'In vijftig jaar heb ik II 8 NIEUWS ma ONDERZOEK INSTELLINGEN Het is 'niet te bevatten' dat kinderen in de jeugdzorg of bij pleeggezinnen te maken kregen met soms ernstig en veelvuldig fysiek en psychisch geweld in wat een veilige omgeving had moeten zijn'. De ministers De Jonge en Dekker reageren verbijsterd op het rapport van de onderzoekscommissie De Winter. ,,We hebben excuses gekre gen!", jubelt de één. ,,Ik veeg er m'n achterwerk mee af', sneert de ander. Els Dijks (62) zat vier jaar in het toenmalige internaat Maria Regina in Stevensbeek. Wat daar ge beurde, heeft haar voor het leven getekend. De hele dag werken en bidden, met tiran nieke nonnen. Het was daar een hel, zo zei ze eerder al te gen deze krant. Dat er nu ex cuses zijn gekomen van het kabinet, maakt haar emotio neel. ,,Ik zag een minister op tv 'sorry' zeggen. Daar kreeg ik wel een beetje traantjes van." Het voelt alsof ze eindelijk zijn gehoord, zegt Dijks. ,,In vijftig jaar heb ik geen excu ses gehoord. Dat we geloofd worden, is heel belangrijk. Dat doet me goed." De 62-ja- rige wil nu met de ministers Dekker en De Jonge in ge sprek. ,,Dat ze in onze ogen kunnen kijken. Ik heb m'n ei gen leven op orde, ben lange tijd verslaafd geweest, maar er zijn een heleboel meiden Dat veel mensen hier tot de dag van vandaag last van hebben, is extra pijnlijk Volgens de commissie beschouwen veel ex-pupillen, die in de periode 1945 tot heden in de interne jeugdzorg hebben gezeten, hun bejegening als 'liefdeloos en zeer hard'. Toezichthou dende instanties hebben bij geweld onvoldoende ingegrepen. Op basis van representatief onder zoek blijkt dat een op de tien personen die ooit in de jeugdzorg verbleven, vaak tot zeer vaak geweld meemaakte. Bijna een kwart van de ondervraag den heeft nooit geweld meegemaakt. Uit datzelfde onderzoek bleek dat ge weld in pleeggezinnen minder voor kwam dan in instellingen. Slachtoffers meldden over de jaren voor 1970 fysiek en psychisch geweld dat vooral werd uitgeoefend door groepsleiding en pleegouders. De laat ste decennia verschuift dit naar meer fysiek geweld van pupillen onderling. Ook nu is het klimaat volgens veel betrokkenen - jeugdigen en groeps leiding - nog onveilig, schrijft de com missie in het rapport, dat gisteren is aangeboden aan de ministers De Jonge (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) en Dekker (Justitie en Veilig heid). Vooral in de gesloten jeugdzorg, de justitiële jeugdinstellingen en de opvanglocaties voor alleenstaande minderjarige vreemdelingen is dat het geval. Naast jeugdzorginstellin gen richtte het onderzoek zich ook op de pleegzorg en jeugdpsychiatrie, tehuizen voor licht verstandelijk be perkten, doven- en blinden- internaten en minderjarigen in azc's. Toezichthouders gre pen onvoldoende in, menen de onderzoekers. Bij geweld M werd over het M algemeen niet J ingegrepen en slachtoffers konden vrijwel nergens terecht. De inspecties vonden dat de verantwoor delijkheidheid vooral bij de instanties lag, waardoor de overheid 'nauwelijks op signalen van geweld reageerde'. Met alle gevolgen van dien. Voor ex- pupillen blijkt psychisch geweld, zo als aanhoudend treiteren, vernederen en isoleren van grote invloed op hun latere leven. Veel genoemd worden psychosociale gezondheidsklachten, relatieproblemen en problemen met het opvoeden van eigen kinderen. Beschadigd Het onderzoek heeft volgens de com missie 'geen gemakkelijk verhaal' op geleverd. „Kinderrechten zijn ge schonden en levens beschadigd. De commissie vindt dat alle betrokken partijen ruimhartig hun verantwoor delijkheid voor het geweld moeten ac cepteren. Excuses, erkenning, hulp en onder steuning van de overheid voor deze slachtoffers zijn op z'n plaats, laten De Jonge en Dekker weten in een reactie. Het rapport geeft volgens de be windsmannen 'een indringend beeld met ontluisterende verhalen over ge weld'. ,,Zeker anno 2019 is het niet te bevatten dat deze kinderen, aan wie juist een veilige omgeving geboden had moeten worden, geen veiligheid en geborgenheid hebben gevonden. In plaats daarvan kregen zij te maken met soms ernstig en veelvuldig fysiek en psychisch geweld." Dat veel mensen daar tot op de dag van vandaag last van hebben, is 'extra pijnlijk'. De overheid bekijkt nu - samen met de slachtoffers - welke vormen van erkenning 'passend' zijn. „Wat er in het verleden is gebeurd, kunnen we helaas niet veranderen. Het is be langrijk om recht te doen aan de slachtoffers van giste ren. En voorkomen dat de dat de kinderen in de jeugdzorg vandaag, de slachtoffers van morgen worden'', stellen de be windslieden. donderdag 13 juni 2019 GO FOTO'S ANP Verbijstering over geweld in jeugdzorg Kinderen in jeugdzorgin stellingen werden onvol doende beschermd tegen fysiek, psychisch en seksu eel geweld. En het is nog steeds niet voorbij, conclu deert een kritische com missie De Winter. Het kabi net zegt 'sorry', slachtof fers reageren verdeeld. Sjors Moolenaar Stevensbeek 1% Een op de tien personen die ooit in de jeugdzorg verbleven, maakte daar vaak tot zeer vaak geweld mee. -Ministers De Jonge (l) en Dekker in een gezamenlijke reactie Edwin van der Aa Maarten van Ast Den Haag Els Dijks: ,,Dat we geloofd worden, is heel belangrijk. Dat doet me goed.'' FOTO JEAN-PIERRE JANS FOTO'S ED VAM ALEM Een willekeurige foto van het internaat Maria Regina, gemaakt rond de feestdagen in 1988/89. Rechts de Lactaria Hoeve waarin de meisjes werden ondergebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8