Kalm aan met Zon op Water Computer helpt Guus aan betere hulp 1,3 miljoen euro minder voor Zeeland De enquêteur 2 Pieter de Potvis is terug in Zeeland. Vanaf 2 juli is zijn 12,5 meter lange skelet te zien in Terra Maris, een museum voor natuur en landschap. Gisteren kwam de enorme schedel aan in Oostkapelle. OOSTKAPELLE TERRA MARIS Commentaar Een flinke proef met zonnepanelen op het water. Eerst op binnenwater, daarna op zee. Dat wil het consortium Zon op Water, met onder meer het waterschap Scheldestro- men en het waterbedrijf Evides. Het is goed bedoeld. Op het water kunnen we wellicht grote stappen maken met groene energie uit gigantische zonnevelden. Bijvoorbeeld tussen de windmolenparken op zee. Maar op dit idee is heel wat af te din gen. Het ontbreekt in Nederland aan voldoende regie om alle energie-initiatieven in goede banen te leiden. Een aanslag op het water, de laatste min of meer vrije natuurlijke ruimte, is he lemaal niet nodig. Zolang op daken, dijken, geluidswallen en in dustrieterreinen meer dan voldoende ruimte is voor zonne- stroom, is het beter daar alle aandacht op te richten. Ook al kost dat misschien iets meer moeite en geld. Als er al een experiment nodig is met drijvende zonnepane len, dan kan het wel met wat minder dan de twintig vierkante kilometer aan meren, plassen en waterbassins die Zon op Water nu wil bedekken. En het lijkt verstandiger dan meteen een proef te doen met zonnepanelen op groot water. Dat zal overigens niet zonder slag of stoot gaan. Scheldestromen en Evides zijn goed in Zeeland geworteld. Dus deze instellingen weten dat veel Zeeuwen niet zitten te wachten op nieuwe grote installaties op het water. Niet in de Delta, niet voor de kust. Zeeuwen zitten niet te wachten op zonnevelden op het water. Niet in de Delta, niet voor de kust Het landelijk verplichte computer systeem Verwijsindex bestaat al een tijd, maar daar werd tot nu toe onvoldoende gebruik van gemaakt. De Zeeuwse gemeenten en de GGD proberen nu met een nieuwe reclamecampagne 'Doe het voor Guus' meer bekendheid te krijgen voor de Verwijsindex. Want hoe meer mensen gebruikmaken van het systeem, hoe beter het werkt. ALMANAK ,,Het moet goed tussen de oren zit ten bij alle mensen die werken met kinderen", zegt wethouder Marga van der Plasse van de gemeente Borsele. ,,We geloven er in dat dit systeem een kans van slagen heeft." Als alle professionals die met kin- We geloven er in dat dit systeem een kans van slagen heeft deren en jongeren werken het sys teem gebruiken moet veel beter te zien zijn welke hulp een kind krijgt en kan onderling ook beter afge stemd worden wat voor zorg nodig is. Vol medelijden luisterden de collega's in het Terneuzense kantoor mee met het telefoonge sprek. Een van hen was zojuist gestrikt door een enquêteur die hem het hemd van het lijf vroeg. Lang bleef de collega vriendelijk de vragen beantwoorden maar na de zoveelste vraag sloeg de sfeer om. „Waarom wil je dat weten? Wat heb je hier nou aan?" hoorden ze hem steeds barser zeggen. ,,Waar ben je mee bezig? Ben je nou trots op wat je doet?" De collega's keken elkaar aan. Vol medelijden. Nu met de arme ziel aan de andere kant van de lijn. Kering reeks nachten dicht Auto tegen boom en in de sloot VLISSINGEN Schrijver Chris de Stoop wint prijs Een zeshonderd kilo zware potvis schedel oogt massief, maar het transport blijft een delicaat werkje. De schedel van de walvis die in de cember 2017 aanspoelde op het strand bij Domburg keert donder dagochtend terug aan de Walcherse kust. De kop is hangend in een sta len constructie, hangend in een ny lon net, in een verhuiswagen van Lekkerkerk naar museum Terra Maris in Oostkapelle vervoerd. Preparateur Bas Perdijk heeft de Het is een groot en zwaar object, dus het was wel passen en meten botten van het skelet in zijn Zuid Hollandse werkplaats schoonge maakt en als een bouwpakket naar Zeeland gestuurd. ,,De kwetsbare onderdelen zitten aan de onderkant van de schedel en ook de oogkas en de jukbeenderen kunnen breken. Door hem in een net te vervoeren hangt de schedel vrij", legt Perdijk uit. Medewerkers van een expositie- bouwer en twee gespecialiseerde verhuizers staan in de vroege och tend klaar om de schedel naar de tentoonstellingsruimte te brengen. Daar is de ruggengraat van de pot vis al opgehangen. De ribben en de kop moeten er nog aan toegevoegd worden. De ruimte is aan de krappe kant. ,,We hebben wel trucjes moe ten toepassen om Pieter een plaats te kunnen geven in ons museum", zegt Carolien Schaap, bij Terra Ma- ris onder meer verantwoordelijk voor de inrichting van de exposi ties. „Hij staat een beetje schuin in de ruimte en we exposeren alleen de rechterkant van de romp. Het uiteinde van de ruggen graat gaat als het ware I door de muur. De staart zit in de ruimte hier naast." Potvis Pieter is zo groot dat hij twee zalen nodig heeft Perdijk: De andere ribben zijn teruggegaan naar de rijkscollectie van Naturalis in Leiden. Daar zijn ze in de wetenschappelijke collectie opgenomen. Als het skelet ooit weer hier vandaan gaat, kun nen die ribben er weer bijge voegd worden. Het skelet blijft dus compleet In de expositieruimte staat een stalen constructie waarop de mach tige schedel komt te rusten. Maar De grootste inkomstenbron van Zeeland is het Provinciefonds, het rijksbudget voor alle provincies. Dit jaar is dat in totaal ruim 130 miljoen euro. De uitkering gaat volgens het principe 'trap op, trap af. Bij een meevaller in Den Haag profiteren de provincies, een te genvaller voelen zij ook in hun por temonnee. Omdat het Rijk meer heeft moe ten uitgeven, krijgt Zeeland 900.000 euro minder. Daar komt nog vier ton bij, omdat alle provin cies gezamenlijk een tegenvaller van 9,7 miljoen euro aan btw-com- pensatie moeten opvangen. De ko mende jaren houdt Zeeland ook re kening met minder inkomsten uit het Provinciefonds, van negen ton in 2020 tot 2,3 miljoen euro in 2022. De provincie heeft overigens een speciaal potje van enkele miljoe nen om schommelingen in de fi nanciering uit het Provinciefonds op te vangen. vrijdag 14 juni 2019 II Stel: Guus zijn gedrag op school valt op. De juf vindt dat er iets aan gedaan moet worden maar ze weet niet of de jongen al hulp krijgt. Nu is ze één muisklik ver wijderd van antwoord. Als Guus al hulp krijgt, geeft het compu tersysteem Verwijsindex een signaal en hoeft ze geen mel ding te doen. Melita Lanting Heinkenszand -Marga van der Plasse, wethouder Borsele Tip? redactie@pzc.nl NEELTJE JANS De N57 ter hoogte van de Oosterscheldekering is van maandag 17 juni t/m vrijdag 21 juni en maandag 24 juni t/m woensdag 26 juni in beide richtingen afgeslo ten van 20.00 tot 06.00 uur. Rijkswaterstaat voert onderhoud uit aan de N57. Weggebruikers moeten rekening houden met extra reistijd. De weg is afgesloten ter hoogte van de Oosterscheldeke ring tussen De Banjaard (Kamperland) en de Kraaijensteinweg (Wes- terschouwen). Het ver keer wordt via gele bor den omgeleid. De plan ning is onder voorbe houd. Bij ongunstig weer kunnen de werken wor den uitgesteld. GRIJPSKERKE Een automobilist is giste ren om 5.40 uur tegen een boom gereden op de Hondegemsweg tussen Grijpskerke en Seroos- kerke. De klap was groot, maar de man liep geen grote verwondingen op. Het ongeluk gebeurde tussen de Zandvoortse- weg en de Zoetendaalse- weg. De automobilist raakte een boom en kwam een stukje ver derop in de sloot terecht. De auto raakte zeer zwaar beschadigd. Met de bestuurder liep het beter af. Ambulance personeel hoefde de man na een korte behandeling niet mee te nemen. De Vlaamse schrijver en journalist Chris de Stoop heeft met Dit is mijn hof de prestigieuze Franse prijs Prix du Livre du Réel voor het beste non fictieboek gewonnen. Het boek - een persoon lijk relaas over het ver dwijnen van de boeren in de Hedwige- en Prosper- polder - leverde hem een bedrag van 6000 euro op. De Prix du Livre du Réel werd twee jaar ge leden in het leven geroe pen door boekhandel Mollat in Bordeaux in sa menwerking met de krant Sud Ouest. Dit is mijn hof werd naar het Frans vertaald. Dr Bibber Theo Giele Oostkapelle -Bas Perdijk, preparateur UIL Zeeland krijgt de komende jaren minder geld van het Rijk dan tot dusver was begroot. Dat blijkt uit de meicirculaire die het da gelijks provinciebestuur naar de Staten heeft gestuurd. In 2019 komt er 1,3 miljoen euro minder uit Den Haag. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30