MEDIA CULTUUR 25 Als Mattie Valk in juli 2010 op de radio debuteert, zit zijn vader in zijn laatste levensfase. Eén week maakt hij de droom van zijn zoon mee. ,,Die week is mij zo dierbaar.'' In de aanloop naar Vaderdag brengt de radio-dj van Qmusic een ode aan zijn vader. Thermen Bussloo of Thermen Soesterberg vrijdag 14 juni 2019 Dennis Jansen De eerste herinne ring van Mattie Valk (34) aan zijn vader is het ontbij tje op zondagoch tend. ,,Zat ik als klein jochie in mijn bed naar Cartoon Express te kijken, kwam hij ineens met een dienblad aanzetten. Gekookte eitjes. Aardbeien. Thee, jus d'orange. Crois- santje. Geroosterde boterham. Kaas. Heel uitgebreid. En eigenlijk is dat ja ren doorgegaan, elke zondagochtend. De enige uitzondering was Vaderdag. Dan maakte ik een ontbijtje voor hem, samen met mijn moeder.'' Als dj bij Qmusic maakt Mattie Valk al jaren 'persoonlijke radio'. Een ode aan zijn vader, nu bijna negen jaar overleden, dat gaat wel heel diep. ,,Maar ik vind het ook mooi, al had den wij thuis niet veel met Vaderdag of andere speciale dagen. Die hadden we niet nodig. Het was altijd goed.'' Mattie Valk is, zegt hij, 'een groot cadeau', wanneer hij op 24 januari 1985 wordt geboren. Zijn oudste broer is dan al 14, terwijl zijn andere broer zeven jaar eerder is veronge lukt. ,,Hij zat tussen ons in. Ik heb dat niet meegekregen, maar mijn broer en ouders natuurlijk wel. Ik denk wel dat ze daardoor met mij voorzichti ger omsprongen. En ik werd ver wend. Ik heb een waanzinnig leuke jeugd gehad.'' Vader John is vertegenwoordiger bij Van Leeuwen Buizen. ,,Goed in zijn vak, kon heel hard werken. Een forse vent, attent en sociaal. En gezel lig. Je wilde graag in zijn omgeving zijn. Als John Valk de kroeg in kwam, bestelde je een extra biertje. Van de begrafenis ben ik veel kwijt, maar dat beeld van al die koppen, al die men sen die waren gekomen, dat gaf me zó'n fijn gevoel. En als je weet hoe vaak nog aan mijn vader wordt gerefereerd... Hij leeft nog heel erg voort bij veel mensen.'' Het gezin Valk groeit op in Zwijn- drecht, waar de kleine Mattie almaar bezig is met entertainment. Televi- sietje spelen. „Studio's maken, decors bouwen. Tot ik op mijn veertiende op de radio Robert Jensen hoorde. Die had het over gekke achternamen van mensen. Daar moest ik zo hard om lachen. Ineens wilde ik alles weten over de radio. Het was dé switch.'' Van zijn vader kreeg hij 'onvoor waardelijke steun'. ,,Het fijne aan onze band was dat ik zijn vertrou wen voelde in mijn keuzes. Ik hoefde mijn vader nooit uit te leggen waarom ik iets deed.'' Als hij de opleiding aan het gra fisch lyceum niet afmaakt omdat hij stage kan lopen bij 3FM, geeft John Valk zijn goedkeuring. ,,Als dit is wat je wil, dan is het goed, zei hij.'' Negen maanden later wordt Mattie Valk aangenomen bij BNN. ,,Ik zat op de achterbank bij mijn vader toen ik gebeld werd. Meteen hadden we een goed gesprek. Wat ga je precies doen? Hoe ziet het contract eruit? Wat ga je verdienen? Hij genoot ook omdat hij wist wat ik ervoor had gedaan.'' Ook in de stageperiode ervoor speelt zijn vader een belangrijke rol. ,,Die dagen begonnen om vier uur 's middags en duurden tot elf uur 's avonds. Maar dat liep altijd uit, ik wilde het zó goed doen. En ja, dan ging de laatste trein niet meer. Als je wist hoe vaak mijn vader mij 's nachts ophaalde uit Hilversum... Een uur heen, een uur terug. Nooit zeiken en gewoon om zeven uur 's morgens weer naar zijn werk.'' Mattie Valk, in 2007 in dienst bij Qmusic 'achter de schermen', zit vlak voor zijn radiodebuut als in februari 2010 zijn wereld stilstaat. ,,Mijn moeder en ik kwamen terug van skivakantie - dat was traditie met de bus, mijn vader hield niet van sneeuw - en werden opgehaald door mijn vader. Hij was al een tijdje aan het hoesten, moe, niet lekker. Toen we de bus uit kwamen, zei hij: 'Ik ben bij de dokter geweest, dit is geen feest.' Het bleek longkanker. Ik was wordt niet minder'', benadrukt hij. ,,Vooral bij de grote dingen - je eerste huis, vriendinnetje, werk, succes - mis je hem." Datzelfde jaar, in no vember, krijgt hij een Marconi Award voor aanstormend talent. ,,Dan wil je zo graag dat hij erbij zou zijn ge weest.'' Hij heeft een tatoeage met de naam van zijn vader op zijn pols laten zetten. ,,Ik draag hem voor altijd bij me. Ik vind het megafijn als mensen vragen: wat staat daar? Kan ik over hem vertellen.'' Zijn radioloopbaan komt tot volle bloei. John Valk maakt het niet mee, maar had een vooruitziende blik. ,,Hij schijnt tegen mijn moeder te hebben gezegd: 'Over die jongen hoef je je geen zorgen te maken, want dat wordt een heel grote op de radio.' Ja, het is heel tof dat het inder daad wel iets geworden is met die radio.'' Ik hoefde mijn vader nooit uit te leggen waarom ik iets deed —Mattie Valk, radio-dj net 25. Net begonnen aan mijn leven. Hoe ga ik dit doen?" Ruim vijf maanden later maakt Mattie Valk zijn droom waar: einde lijk mag hij op de radio. Bij Qmusic in de nacht. Van vier tot zes. Het is juli. Zijn vader is ernstig ziek. De gezinsleden, toch al hecht, zijn nog meer naar elkaar toe gekropen. „Ik ging heel vaak langs. Zaten we in de tuin. Uren hebben we gepraat Over radio ma ken, werk." „Die ene week is me zo dierbaar. Mijn vader heeft zijn zoon nog kunnen horen op de radio. Ik wilde het zo goed doen. Natuurlijk voor en de luisteraars, maar zeker ook voor hem. Ik wilde vooral dat hij trots zou zijn op de ma nier waarop ik mezelf zou pre senteren. De avond voordat ik dan 's nachts werkte, ging ik bij hem langs. 'Ga maar, jongen, lekker je radioprogramma doen. Ik ben er nog wel even', zei hij dan. En 's nachts was hij vaak wakker, dus luisterde hij naar de uitzending. En hij was kri tisch, hè. Stuurde hij om één over zes een sms'je. Had ik bijvoorbeeld te vaak 'perfect' gezegd. Mijn eerste criticus.'' In de nacht van 21 juli overlijdt John Valk, hij was net drie dagen eer der 65 geworden. ,,Hij was niet bang voor de dood, maar vond het wel zo jammer. Mijn vader was een echte levensgenieter. Nooit op chagrijn te betrappen.'' Mattie weet zich amper raad met zijn verdriet en bekommert zich om zijn moeder, nu 72 jaar. ,,Dat is naast je eigen verdriet je grootste zorg, maar ik ben zo trots op haar. Ze tennist, gaat met vriendinnen weg, zingt in een koor. Zo'n mooie, leuke, krachtige, positieve vrouw.'' Negen jaar lijkt lang, maar Mattie Valk schudt het hoofd. ,,Het gemis Mattie Valk met zijn vader John, die negen jaar geleden aan longkanker overleed. Ga naar pzc.nl/thermen Ontdek de wereldse wellness van Thermen Bussloo, hier ben je ver van alledag en dicht bij jezelf. Of ontdek Thermen Soesterberg, een bron van ontspanning, energie en grenzeloos genieten. Vouchers kunnen tot en met 30 september 2019 verzilverd worden. De actie loopt tot en met 30 juni, dus wees er snel bij! 44 THERMEN BUSSLOO THERMEN SOESTERBERG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25