-1 Een docu als Frisse, vrolijke romkom vol ironie en dubbele lagen Hysterische Hitler gaat tekeer op een dinosaurus 7 spannende speelfilm APOLLO 11 aan beelden werden doorgekamd) en audio-opnames van de historische vlucht (niet alleen One small step for man...). In veel gevallen moesten die nog worden samengebracht. Monni kenwerk. Het kostte tien jaar. ,,Het begon met de vraag of we het hele verhaal - de voorbereiding, de vlucht, de eerste stap op de maan, de mensen op de grond in Houston, de terugtocht - konden vertellen zonder 'pratende hoofden' die terugblikken op toen. Puur en alleen archiefmate riaal dus. Het was een hele opgave'', zegt Miller tijdens een interview vlak voor de première in Amsterdam. Hij geniet nog steeds van zijn gelegde puzzel. Glunderend: „Eindelijk zie ik de film vanavond weer, dat is alweer een week geleden!'' Dat je in deze vorm (er verschijnen ook zelden teksten in beeld) mis schien wat context mist, is voor Mil ler geen probleem. ,,Je moet je pu- Buzz Aldrin. Het bleek nog een hele opgave die twee monteurs langs de beveiliging te krijgen bliek niet bombarderen met statistie ken. Dat doen de documentaires op National Geographic al. Wij maakten Dunkirk in space'', aldus de regisseur wijzend op Christopher Nolans oor logsfilm uit 2017 die ook niet ging voor een geschiedenisles. ,,Apollo 11 moet in zijn geheel aan voelen als de derde akte uit een film. Dus we droppen je midden in de ac tie en laten niet meer los. Als je geluk hebt, keer je weer uit de ruimte te rug. Daar gingen we voor.'' Vorig jaar haalde de Apollomissie nog de bioscoop in speelfilmvorm. First Man, met Ryan Gosling als Neil Armstrong, is volgens Miller de per fecte 'collega' van zijn eigen werk. ,,Omdat je daar meer leert over de mens Armstrong. Het is een fascine rende karakterstudie.'' Iets minder enthousiast is hij over het moment waarop Armstrong een meegenomen armbandje van zijn overleden doch- ter achterlaat op het maanoppervlak. ,,Na alle research, kan ik je verzekeren dat het lastig is zoiets in je pak te krij gen, laat staan het er op de maan weer uit te halen. Maar als symboli sche scène werkt het wel.'' Een beroemde complottheorie is dat de vermaarde filmregisseur Stan ley Kubrick (2001: A Space Odyssey) de maanlanding in scène zou hebben gezet. Miller grinnikt. ,,Wij hoopten allemaal stiekem ineens op de reflec tie van Stanley's hoofd op een van die duizenden beelden. Maar deze mythe kan ik ontkrachten. Ik heb een mooie contracomplottheorie voor je. De Amerikaanse regering kan een lek nog geen dag tegenhouden. Laat staan vijftig jaar lang.'' Long Shot In deze Trumptijden fantaseren ook filmmakers over hoe het had kunnen zijn. Er had een empathi- sche, sympathieke presidentskan didaat als Charlize Theron kun nen bestaan, met in haar kielzog een idealistische, ietwat horkerige speechschrijver in de vorm van Seth Rogen. Het politieke speel veld had er heel anders uit kun- nen zien met dit onwaarschijn lijke koppel aan het stuur. Gelukkig hebben we de film nog; een frisse, politieke romkom vol ironie, dubbele lagen, verwij zingen naar onze harde werkelijk heid en zowaar wat geslaagde slapstick. Dat Rogen de lach aan z'n kont heeft hangen is bekend, maar onderschat Theron vooral niet. Wie haar in Young Adult en Tully aan het werk zag, weet dat ook zij prima komische timing bezit. Het spitsvondige scenario van comedyschrijver Dan Sterling (South Park, The Sarah Silverman Program) biedt beide acteurs in ie der geval een prima basis. Dat het romantische aspect niet bepaald geloofwaardig is, vergeven we de makers al snel. Groots dromen én om jezelf durven lachen is hier belangrijker. - M.N. Iron Sky: The Coming Race Hoe gek wil je het hebben? De Finse regisseur Timo Vuorensola legt zich geen beperking op in zijn vervolg op Iron Sky uit 2012, waarin een aantal nazi's op de maan voortbestaan. Met Iron Sky: The Coming Race wordt het hele maal krankjorum. Wat te denken van een soort Laatste Avondmaal-referentie waarbij Hitler, Margaret That- cher, Caligula, Kim Jong-un en Mark Zuckerberg aan de dis zit ten? Of een bezeten Hitler (Udo Kier) die gezeten op een dinosau rus zijn tweelingbroer (ook Kier) neermaait? Iron Sky: The Coming Race is de meest smakeloze, onsamenhan gende film van het jaar. Er is geen enkel touw aan vast te knopen, dit verhaal dat zich afspeelt in een overbevolkte nazikolonie op de donkere kant van de maan. Onge twijfeld geestig bedoeld, maar het spektakel is vooral een toonbeeld van wansmaak. - Ab Zagt donderdag 13 juni 2019 GO FOTO STATEMENT PICTURES 44 Todd Douglas Miller m Apollo 11 is nu te zien in IMAX Dome Theater Omniversum en vanaf 27 juni in de reguliere biosco pen Neil Armstrong. FOTO STATEMENT PICTURES DOCUMENTAIRE Regie: Todd Douglas Miller Met Neil Armstrong, Buzz Al- drin en Michael Collins Wat valt er 50 jaar na dato nog te melden over de mythische maanmissie van Neil Armstrong, Buzz Aldrin en Michael Collins? Misschien niet zo heel veel, is ook de conclusie na het zien van deze documentaire. Maar er valt vooral nog heel veel te voelen. Het resultaat van regisseur Todd Douglas Millers besluit om alleen te varen op haarscherp geres taureerd archiefmateriaal en dat als één narratief te monteren (dus zonder de gebruikelijke ver tellers of uitleggerige teksten tussendoor): je ervaart het als een loeispannende speelfilm. De zenuwen van de astronauten, het besef dat de reis drijft op decen nia oude techniek waarbij een lostrillend schroefje dodelijke gevolgen kan hebben, het team work; je hart bonst overuren. Je kunt je na afloop bijna niet voor stellen dat we deze historische gebeurtenis uit 1969 voldoende op waarde zouden hebben ge schat zónder Millers Apollo 11. - Gudo Tienhooven KOMEDIE Regie: Jonathan Levine. Hoofd rollen: Charlize Theron, Seth Rogen Seth Rogen (l.) en Charlize Theron. foto philippe bosse SF-HORROR Regie: Timo Vuorensola. Hoofd rollen: Udo Kier en Lara Rossi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51