Wie buigt om struikelsteen te lezen, betoont de doden eer BOUW 0 4 Gemeente denkt aan beroep tegen minicampingvonnis en wil ook mediation Zeeuwse Clubs van het jaar IQGD Wethouder Marcel Steketee: ,,Het college moet in beide gevallen nog een standpunt innemen. Maar we denken er wel serieus over na." Het is de eerst keer dat een lid van het Veerse college reageert op de uitspraak van de rechtbank van vorige week vrijdag. Toen bepaalde de rechters dat 56 Veerse minicam- pings op basis van de kampeerver- ordening onterecht 25 in plaats van 15 kampeerplekken aanbieden. Van Leeuwen vecht al jaren het Veerse minicampingbeleid aan omdat een cliënt, zijn zus Lydia, minicamping De Heksenketel niet mag uitbrei den van 15 naar 25 plekken. Want haar bedrijf voldoet volgens de ge meente niet aan de normen daar voor. Bestemmingsplan Steketee benadrukt dat de juristen en hij tijd nodig hadden om het vonnis te bestuderen. ,,Als ik re ageer wil ik dat goed doen." Hij zegt dat de uitspraak in de praktijk geen gevolgen heeft, omdat de gemeente via een herziening van het bestem mingsplan regelde dat die mini- campings door mogen gaan met het exploiteren van 25 staanplaatsen. ,,We hoeven van de rechter nu ook niet te handhaven. We krijgen drie maanden de tijd om te besluiten of we dat doen." De wethouder zegt eveneens dat hij niet meet met twee maten, zoals Van Leeuwen beweerde nadat De Heksenketel pinksterzondag be zoek kreeg van controleurs. ,,We voerden die dag op negen mini- campings controles uit." Steketee geeft ook aan dat er op nieuw nagedacht wordt om via be middeling tot een vergelijk te ko men. De Raad van State gaf onlangs dat advies, omdat de twee partijen verwikkeld zijn in heel veel proce dures. De wethouder zegt dat al die We voerden die pinksterzondag controles uit bij negen minicampings zaken de Veerse juridische afdeling zwaar belasten. ,,Wij hebben als ge meente te maken met twee veel- procedeerders waarvan Van Leeu wen er één is. Ze kosten ons heel veel energie en geld en onze juris ten komen daardoor niet toe aan ander werk." Hij weet nog niet of het college uiteindelijk instemt met mediation. ,,Jaren geleden bereik ten we via bemiddeling al eens een akkoord, maar na een paar weken klapte de boel weer." Brokken Van Leeuwen zelf juicht bemidde ling toe. ,,Mits er een mediator wordt aangesteld die door de Raad van State wordt geadviseerd." En hij geeft ook aan dat volgens hem de herziening van het bestem mingsplan uiteindelijk niet de goedkeuring krijgt van de Raad van State. ,,Dan zit Veere echt met de brokken." Het gaat om kleine keien met daarop een messing plaatje waarop de naam, geboortejaar en -plaats en sterfdatum van de slachtoffers staan. ,,Ze zijn ooit bedacht door de Duitse kunstenaar Gunter Demnig'', legt Marianne Gossije van de Stichting Werkgroep Strui kelstenen Zeeland uit. ,,Zijn ou ders waren nazi's en hij ziet dit als een soort compensatie voor hun slechte daden. Mensen die naar het plaatje op de steen kijken, bui gen automatisch een beetje voor over. De gedachte is dat ze op die manier hun respect uiten voor de persoon wiens naam erop staat.'' Demnig maakt nog steeds alle struikelstenen zelf. In Goes werden er gisteren drie geplaatst. Dat zijn er veel minder dan in bijvoorbeeld Zierikzee, Middelburg en Terneuzen. De Joodse gemeenschap in Goes was niet zo groot. ,,Aan het begin van de oorlog is een lijst opgemaakt van Joden die hier woonden. Dat waren er tien tot vijftien'', zegt Gossije. ,,Toen alle Joden in 1942 verplicht naar Amsterdam moes ten, waren het er nog maar drie. We vermoeden dat de andere mensen toen al waren verhuisd of gevlucht.'' Op twee steentjes in de Lange Vorststraat in Goes prijken sinds gisteren de namen van Levie Mar cus Barkenau en zijn vrouw Sara Barkenau-Meijer. Zij stierven in Auschwitz. De derde Goese strui kelsteen ligt in de Lange Kerk straat. Daarop staat de naam van Jozeph Stibbe, op 39-jarige leeftijd overleden in Sobibor. Jacob Cracau ,,Wij zijn er weer!", adverteerde de familie Cracau in 1945 in de PZC toen ze de winkel in Vlissingen hervatte. Althans, de drie familie leden die de concentratiekampen levend konden verlaten. Koopman Jacob Cracau, hij keerde niet terug, is er sinds gisteren weer. In naam. Op een steen aan de Nieuwendijk waar hij woonde. Sal Cracau was erbij: ,,Hij was de broer van mijn opa". Zes van die 'Stolpersteine' zijn gisteren bij vier adressen in de binnenstad gelegd waar de Joodse slachtoffers woonden en hun win kels dreven, tot ze gedwongen ver trokken naar Amsterdam en ver der naar een van de concentratie kampen, de dood in. ,,Het is mooi dat die namen terugkomen in het straatbeeld. Van mensen waarvan niets, nog geen graf is overgeble ven. Maar dit is persoonlijk", vindt Sal Cracau. Bij elke steen vertellen Mari anne Gossije van de stichting en historica Katie Heijning over de mensen achter de namen. Chawwa Wijnberg leest voor uit haar dichtbundel Matses en mon sters. Aryeh Herz, die lang voorzit ter van de Joodse gemeente was en sinds twee weken ook geen be stuurslid meer is, zegt bij elke steen een psalm in het Hebreeuws. Zijn vrouw, Rachel Goldstein, leest aan de Nieuwendijk een ei gen gedicht over stille tranen bij de stenen van moeder Hendrika Glazer-van der Sluis, tabakswin kelierster, en haar dochter Mina Helena Salomé Glazer. Ze delen een (bet)overgrootvader. Het ver haal van Hendrika en Mina is des te aangrijpender omdat Hendrika tien dagen voor de geboorte van Mina haar man Salomon, in dienst van de metaalhandelaren Gebroe ders Polak verloor aan bloedvergif tiging. 33 jaar later, ze had net toe stemming om haar bij beschietin gen zwaar gehavende winkeltje te herbouwen, moesten moeder en dochter weg. Maar hun namen zijn terug, op de stoep van de te genwoordige kapsalon. Op de website van de Stichting Struikelstenen Zeeland staan de vindplaatsen van de stenen en de verhalen van de mensen aan wie ze herinneren. VLISSINGEN Sportclub Gehandi capten Beveland (SGB) uit Goes en jongerenkoor en -combo Melodica uit Kapelle zijn in de race voor de ti tel Club van het Jaar. De twee zijn in de categorieën sport en cultuur gekozen tot provinciewinnaar. Op vrijdag 28 juni wordt duidelijk of zij er ook vandoor gaan met de lande lijke titel. De titel Club van het Jaar Bouwend Nederland is een initiatief van de ADR-dag- bladen, waar ook deze krant onder valt. SGB biedt meerdere sporten aan voor mensen met een lichame lijke beperking. Nova Melodica werd opgericht in 1970 en zingt lie deren over 'geloof, hoop en liefde'. In Zeeland deden zestien clubs mee in de categorie 'cultuur' en 33 in de categorie 'sport'. WENST HAAR LEDEN MORGEN VEEL SUCCES MET DE PRfiVtlfCtAl E1C3B0G ï&Too0 ör<- O ZATERDAG 15 JUNI dagvandebouw.nl vrijdag 14 juni 2019 Veere klaagt over procedures Veere gaat zo goed als zeker in beroep tegen de uitspraak van de rechtbank over het aantal staanplaatsen op de Veerse mi- nicampings. Daarnaast gaat het college van burgemeester en wethouders mogelijk toch pro beren via mediation tot een ver gelijk te komen met juridisch ad viseur Bram van Leeuwen. Emile Calon Domburg -Marcel Steketee, wethouder De struikelsteen van Levi Marcus Barkenau in Goes. De steen tjes erbij zijn een eerbetoon aan de dode. foto marcelle davidse Nadat eerder al struikelstenen waren geplaatst in onder meer Middelburg, Zierikzee, Terneu- zen en Hulst hebben Goes en Vlissingen sinds gisteren ook zulke blijvende herinneringen aan Joodse inwoners die tij dens de Tweede Wereldoorlog zijn weggevoerd en vermoord. Rob Paardekam en Claudia Sondervan Goes/Vlissingen j Kijk op pzc.nl /video Struikelstenen voor Holocaustslachtoffers Afdeling Zeeland n?hr>«M 1 sroavtM ji/iai O ZIERIKZEE Nieuwbouw restauratie Hotel Mondragon Oude Haven 11 10:00-16:00 O MIDDELBURG Nieuwbouw Calvijn College Kruitmolenlaan 60 10:00-15:00 O ST MAARTENSDIJK Nieuwbouw 17 woningen Henri Dunanlstraat 10:00-13:00 O Nieuwbouw 32 zorgappartementen Gors Beethovenlaan 10 09:00-12:00 Q Nieuwbouw Aria-Goes FACILITEITEN Activiteiten Overdekt Catering voorkinderen BOUWFASE ill Ontwerp/ Bouw Gespecialiseerde Constructief Architectuur bouw ontwerp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32