WIM HOFMAN Aardappelen 9 De kerncentrale Borssele. archieffoto lex de meester vrijdag 14 juni 2019 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Opstaan!" En we stonden op. ,,En een beetje op schieten!" Dat probeerden we. Ik zocht mijn sokken onder het bed, kleedde me zo snel mo gelijk aan. Over een stoel hing een overall. Het kledingstuk leek zwaar vermoeid. We droegen toen blauwe overalls, die we - het woord zegt het - over onze kleren aantrokken. Ik weet niet eens of er overalls in een andere kleur be stonden. Aan mijn schoenen zat nog het stof van de vorige dag. Op weg naar het veld aten we onze boterham op. We gingen aardappelen rooien. De akker leek oneindig groot en er lagen ontel baar veel aardappelen. We moes ten ze in manden of kisten gooien en dan in de richting van een schuur dragen. Moeilijk werk was het niet, al moest je af en toe wel je rug rechten. Bij de schuur stond de aardap pelsorteermachine. De aardappe len gingen er aan de ene kant in. Door aan een wiel met handvat te draaien, gingen rekken met gaas heen en weer schudden. Dat ene rek had grotere mazen dan het andere en ze waren een beetje scheef geplaatst zodat de aardap pelen een bepaalde kant uitrol den en in jute zakken terecht kwamen. Er hingen drie zakken: een voor grote, een voor middel grote en een voor kleine aardap pelen, die we varkentjes noem den, maar ik weet niet zeker of die kleintjes wel naar de varkens gin gen. Aan het wiel van het sorteer- apparaat draaien, vond ik wel leuk werk. Als je ene arm moe werd, kon je altijd nog de andere ge bruiken. Je kreeg het er wel erg warm van en er vloog veel stof door de lucht. De hele dag werk ten we op het land. Tussen de middag kregen we brood met kaas en een mok koffie. Daarna werkten we door tot de zon laag stond. ,,OK, jongens, klaar! Morgen is er nog een dag!" werd er geroe pen. En dan was het werk voor die dag gedaan. 's Avonds kregen we zoveel aardappelsoep als we lust ten, met wat groene snippertjes erin. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Kerncentrale De kerncentrale langer open hou den, is bespreekbaar vinden CDA, SGP en VVD(krant 3 juni). Dat is mooi, want dan komt er eindelijk een milieueffectrapportage die haarfijn zal aantonen dat het Na- tura2000-gebied (het Wester- schelde estuarium) decennialang thermisch is verontreinigd met de afvalhitte van de kerncentrale. Ook wordt dan duidelijk hoeveel hitte met het koelwater in de Westerschelde terechtkomt en hoe groot het aandeel in werke lijkheid is, waarmee een gemid delde kerncentrale zoals Borssele verantwoordelijk is voor de op warming van ons klimaat. Dan wordt pijnlijk duidelijk dat het CO2-argument slechts een fopspeen is, waarmee het koe- lings-, veiligheids-, afval-, scheurtjes-, beveiligings-. stress test-, stralings-, uitstoot-, verlies- en ontmantelingsprobleem voor de Zeeuwse bevolking wordt ver doezeld. En er is nóg een onopgelost pro bleem: onze regering faciliteert Borssele als enig bedrijf zonder wettelijk verplichte aansprake lijkheidsverzekering. Als u het overleeft krijgt u niets. E. den Heijer Ritthemsestraat 109, Oost-Souburg Pensioen 'Miljoenen mensen dupe van korting' (krant 4 juni). De com missie Dijsselbloem die over de rekenrente voor pensioenfondsen moet adviseren, laat niets van zich horen. Toch draait hier alles om. Immers, DNB bepaalt de re- kenrente op 2,3 procent, terwijl De Europese Pensioenkamer een rekenrente van 3,9 procent han teert. Met de wetenschap dat 1 procent rente overeenkomt met 13 a 15 procent dekkingsgraad, kan de dekkingsgraad met ongeveer 20 procent omhoog; kortingen zijn feitelijk niet nodig. Is minis ter Koolmees vromer dan de paus of speelt er iets anders? Koolmees neemt de vakbonden met de dreiging van korten in de houdgreep. Als de vakbonden een geïndividualiseerd pensioensys teem aanvaarden, zijn de kortin- gen van tafel. Is dit drukmiddel fair-play? De bonden reageerden met een stakingsdag op 28 mei. Deze staking ging echter over het bevriezen van de AOW-leeftijd. De AOW houdt verband met het arbeidspensioen. Want wat heb je aan een goed ge regeld pensioen als je de eind streep niet haalt? Cees Freeke Rivierenpark 54, Terneuzen Bevrijdingsjournaal De krant (5 juni) besteedt aan dacht aan de serie Bevrijdings journaals van de NOS. Presenta tor Herman van der Zandt wil graag weten 'hoe de kijker daar de volgende dagen op reageert'. Het Bevrijdingsjournaal doet denken aan een ander pro gramma van diezelfde omroep: NOS Studio Sport. Op zondag- avond, op een moment dat alle uitslagen al lang en breed bekend zijn, verschijnt Tom Egbers met teksten als: 'Als Ajax vanmiddag van Heerenveen wint en AZ ge lijk speelt, slaagt Feyenoord er wellicht in om PSV nog een week achter zich te laten. Het zal erom spannen'. Het heeft iets treurigs als een nieuwsprogramma er zo bewust voor kiest om achter de feiten aan te lopen. Met het Bevrijdings journaal komt het misschien nog goed als Willemijn Hoebert het weer van de volgende dag ver keerd voorspelt. Jacques Derksen Grachtstraat 20, Kapelle Huisvuil Vandaag is mijn vuilnisbak van een barcode voorzien. Nu wordt alhier flink wat aan spijzen en dranken omgezet, maar het label café is niet van toepassing. De bedoeling is dat de restafval- container minder wordt aangebo den. Als inwoner van het buiten gebied zou ik mijn CO2-uitsto- tende vervoermiddel moeten op starten en alle blikjes, flessen en plastic in de 3 kilometer verderop gelegen verzamelbak deponeren. De milieuschade van deze heen- en terugreis is groter dan het on gescheiden, twee keer per maand aan de dijk zetten van de grijze bak. Afgezien van de waarschijnlijk heid dat afvalverwerkers ons net jes gescheiden afval op één hoop kieperen en vervolgens verbran den komt in mijn geval de huis- vuilauto toch wekelijks langs mijn adres (op de route naar de stortplaats). Fiscaliteit is mijns inziens hét ar gument om DifTar aan de inwo ners van Middelburg op te leggen. Mijn pleidooi: behandel buitenlui anders dan mensen die een plas tic-, blik- en glascontainer bin nen bereik hebben. Peter Dommisse Binnendijk 6, Nieuw- en Sint Joosland Ambtenaren De heer De Reu (krant 5 juni) had achteraf spijt, dat hij heeft inge stemd met de vertrekregeling van provinciale ambtenaren. In 2011 heeft Gedeputeerde Staten een onderzoek gelast naar de ge wenste omvang van het ambtelijk apparaat gerelateerd aan het toe komstige takenpakket. De con clusie luidde dat de organisatie met ongeveer 160 medewerkers gereduceerd moest worden. Het vigerend sociaal statuut sloot destijds gedwongen ontslagen uit. GS heeft daarom in 2012 besloten tot een vertrekregeling voor ou dere ambtenaren. Hiervoor zijn bij mijn weten alle kosten van de regeling aan GS in beeld gebracht inclusief de te verwachten boete van het Rijk. Op basis van deze informatie is destijds het besluit genomen. De heer De Reu was bij de be sluitvorming volledig op de hoogte van de kosten. De sugges tie dat hij achteraf meer had moe ten tegensputteren, is dus perti nent onjuist. Hij wist bij de be sluitvorming wat de regeling ging kosten. André Roelse oud-medewerker provincie Zeeland Benoordenhoutseweg 7, Westkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37