weer een Zeven organisaties vrezen aantasting cultuur en natuur Thony Kraamer leeft in de huizen van anderen Kunstschouw De naam Jacob Cracau is weer terug in Vlissingen. Alleen zijn naam, want de Joodse koopman kwam in de Tweede Wereldoorlog om het leven in concentratiekamp Sobibor. Gisteren legde Sal Cracau een struikelsteen in het plaveisel van de Nieuwendijk, waar de broer van zijn opa woonde. En er werden nog meer struikelstenen gelegd in Vlissingen en in Goes. De natuurstenen bekleding van de oude nollen - resten van eerdere zeedijken - herbergt nu een waar devolle, flora en fauna. Denk aan vloedmerkplanten, wieren, schaal- horens, naaktslakken, paardenane- monen, kreukels en purperslakken. Op het gladde oppervlak van breuksteen en asfalt kunnen alleen wieren overleven. Juist in een Nati onaal Park Oosterschelde is dat een onwenselijke ontwikkeling, stelt Het Zeeuwse Landschap, mede na mens Nationaal Park Ooster- schelde, Erfgoedvereniging Heem schut, Erfgoed Zeeland, FLORON, de Nederlandse Onderwatersport Bond en Stichting de Ooster- schelde. Perkoenpaaltjes De kenmerkende perkoenpaaltjes - een ouderwetse vorm van oeverbe scherming - moeten ook het veld ruimen. De palenrijen vormen één Op het gladde oppervlak van breuksteen en asfalt kunnen alleen wieren overleven van de authentieke elementen van de Noord-Bevelandse Oosterschel- dekust. Het Projectbureau Zeewe ringen beoordeelde in een rapport uit 2008 de West- en Noordhoeks- nol aan de noordkust van Noord- Beveland als cultuurhistorisch zeer waardevol. Het advies was toen, bij versterking van de nollen zo veel mogelijk oude materialen te herge bruiken om het authentieke karak ter te behouden en waar mogelijk de palenrij terug te plaatsen. Asfalt moest juist vermeden worden. Een rapport van Edufact uit 2019 onder schreef dit advies. Ook werd na drukkelijk gesteld dat in ieder geval bij de Westnol gesloten verharding moest worden vermeden. Natuur De briefschrijvers hebben ook kri tiek op de voorgenomen verbin ding van het pad van de Noord- hoeksnol met het buitendijkse on- derhoudspad. Dit zou een belang rijk broedgebied voor kustvogels verstoren, waaronder de steeds zeldzamere bontbekplevier. Als het echt moet, verbind dan de paden met doorgroeistenen, of sluit de nol af met schapengaas om verstoring tegen te gaan, suggereren de brief schrijvers. De stichting vraagt Scheldestro- men rekening te houden met de ecologische en cultuurhistorische waarden van de locaties die nu aan gepakt worden. Dat kan wellicht, mét oog voor de hoogwaterveilig heid, door de oude steenbekleding, de kenmerkende perkoenpaaltjes en de dijkpaal na de dijkversterking terug te plaatsen. Gietasfalt zou niet moeten worden gebruikt. Waterschap Scheldestromen laat weten dat over het definitieve ont werp nog overlegd wordt. Woord voerder Arjan Goossens: ,,Daar ko men we wel uit." Tien dagen hoppen van plek naar plek Bouwens wil zichzelf bewijzen Korfbalster met TOP op jacht naar titel in de hoofdklasse It I vrijdag 14 juni 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND16 UIER WOONDE JACOB CRACAU 4 GE9. 1909 VERMOORD 19.S.W42 AUSCHWITZ Verzet tegen asfalteren dijken Noord-Beveland Zeven organisaties doen een dringend beroep op waterschap Scheldestromen om de oude zeedijken op Noord-Beveland niet te bekleden met asfalt en breuksteen. Daardoor zou ka rakteristieke Zeeuwse natuur verdwijnen. Ook willen zij dat de karakteristieke perkoenpaaltjes na de dijkversterking terugke ren. Ondine van der Vleuten Vlissingen ZEELAND 5 ZEELAND 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29