. Zoals ik wel vaker doe als Johan Derksen weer iets provocerends roept, ge woon omdat het Johan Derksen is. Maar het relaas, dat veel langer was dan deze twee zinnen, had vooral ook iets schattigs. Ontroerends, mis schien wel. Of hij het nou zelf beseft of niet, Derksen is de aanvoerder van een groep mannen, voornamelijk 40- plussers, die het zichtbaar moeilijk hebben met dit WK voor vrouwen. De groep alpha-baasjes is niet meer zo groot als een paar jaar geleden en blijft slinken. Maar ik kom ze nog steeds tegen in mijn omgeving: ke rels die in verwarring zijn omdat zij weer een traditioneel mannenbol- werk kwijtraken of nog in de ontken ning leven dat ze het al kwijt zijn. En zich daardoor nog harder verzetten tegen het vrouwenvoetbal en de po pulariteit ervan. 'Het was niks, is misschien iets beter dan vroeger, maar haalt het nog lang niet bij het niveau van de heren' - u heeft de rie del vast ook wel eens gehoord in uw omgeving. Ik begrijp ze ergens wel. Het is na tuurlijk ook niet makkelijk voor ze. Ze mogen niks meer tegenwoordig. maandag 850.000 kijkers op NPO 1. Daarvan kun je nog zeggen dat het gros van de kijkers de tv standaard op die zender heeft staan en dat de con currentie van andere netten op Tweede Pinksterdag niet al te groot was. Maar naar Frankrijk-Noorwe- gen keken woensdagavond meer dan een miljoen mensen. Op NPO 3 nota bene. De zender die blij mag zijn als ze met de seksquiz van Jan Kooijman en titels als Pretty Single boven de 100.000 en 200.000 scoren. Dus welgemeend advies aan Johan en alle andere mannen: wen er maar aan. De dames zijn er en gaan echt niet meer weg. Een vervallen en verlaten varkens boerderij in Wuustwezel bleek in gebruik te zijn als crystal-methlab. Toen de Belgische federale politie er gisteren binnenviel, vond die 4 kilo van de zeer verslavende en ver woestende seksdrug. Er waren bovendien zeven mannen aan het werk. Het gaat om twee Ne derlanders van 40 en 36 jaar, een 62- jarige Belg, drie Mexicanen van 54, 28 en 26 jaar en een 55-jarige Co lombiaan. Ze zijn gearresteerd. Het lab bleek uitgerust voor de volledige productie van crystal meth, inclusief een machine om de drugs vacuüm te verpakken. In drie garageboxen trof de politie appara tuur en chemicaliën aan. Voor België is het de eerste keer dat een dergelijk lab is ontdekt. In Nederland werden er vorig jaar acht ontmanteld, dit jaar al vier. Zo werd in een loods in Wateringen een drugslab gevonden met voor tien tallen miljoenen euro's aan crystal meth. In Moerdijk vond de politie een laboratorium op een boot voor zien van een boobytrap, waardoor het bijna tot zinken werd gebracht. Geweld Drugskartels uit Mexico staan be kend om hun buitensporig geweld. Als ze hier neerstrijken naast de Ne derlandse, Marokkaanse, Albanese, Colombiaanse, Italiaanse en Russi sche criminele organisaties, zal dat niet zonder slag of stoot gaan. De politie waarschuwde twee jaar geleden al in een intern rapport voor het gevaar dat Nederlandse en Mexicaanse drugsorganisaties sa menwerking zoeken. Ze kunnen el kaar helpen bij het vinden van pre- cursoren, stoffen die nodig zijn voor de productie van crystal meth. 'Aangezien Nederlandse drugs producenten voor de productie van MDMA en amfetamine ook die grondstoffen nodig hebben, kan het risico bestaan dat Nederlandse en Mexicaanse criminele organisaties hun krachten bundelen', aldus het rapport. Een andere verklaring is dat Mexicanen proberen de West- Europese markt op te gaan met crystal meth. ,,Daar lijkt het op", zegt een goed ingevoerde politie bron. De meeste hier geprodu ceerde crystal meth lijkt echter voor de export bestemd. SCHOUW WESTERSCHOUWEN Zou een miljoen mensen kijken als het echt zo slecht was? Niet fluiten naar een lekker ding en geen klap meer geven op het achter werk van hun secretaresse, is nog tot daar aan toe. Maar in deze verwar rende tijden kunnen ze zelfs al met één onhandige opmerking een #me- tootje aan hun broek krijgen. En dan moeten ze ook nog zittend plassen op genderneutrale wc's. Dan is dat vrouwenvoetbal net een stap te ver. Zeker als een Oranjelegi oen uitzinnig staat te klappen voor de Leeuwinnen alsof de speelsters stuk voor stuk net zo goed zijn als Cruijff en Van Hanegem bij elkaar. De NOS doet er al net zo hard aan mee. Die duwt de wedstrijden ge woon door ieders strot. Ik hoor het de presentator van Ra dio 1 nog smalend vragen vorige week: Is dit nou slim van de NOS? Wie gaat er naar dat vrouwenvoet bal kijken als Nederland niet speelt? We weten het antwoord in middels. Canada-Kameroen trok vrijdag 14 juni 2019 GO Weer is het raak in Groningen: iets na 15.30 uur gistermiddag vond een aardbeving plaats met een kracht van 1,9 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag in Appingedam. Het is in de pro vincie Groningen alweer de vierde beving in minder dan twee weken tijd. Inschikken mannen: dit WK is voor iedereen Wen er maar aan, heren: voetbal is definitief geen mannensport meer. De kijkcijfers van de wedstrijden van het WK in Frankrijk bewijzen het. ,,Ik begrijp ze ergens wel, de mannen die het daar moeilijk mee hebben'', vindt tv-recensent Angela de Jong. Juichen op de bank voor de Leeuwinnen in de wedstrijd tegen Nieuw-Zeeland. foto marnix schmidt Ik durf het bijna niet hardop te vra gen, maar zou er, met de concurren tie van bijvoorbeeld Netflix, een mil joen mensen zo gek zijn om naar het vrouwenvoetbal te kijken als het technisch en tactisch echt zo slecht was? Wéér is een crystal meth-labora- torium, gerund door Mexicanen, opgerold. Het drugslab stond in Wuustwezel, pal naast de Neder landse grens. Het is het derde 'Mexicaanse' lab in korte tijd in of vlakbij ons land. Koen Voskuil Wuustwezel De crystal meth werd in dit gebouw gemaakt. BELEEF DE 26ste KUNSTSCHOUW IN ZEELAND 15 t/m 23 juni 2019 Hedendaagse kunstroute langs 36 karakteristieke binnen-en buitenlocaties VRIJ TOEGANKELIJK www.kunstschouw.nl O kunstschouw Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3