II De eerste zelfmoordaanslag? Op de Russische tsaar, door Ignatj Grinevitski 10 NIEUWS De wereld wordt geteisterd door een golf van zelfmoordaanslagen. Als we daar wat aan willen doen, moeten we goed nadenken over hoe we terugslaan, concludeert de Britse onderzoeker Iain Overton. IS-terrorist uit Nederland doodt twintig mensen INTERVIEW IAIN OVERTON IS is als het ware het resultaat van tien tallen jaren van zelfmoordaanslagen HISTORISCH Russische anarchisten wa ren de eersten die het de den. Daarna volgden Ja panse kamikazepiloten, de Tamil Tijgers in Sri Lanka, Palestijnen in Israël. Maar na de ongekend grote aanslag van al- Qaeda-terroristen op 11 september 2001 in de VS bleek het hek pas echt van de dam. In de tien jaar voor 9/11 vonden er 151 zelfmoordaanslagen uit ideologische motieven plaats, in de tien jaar erna 3155, gepleegd door 115 extremistische groeperingen, uitge voerd in 51 landen. De afgelopen ja ren was (en is) er een golf van zelf moordaanslagen door IS-terroristen, zoals in Brussel en Parijs. ,,Als nu ergens op de wereld zo'n aanslag plaatsvindt, kijken we er ei genlijk niet meer van op. We leven in het tijdperk van de zelfmoordterro rist", concludeert Iain Overton. De Brit, die onder meer voor de BBC werkte en nu directeur is bij de non- gouvernementele organisatie Action on Armed Violence, dook diep in de cijfers van de afgelopen decennia en sprak met tegengehouden zelf moordterroristen en slachtoffers van aanslagen. Hij schreef er het boek De prijs van het paradijs over, dat deze week is verschenen. spelen andere dingen mee. Dat kan armoede zijn, een identiteitscrisis, groepsdynamiek. Maar ze hangen al lemaal een vorm van ideologie aan en geloven in een utopia: dat ze de we reld beter maken door hun daad te plegen. Ze zien zichzelf als altruïsten: ze offeren zichzelf op. De mensen die zich nu opblazen in naam van IS of andere jihadistische groepen, gelo ven ook niet dat het leven daar voor hen eindigt. Ze zijn ervan overtuigd dat het doorgaat in het paradijs." Overton beschrijft een lijn van de ene terroristische groep naar de an dere: de Tamil Tijgers kwamen naar een trainingskamp van Hezbollah om de techniek van een zelfmoord aanslag te leren. De ene groep (Ha mas) vindt een religieuze goedkeu ring voor het doden van onschuldige burgers, de volgende groep neemt die theologische redenering over. ,,IS is als het ware het resultaat van tiental len jaren van zelfmoordaanslagen, IS is een orkaan van geweld." Maar Overton beschrijft ook een kettingreactie van geweld: 9/11 leidde tot de Amerikaanse War on Terror, waarbij meer doden vielen dan bij de aanslag op het World Trade Centre. Hij beschrijft hoe de toename van zelfmoordaanslagen op westerse MAASTRICHT vrijdag 14 juni 2019 GO 'Zelfmoordaanslag teken Cyril Rosman Rotterdam U schrijft dat de terroristen 'stuk voor stuk een manier vonden om hun innerlijke hel voorgoed het zwijgen op te leggen'. Wat maakt iemand een zelfmoordterrorist? ,,Er is niet één profiel van de zelf moordterrorist. Bij ieder individu leider een fatale fout: hij blijft naast zijn rijtuig wachten. Waarop Ignatj Grinevitski, lid van de an archistische groepering Narodnaja Volja, zijn kans schoon ziet. Hij werpt vanaf een meter afstand een bom van 2,5 kilo naar de voeten van de tsaar. Hij beseft dat hij als gevolg van zijn actie zelf ook zal sterven. Dader en tsaar komen om. De eer ste ideologische zelf moordaanslag is een feit. Op 12 november 2014 ontploft een bomauto vlak bij het poli tiebureau op het Nisourplein in Bagdad, Irak. Niet veel later blaast een IS-terrorist zichzelf op tussen de agenten die op de eerste aanslag zijn afgekomen. Bij de aanslag komen meer dan twintig mensen om. De aanslag pleger blijkt Sultan Berzel te zijn, een 19-jarige jongen uit Maas tricht die als jihadist naar het strijdgebied is gereisd. Hij is daarmee waarschijnlijk de groot ste Nederlandse massamoorde naar van de afgelopen decennia. Nog enkele Nederlanders heb ben de afgelopen jaren zelf- moordaanvallen uitgevoerd na mens IS. Hoeveel het er precies zijn, is moeilijk vast te stellen omdat onderzoek ter plekke vaak moeilijk is. Sultan Berzel Tsaar Alexander ligt opgebaard. Hij is vermoord door een revolutionair. De straten van Sint- Petersburg zijn be sneeuwd als Alexander II van Rusland er op zon dag 1 maart 1881 in zijn rijtuig doorheen rijdt. De tsaar heeft dan al heel wat aanslagen op zijn leven overleefd. Ook de bom die deze morgen van een afstandje naar zijn rijtuig wordt gegooid, doodt wel enkele bewa kers, maar niet tsaar Alexander. Dan maakt de Russische

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10