Moeder Marlieke Visser twijfelt aan informatie RIVM II NIEUWS 13 Ja, haar kinderen van 1, 3 en 5 jaar zijn ingeënt, maar ze mist naar eigen zeggen 'informatie van de overheid over de hulp stoffen die in vaccinaties wor den gebruikt'. ,,En ik mis ook aantoonbaar wetenschappelijk bewijs dat het niet schadelijk is wat we doen. Nu wordt er voor mijn gevoel vaak gezegd: dit is onderzocht, dit is het be ste en je moet ons gewoon ge loven. Ik heb de indruk dat er bij vaccineren wél dingen kunnen misgaan. Ik mis bij- Waarom kan ik geen A4'tje meekrijgen waarin staat dat inenten veilig is? voorbeeld informatie over langdurige schadelijke effec ten, zoals bijvoorbeeld over autisme. Op internet lees je bijvoorbeeld tegenstrijdige berichten over het mogelijk ontwikkelen van autisme.'' ,,Dat is anders dan wat ik heb gelezen. Ik vind dat antivacci- natiestandpunten niet kun nen worden weerlegd. Ik vind het fijn als ik een A4'tje kan meekrijgen waarin onomsto- telijk staat dat inenten veilig is. Hoe kan het dat ik dat niet gewoon kan meekrijgen? Ik heb gezocht naar die informa tie, maar die kon ik destijds niet goed vinden. Ik denk dat je dan een meer afgewogen besluit kunt nemen.'' ,,Ik twijfel wel aan de informa tie, maar voor mij wegen de mogelijke risico's van inentin gen niet op tegen de gevaren van ziek worden. Ik heb mijn kinderen daarom alle drie toch laten vaccineren. Van alle vac cinaties heb ik wel de bijslui ter, zodat ik later die informa tie nog eens kan opzoeken. Wat ik bijvoorbeeld graag wil weten, is wat de hulpstoffen in medicijnen doen, dat weten we niet volgens mij. Ik vind het moeilijk dat een keuze van mij negatieve invloed op mijn kind zou hebben.'' ,,Ik zie dat het RIVM die infor matie heeft aangepast sinds ik voor het laatst keek, dat is eer lijk gezegd ook alweer even ge leden. Nu staan er meer bron nen bij. Wat ze nu zeggen over die hulpstoffen vind ik duide lijk. Een deel van mijn claims blijkt gelukkig ongegrond te zijn. Toch is er, als ik op het consultatiebureau kom, nie mand die vraagt of ik de laatste tijd nog op de RIVM-site heb gekeken.'' ,,Ik heb afspraken bij het con sultatiebureau altijd als prettig ervaren, maar mijn vragen werden onvoldoende beant woord.'' De scepsis van ouders over inentingen wordt ook bij consultatiebureaus herkend. Jeugdarts Jeanne-Marie Hament merkt dat 'mensen de informatie van het RIVM te eenzijdig vinden'. Er is een groot verschil in het ge voel bij ouders die ongerust zijn over vaccinaties en het gesprek aan gaan, en mensen die alleen infor matie tot zich nemen via een web site van bijvoorbeeld het RIVM, be nadrukt dokter Hament. Zij werkt op een consultatiebureau in Tiel. ,,Wij kunnen er even voor gaan zit ten met ouders die zeggen: ik heb dit of dat gehoord. Dat is toch per soonlijker dan als je iets leest op een website. Ook is het belangrijk het gevoel van ouders te erkennen.'' De arts, die is aangesloten bij AJN Jeugdartsen Nederland, weet uit ervaring dat er veel spookverha len de ronde doen over inenten, bijvoorbeeld over het verband met autisme. ,,De Engelse arts Andrew Wakefield publiceerde zijn onder zoek over twaalf kinderen die au tisme zouden hebben gekregen en gooide dat op de vaccinaties, maar hij bleek gesponsord door een anti- vax-organisatie. Als je goed onder zoek doet, mag je niet worden ge sponsord. Dat was niet objectief. Het is heel raar dat zo'n gerenom- meerd blad als The Lancet dat heeft gepubliceerd.'' Zij roept mensen die twijfelen op om erover te pra ten. ,,Heb je twijfels deel ze dan. Je mag altijd een extra consult vragen om over de vaccinatie te praten.'' Beetje bang Ook wijst ze naar de chatmogelijk- heden op jouwggd.nl. ,,Ik denk dat ouders ook een beetje bang zijn voor al die antivax-websites, maar dat ze bij het RIVM ook het gevoel hebben dat de informatie te eenzij dig is. Wat je nu hebt is óf heel erg pro of heel erg contra. Dat geeft ontzettend veel polarisatie.'' De conclusies van het onderzoek zetten haar aan het denken. ,,Voor mij is dit ook een leermoment. Misschien dat we dit kunnen op pakken met artsen, ouders en men sen die goed kunnen schrijven. Wij moeten ons deze klachten als jeugdartsen aantrekken.'' vrijdag 14 juni 2019 De Veenendaalse Marlieke Visser (39) is financial con troller, moeder van drie en één van de mensen die twij felt aan de informatie van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). ,,Ik vind het fijn als ik een A4'tje kan meekrijgen waarin staat dat inenten veilig is.'' Maar weet u wel dat het on derzoek op basis waarvan werd gezegd dat je van een inenting autisme kon krijgen, is teruggetrokken? Dat klopte niet. Toch koos u ervoor om uw kinderen wél te laten inen ten? Een zoekactie op hulpstof fen op de site van het RIVM leert dat daar wel degelijk informatie over wordt ver schaft. Kunt u bij het consultatiebu reau terecht met vragen? MJeanne- Marie Hament: ,,Het is be langrijk om het gevoel van ouders te erken nen.'' FOTO SANTE PARTNERS/STMR 'Jeugdarts kan veel nuance brengen' Marcia Nieuwenhuis Veenendaal Kitchen O KANAAL 24 24kitchen.nl f 24kltchen 24kltchen_nl O 24kitchen NIEUW GEZICHT ZIJN ïUpÉMtftKCHT.. XS SUPtfc ZWHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13