EUWS 11 Wie plegen die zelfmoord aanslagen? VS: Iran achter aanval op tankers luiidiEREehEimenZ We moeten scherp kijken naar het buitenlandse beleid van westerse landen fw vV'fl if troepen in Afghanistan en het Mid den-Oosten ertoe leidt dat die landen minder soldaten, maar meer drones zijn gaan inzetten. De doden die door drone-bombardementen vallen, leid den op hun beurt tot wraakacties in de vorm van zelfmoordaanslagen. ,,Er is sinds een jaar inderdaad een vermindering in aanslagen in Eu ropa. Maar er zijn nog veel aanslagen in Irak en andere landen. De vraag is ook: wat gebeurt op de lange termijn? De redenen waarom IS en al-Qaeda ons aanvallen, zijn nog niet verdwe nen. We hebben gefaald om na 9/11 van onze fouten te leren, we hebben de wereld geen veiligere plek ge maakt. Door hard te reageren, vallen er juist meer slachtoffers, ook dat be doel ik met de prijs van het paradijs." ,,Door een zelfmoordaanslag worden we intolerant en zijn we geneigd niet meer naar de oorzaken te kijken. Maar ik wil hun redenen begrijpen, anders kun je er niets tegen doen. We moeten scherp kijken naar het bui tenlandse beleid van westerse landen en hoe we de conflicten kunnen op lossen waaruit deze zelfmoordaan slagen ontstaan. Een voorbeeld: zo lang er drone-aanvallen tegen islami tische terroristen zijn, zul je zien dat er aanslagen worden gepleegd als re actie. De reden waarom mensen aan slagen plegen is complex, de oplos sing is dat ook." CIJFERS De bemanning van een schip van de Nederlandse rederij Acta Marine heeft gisteroch tend 21 opvarenden gered van een Noorse tanker in de Golf van Oman. Er was brand uitge broken, vermoedelijk na een aanval. Volgens een woord voerder van het bedrijf in Den Helder is de bemanning van het Noorse schip, voornamelijk Filipijnen, overgedragen aan de Amerikanen. Vanwege oplo pende spanningen tussen de VS en Iran is een Amerikaanse oorlogsvloot in de regio aanwe zig. Ook op een tweede tanker in de Golf van Oman brak gis teren brand uit, eveneens waarschijnlijk na een aanval. Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Mike Pompeo zei dat Iran erachter zit om zo de spanningen in de regio te la ten escaleren. De vermoede lijke aanvallen volgen op inci denten met tankers in de Perzi sche Golf vorige maand. Monument voor Nicky Verstappen hersteld Het monument voor Nicky Ver stappen op de Brunssummer- heide is gisteren gerestaureerd. Het monument was in april ernstig beschadigd. Met een zwaar voorwerp waren er stuk ken steen afgeslagen. De politie pakte niet veel later Heerlenaar Eric A. op. Die had het monu ment al twee keer eerder ver nield. De restauratie volgt na overleg tussen burgemeester Gerd Leers van Brunssum en de familie van de twintig jaar gele den vermoorde Nicky Verstap pen (11). Het motief van Eric A. is onbekend. vv* ',vv I I»*»V "Vivl vrijdag 14 juni 2019 GO van deze tijd' E Volgens Iain Overton leven we in 'het tijdperk van de zelf moordterrorist'. FOTO GUILLEM LÓPEZ U stelt dat hard terugslaan geen goed antwoord is op terroristische zelfmoordaanslagen. Maar sinds IS geen kalifaat meer heeft, is het aantal aanslagen wel gedaald. Wat stelt u voor om het fenomeen tegen te gaan? 90 procent van de zelfmoord terroristen is een man. Maar er zijn ook voorbeelden van zwan gere vrouwen die zichzelf opbla zen. Wereldwijd kwamen er sinds 1881 72.000 mensen om bij zelfmoordaanslagen. De afge lopen decennia wordt het over grote deel van de zelfmoordaan slagen uitgevoerd door soenniti sche, jihadistische moslimgroe peringen, zoals al-Qaeda, IS en Boko Haram. De meeste van die aanslagen worden uitgevoerd met bomvesten of -auto's. WASHINGTON Dierenactivisten van Peta gooien in Leipzig (Duitsland) speel goedkuikens in een versnipperaar. Een rechtbank in die stad oordeelde gisteren dat de praktijk om haantjes snel te doden nadat ze uit het ei komen, voorlopig blijft toegestaan. De man nelijke kuikens leveren volgens fokker te weinig op. foto dpa BRUNSSUM Boris Johnson kreeg gisteren 114 stemmen in de strijd om de opvolging van de Britse premier May. Hij stak met kop en schouders uit boven de andere negen kandidaten. Conservatieve parlementariërs houden stemrondes tot er twee kandidaten over zijn. 4 ILLUMINATION Je Lent zelf 5cW\\\o\ NU IN DE BIOSCOOP IN 2D EN 3D OOK IN DE ORIGINELE VERSIE *04>\ 1 1'.t o*» *V*%v O V VERSNIPPERAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11