Vriendschap op het spel zetten is gevaarlijk Tijd voor muziek, festivals en meer 2 CIRCUS BFF Ik zorg vooral voor Feestelijk jubileumconcert Uitgelicht Wat kan zo'n aankondiging van de fa milievoorstelling Circus BFF veel ver schillende gevoelens opwekken. Het betreft een samenwerking tussen de Jeugdthea- terschool Zeeland (JTSZ), Theatergroep Duinart en De Zeeuwse Muzikanten Dat is mooi, dat is al vaker gebeurd. Met als resultaat veel kijk- en spelplezier voor zowel publiek als uitvoeren den. Daar tegenover staan bij mij de gedachten aan de teloorgang van wat ooit was: 't Spiegel- theater in Middelburg als thuisbasis voor de zelfstandig florerende Theatergroep Duinart en de eigen, riante repetitieruimte voor De Zeeuwse Muzikanten. Ook de tijd waarin het Arsenaaltheater nog druk in gebruik was met waarvoor het ooit werd gerealiseerd, behoort tot het verleden. Maar met blijven simpen daarover schieten we weinig op. Beter is het blij te zijn met wat er wél is: een door Josien de Graaf op maat ge schreven script voor de gemêleerde groep spe lers en muzikanten. Zij kent als regisseur ook hun talenten, mogelijkheden en beperkingen. ,,Ik wil dat ze allen tot hun recht komen en zorg vooral voor groepsscènes waarin iedereen een rol heeft'', luidt haar uitgangspunt. Com ponist Rieks Veenker is aan de slag gegaan met de liedteksten en dat levert altijd weer fijne verrassingen op. groepsscènes waarin iedereen een rol heeft De letters BFF staan voor: 'Best Friend For ever'. Die vriendin nen zijn Roos en Sara. Zij studeren een cir cusact in en doen au ditie. De circusdirec teur is enthousiast, maar inmiddels kregen Roos en Sara een enorme ruzie. Hun vriendschap staat op het spel en hoe gevaarlijk dat is, blijkt in de loop van het verhaal. Ruzie past zeker niet in een circus, daar komt het vooral aan op samen werking. Dat geldt ook voor de voorstelling zelf. Het belooft een vrolijk en spannend verhaal te worden voor iedereen vanaf circa 7 jaar. WK VOETBAL VOOR VROUWEN Jazz Juni is de maand van de Zeeuwse Jazzdagen. Afgelopen weekend was Porgy en Bess in Terneuzen epicentrum, morgen en zaterdag is dat De Spot in Middelburg. De Braziliaanse klanken van Zuco 103 zorgen voor een swingende afsluiting. De Braziliaanse zangeres Li lian Vieira en de Duitse toetsenist Stefan Schmid vormen sa men met de Amsterdamse drummer Stefan Kruger de band Zuco 103. De drie af gestudeerde jazzmuzikan ten verwierven vanaf 1999 wereldwijde bekendheid met hun mix van Brazili aanse, jazzy en elektroni sche muziek. ,,Onze toet senist heeft de term 'brazi- lectro' bedacht voor onze stijl", vertelt Kruger. ,,Dat groeide uit tot een officieel muziekgenre, tegenwoor dig heb je bij een platen zaak een speciaal vak bra- zilectro." Zelfs als het vriest, zorgt een optreden van Zuco 103 voor zomer in je bol. Aan stekelijke en dansbare mu ziek en een combinatie van klanken van over de hele wereld. Dat maakt de band vanaf het prille begin een unieke formatie. ,,Het is al lemaal begonnen in Club Meander in Amsterdam. Daar speelden iedere avond beginnende arties ten en Lilian, Stefan en ik besloten een keer samen een nummer op te nemen. Via via werd dat opgepikt in het buitenland en we scoorden een hit. We kre gen een mailtje, 'hebben jullie nog meer materiaal?' In ons enthousiasme re ageerden we met 'ja', we konden moeilijk zeggen dat we maar één nummer hadden. In twee weken tijd maakten we een volledig album." Dat bleek het begin van intensieve en bijzondere jaren. Het bracht de band op podia over de hele we reld. ,,We deden in onze beginperiode tweehon derd internationale shows per jaar. Op de grootste fes tivals ter wereld hebben we gespeeld. Van Amerika tot Zuid-Afrika en van Ja pan tot Duitsland. Vlieg tuig in, vliegtuig uit, optre den, uitgaan, niet slapen en weer door." Het trio surft lange tijd op de golf van publiciteit. Op het toppunt van het succes zijn er zelfs Zuco 103-coverbands in Japan, Frankrijk en Bulgarije. Ook in Nederland is de band - vernoemd naar het drankje Suco in combinatie met de meer dan 100 procent (103) dat ze losgaan tijdens op tredens - jarenlang een graag geziene gast op festi vals. Het drietal staat onder meer op Lowlands en meerdere keren op North Sea Jazz. Na ongeveer tien jaar komt er een ommekeer. De bandleden raken langzaam uitgekeken op elkaar en vooral op het slopende le ventje. ,,We begonnen el kaar beu te raken. Niet ver wonderlijk als je zoveel op elkaars lip zit. We besloten een tijdje te stoppen om weer nieuwe energie op te doen." Nieuwe inspiratie Na een aantal jaren radio stilte komt de band in 2015 terug met een nieuwe EP. Tussentijdse projecten die de bandleden afzonderlijk uitvoerden, zorgden voor nieuwe inspiratie. De che mie tussen het drietal is meteen terug, al moet het publiek Zuco 103 heront dekken. ,,We moesten als het ware weer vanaf nul beginnen. De grootste za len en festivals program meren geen band die zes jaar niet opgetreden heeft. Al snel na de nieuwe start speelden we weer shows in België, Frankrijk, Duits land en Nederland, maar het staat niet meer in ver houding tot de hoeveel heid van vroeger." Dat wil niet zeggen dat de band aan kwaliteit heeft ingeleverd. Ook in De Spot mag het publiek een spet terende show verwachten. ,,We zijn nog steeds een energieke band. We lave ren tussen dance en Brazi liaanse muziek, een span ningsveld dat altijd verras sende wendingen ople vert." Zaterdag is Zuco 103 de afsluitende act van de Zeeuwse Jazzdagen. Kru ger vind het brazilectro prima passen op een jazz- podium. ,,Je kunt je afvra gen wat jazz precies is. Rapper Snoop Dogg heeft op het North Sea Jazz Fes tival gespeeld, dus eigen lijk kan alles. Voor mij staat jazz voor een harmonisch en energiek gevoel, daar passen wij uitstekend bij." Het optreden in Zeeland heeft voor Kruger ook een bijzonder tintje. „Tijdens onze succesvolste jaren hadden we een trouwe fanschare in Vlissingen. Ze stonden altijd vooraan bij onze concerten en kwa men zelfs regelmatig in de kleedkamer gedag zeggen. Wie weet zien we ze zater dag weer in Middelburg." 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... Klassiek donderdag 13 juni 2019 Ali Pankow is theaterlief hebber. Zij schrijft onder meer over toneelvoor stellingen. Wat: Theatervoorstelling Circus BFF Waar: Arsenaaltheater, Vlissingen Wanneer: vanavond 20.00 uur (try out), morgen 20.00 uur (première), zaterdag 15.00 en 20.00 uur; zondag 15.00 uur. —Josien de Graaf, script/regie Het verhaal speelt zich af in een circus. Samen Sterk, Annemarie Postma. Reconstructie van het EK-suc- ces van de Leeu winnen in 2017 door dé vrouwen voetbalspecialist van VI. FIFA WK Vrou wenvoetbal, Jen O'Neil. Het officiële boek met achtergron den, poule-inde ling, de speelste den, deelne mende landen en teams. GO L 1 Het Meidenvoet bal Doeboek, Vi- vianne Miedema. Een heerlijk va kantieboek met spelletjes, puz zels, tips en trucs voor een nog be tere balcontrole. B Ha Zuco 103 en Mete Erker Trio: zaterdag, De Spot Middelburg, aanvang 20.30 uur. Tijd om eropuit te gaan! De redactie heeft uit het ruime aanbod van muziek, festivals en meer voor komende week een selectie gemaakt. Hiernaast vier tips, op de volgende pagina's nog eens vier. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen bestaat 250 jaar. Dat wordt onder meer gevierd met een jubileum concert in de Sint Jacobs- kerk in Vlissingen, waar het Genootschap werd opgericht. Voor de feeste lijke noten zorgen fortepianist Bart van Oort en de Van Swieten Society (violisten Heleen Hulst en Sara de Corso, altvioliste Bernadette Verha gen, klarinettist Frank van den Brink en sopraan Francine van der Heyden). Op het programma staan werken die rond het oprichtingsjaar 1769 zijn gecomponeerd (Haydn, Mozart, Graf, Loo- tens), vertolkt op authentieke instrumenten. Zaterdag, Sint Jacobskerk Vlissingen, 20.00 uur. Scène uit Circus BFF. foto lennart zweemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46