Dionne Stax verruilt Journaal voor AvroTros r NIEUWS 15 Natuurclubs: leg eerst de daken vol Ij DE PAREL VAN WALLONIË België Wallonië Waterland Nederland wil vooroplopen met de aanleg van drijvende zonneparken, blijkt uit plannen die consortium Zon op Water vandaag presenteert op een congres over zonne-energie. ,,In Nederland hebben we heel veel water. Daar is ruimte. Om aan onze klimaatdoelen te vol doen, hebben we niet genoeg aan daken alleen'', zegt projectleider Wieb Folkerts van TNO, dat samen met bedrijven, 35 gemeenten, waterbe drijven en Rijkswaterstaat Zon op Water vormt. Het aantal drijvende zonneparken in Neder land is nu nog op twee handen te tellen. Zo zijn er op Texel twee in bassins van een golfbaan en een waterzuiveringsinstallatie. In een tuinbouwbassin in de Gelderse Lingewaard drijven ruim 6000 pa nelen. In een zandwinplas in het Drentse Tynaarlo wordt momen teel de grootste dobberende zonne- fabriek aangelegd: 23.000 panelen gaan daar stroom opwekken voor 2300 huishoudens. Ook in de Rot terdamse Rijnhaven moet dit jaar een zonnepark (3770 panelen) drij ven. Als het aan de bedrijven en in stellingen ligt, is dat allemaal pas het begin. In 2023 zullen er volgens TNO zo'n 8 miljoen panelen in de Nederlandse wateren liggen die stroom opwekken voor 90.000 huishoudens. Een slecht plan, vinden natuur beschermingsorganisaties. „Wij zijn voor meer duurzame energie, maar er is maar één Nederlands landschap. Dat is al klein en dat moeten we koesteren. Het is niet nodig om dat op te offeren als er nog zo veel ruimte is op daken'', zegt woordvoerder Shanti Haas van Natuurmonumenten. Volgens de stichting Ur- genda zijn 150 miljoen zonnepanelen nodig om Nederland energieneutraal te maken en is daar voor genoeg ruimte beschikbaar op daken, ge luidswallen en industrieterreinen. Op dit mo ment is zo'n 5 procent van de daken met zonne- Er is één Nederlands landschap. Dat moeten we koesteren panelen bedekt. Natuurmonumenten en de Vo gelbescherming vrezen dat vogels en vleermui zen zich tegen de panelen te pletter vliegen om dat ze de glanzende oppervlaktes aanzien voor water. Daarbij bedekken panelen water dat vo gels gebruiken om voedsel te zoeken, te rusten en te broeden. ,,Hun leef- en foerageergebied neemt af. Ook zijn zonnepanelen van invloed op de groei van algen en waterplanten. Ze laten bijna geen zonlicht door, wat nadelig kan zijn voor allerlei natuurlijke processen. We weten daar nog weinig van. De ecologische impact moet eerst goed worden onderzocht", zegt Haas. Noordzee Door zonneparken aan te leggen in binnenwa teren, wil het consortium ervaring en kennis opdoen voor het uiteindelijke doel: grootscha lige zonneparken op zee. ,,Op de Noordzee is heel veel ruimte die we toch al bestemd hebben voor duurzame energieproductie. Windmolens staan op een kilometer afstand van elkaar. Daar tussen is plaats voor zonnepanelen. Het stop contact op zee, de stroomkabels, hebben we al. Dat kunnen we dan dubbel gebruiken'', schetst Fol kerts van TNO. Golven, wind en zout water maken de droom van dobberende zonneparken op zee vooralsnog echter lastig uit te voe ren. In de toekomst zal dat anders zijn, zegt hij. ,,Met windmolens op zee zijn we ook ooit begonnen.'' Het consortium zegt niet van plan te zijn drijvende zonnepar ken in natuurgebieden aan te leg gen. Het mikt vooral op zandafgra- vingen, baggerdepots en andere niet-natuurlijke waterbassins. Ook die gebieden maken echter deel uit van het Nederlandse land schap en ecosysteem, zegt Haas. „Nederland is een deltaland. Als het ergens een grote internatio nale verantwoordelijkheid voor heeft, is het wel voor de waternatuur.'' Bedrijven in de zonnesector leggen graag grootschalige zonneparken aan op land ofwater. Dat is goedkoper dan panelen op daken. Subsi dieregelingen van de overheid stimuleren bo vendien om te bouwen op relatief goedkope landbouwgrond of water. Op de bouw van zon neparken op akkers kwam al veel kritiek. De Ka mer drong er al op aan zonnepanelen op daken en industriële plaatsen te leggen. ZEELAND 2 14/06 - 30/06 01/07 - 31/08 01/09 - 30/09 01/10 - 31/10 01/11 - 31/03 109 169 149 109 95 nuari kruipt Stax samen met Toine van Peperstraten dagelijks achter de microfoon voor een (nu nog titelloos) dagelijks pro gramma om 14.00 uur op NPO Ra dio 1. Dat is op de plek van EenVan- daag dat per 2020 opschuift naar 16.00 uur. Tv-klussen Daarnaast heeft Stax nu de beste papieren om volgend jaar het Eu rovisie Songfestival te presenteren, zo zoemt het rond in Hilversum. AvroTros is de omroep die het liedjesfestijn jaarlijks op de buis brengt. Naast DNA Onbekend zijn er meer (nog onbekende) tv-klus- sen in aantocht. X Dionne Stax begon in 2007 als stagiaire bij NOS Head lines, de voorloper van NOS op 3. Na een tweede stage op de binnenlandre dactie studeerde ze in 2009 af aan de Universiteit van Amsterdam. In 2013 werd ze een van de vaste gezichten van de ochtend- en daguitzendingen van het NOS Journaal. Stax (34) hield het gisteren bij een kort en algemeen statement: ,,Ik voel dat ik klaar ben voor een nieuwe stap. Door het brede aan bod van de programma's van AvroTros kan ik nog meer van mezelf laten zien." Dat deed de presentatrice de afgelopen tijd al met onder meer het Omroep MAX-programma Van Onschatbare Waarde, dat ze overigens on danks haar 'exclu sieve' contract bij AvroTros, blijft presenteren. In oktober be gint haar eerste nieuwe klus: DNA Onbekend, ja renlang een tv-hit van Caroline Tensen (sinds kort bij RTL 4). Per 1 ja- vanaf 3-daags hotelarrangement Dinant vrijdag 14 juni 2019 GO I -■ - Natuurorganisaties maken zich zorgen over plannen om op grote schaal zonnepanelen te leggen in de Nederlandse wateren. Bin nen vier jaar moet 20 vierkante kilometer aan meren, plassen en waterbassins bedekt zijn met panelen. Annemieke van Dongen Delft - Shanti Haas, Natuurmonumenten Ontdek de heuvels, bossen, brouwerijen en mooie kastelen van België! Je verblijft in het meest pittoreske stadje aan de Maas: Dinant. De stad is uitgeroepen tot 1 van de 15 Beste Europese Bestemmingen van 2019. Bekijk de kathedraal die bijna is vergroeid met de rotsen, drink een heerlijk biertje in de Leffe-abdij en wandel door de kasteeltuinen van Annevoie. Je logeert in Ibis Hotel Dinant, gelegen aan de Maas en op een paar minuten lopen van gezellige restaurants, bars en winkels. INBEGREPEN 2x overnachting aan de Maaszijde inci. uitgebreid ontbijtbuffet 1x driegangendiner in Casino restaurant of Ville de Brugge 1x welkomstdrankje in hotel bezoek aan de citadel Dinant live-tips ter plaatse via Whatsapp C02-compensatie PRIJZEN walloniebelgtetoerisme.nl Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserveringskosten 20) en kosten Calamiteitenfonds 2,50). www.pharosreizen.nl/gelezen-in/dagbladen 023 - 55 42 870 I ZOEKCODE 59504 A Dionne Stax is favoriet om het Songfestival te presenteren, fotoanp Dionne Stax trad de laatste jaren al vaker buiten het strakke keurslijf van het NOS Journaal, per oktober is ze helemaal los geweekt van de nieuwsomroep. De journaallezer maakt de over stap naar AvroTros. Dat maakt haar in één klap de favoriet om het Eurovisie Songfestival te presenteren. Gudo Tienhooven Hilversum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15