MIJN FOTO BK!®®? ZEELAND 11 Iedereen heeft wel een foto waar een heel verhaal achter zit. Dat verhaal tekenen wij graag op. Vandaag twee Vlissingse dames over hun speciale foto gemaakt tijdens Keti Koti 2018. Familie van de meisjes op de foto?' Vrolijk lachen de twee dames uit Paauwen- burg, Lisette Ys en Gail Vlieger. ,,Om precies te zijn", vertelt Gail, ,,ik ben de oma van Jillany, het middelste meisje op de foto in Surinaams-Indiaanse kle dij. En ik ben ook de moeder van Elize, het Zeeuws meisje rechts." Lisette vertelt dat ze de oudtante is van Evangeliën. ,,Dat is het linkse meisje in Cura^aose dracht. We naaien de kleren en helpen bij de organisatie van Keti Koti. Daar ken nen we elkaar van." Voorouders Wat is Keti Koti? ,,We denken elk jaar rond 1 juli aan onze voorouders, aan wat er allemaal gebeurd is", zegt Gail. ,,En dat het vandaag niet meer zo is. We leven in vrijheid en de ke tens zijn gebroken. De afschaffing van de slavernij, een feest voor ie dereen met dansen en lekker eten." Lisette vertelt over de kleder dracht en de vlaggenceremonie. ,,Dat maakt de foto zo speciaal, toch?" Gail knikt bevestigend: ,,Kle- ding zoals Jillany heb ik zelf ook ge dragen. Traditionele Surinaams-In diaanse kleding. Ik kom uit Mungo, een bauxietstadje in het district Ma- rowijne. Door de Binnenlandse Oorlog zijn we later geëvacueerd naar Paramaribo en ondertussen woon ik al heel wat jaar in Vlissin- gen." ,,Op zaterdag 29 juni gaan we vanaf Plein 1940 in een stoet naar de abdij", vervolgt Lisette. ,,Daar wor den de vlaggen van Zeeland, Cura- ^ao en Suriname vriendschappelijk naast elkaar gehesen. Ik ben nu druk aan het naaien daarvoor. Niet alleen voor de meisjes, ook voor de jon gens. Mooie gekleurde klederdracht voor de mooie kinderen." Oogstfeest ,,Mijn nichtje", zegt Lisette, ,,draagt op de foto een jurk die gaat over de vlag van het eiland waar ik geboren ben. Ik woon ook al heel lang in Vlissingen, maar ik werd geboren in Willemstad, aan de andere kant van de oceaan. In Wishi, onder de rook van de Isla. Het blauw staat voor de lucht en de zee, van elkaar geschei den door een gele zonnestraal. De witte sterren zijn Curasao en Klein Curasao. Het mandje met fruit ver wijst naar Seü, het oogstfeest.' ,,Er wordt dit jaar veel gevierd. Donderdagavond 27 juni is er in Middelburg de wake bij het slaver- nijmonument. En op 1 juli is daar ook een kranslegging. Vrijdag in Vlissingen en zaterdag 29 juni in Middelburg feest. Het is heel fijn om Keti Koti met meerdere mensen te vieren." Lisette knikt: ,,De mensen zijn welkom. Het is een feest voor iedereen." donderdag 13 juni 2019 Keti Koti is voor iedereen Liesbeth Labeur (Vlnr) Evangeliën, Jillany en Elize tijdens Keti Koti in 2018. FOTO LISETTE YS EN GAIL VLIEGER Lisette Ys (l) en Gail Vlieger (r). FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39