'Herbegraaf Van Beieren in Sint Maartensdijk' 5 549," Koersseizoen KNWU koersen naar TMZ (zie ka der), is dat aantal gestegen tot rond de honderd. En dat over vier cate gorieën. Peter Snoodijk, van het organiserende wielercomité is blij met die stijgende lijn. ,,Wel kost het meer moeite." De koers wordt gedragen door lokale onderne mers. Een slager, fietsenmaker en een autobedrijf. De lokale mid denstand stelt het prijzengeld be schikbaar. En juist die lokale be drijven hebben het moeilijk, zegt Snoodijk. ,,Kijk maar in het cen trum van Axel", zegt hij. „Steeds minder ondernemers. Zonder sponsoren, geen koers. Zo simpel is het. Gelukkig gaat het hier nog." Ondertussen raast het peloton met ruim 42 gemiddeld langs de jurywagen. Waar speaker Gerrie de Wael compleet uit zijn dak gaat als Rudy Verstrate uit Hulst op zijn Automoto racefiets uit begin vorige eeuw voorbij raast. Een doortrapper met maar één verzet. Normaal doet hij mee aan retro- koersen, nu met nummer elf in de sportklasse." Het publiek smult van de man uit Hulst, gekleed in jaren dertig kostuum, met een nostalgisch wielershirt en bruin leren helmpje. Hij brengt de koers misschien toch nog even terug naar die 'gloriejaren'. Jacoba van Beieren was gravin van Holland en Zeeland. Ze overleed in 1436 in het Zuid-Hollandse Voorhout aan tuberculose. ,,Maar haar laatste wens om te worden begraven in de kerk van Sint Maartensdijk, waar de ouders van haar echtgenoot Frank van Bors- sele al lagen, werd niet ingewil ligd", zegt Kees den Elzen van de werkgroep. ,,Jacoba is tegen haar wens begraven bij haar voorou ders in de Hofkapel op het Bin nenhof in Den Haag.'' De hofkapel bestaat niet meer, maar de kelders ervan liggen nog onder het parlementsgebouw. Eerder deed Kamerlid Ronald van Raak (SP) al de suggestie om te We zouden er heel gelukkig mee zijn als ze in Zeeland komt te liggen zoeken naar de stoffelijke resten van Johan van Oldenbarnevelt, die daar ook begraven is. Nu het Binnenhof een grote verbouwing wacht, is het ideale moment aangebroken om te zoe ken naar de stoffelijke resten. ,,De kelders liggen er nog, maar zijn voor een deel volgestort met puin", zegt Van Elzen. ,,We weten ook niet waar de stoffelijke resten precies liggen." De kring heeft zijn verzoek in gediend bij Ankie Broekers-Knol, destijds nog voorzitter van de Eerste Kamer. Volgens Van Elzen beheert deze namens de Staten- Generaal het Binnenhof. Maar omdat Broekers-Knol dinsdag beëdigd werd als staatssecretaris, wordt het verzoek ook bij bij haar opvolger ingediend. Dna-bevestiging Van Elzen hoopt op een succes volle zoektocht. Hij wijst erop dat een vlecht haar van Jacoba van Beieren in bezit is van het Rijks museum. ,,Dat biedt kans op dna- bevestiging." De zoektocht is pas de eerste stap, zegt Van Elzen. ,,Ze zou uit eindelijk begraven moeten wor den in of bij de Maartenskerk in Sint-Maartensdijk, daar zouden we heel gelukkig mee zijn." De hersteld hervormde ge meente maakt voor haar diensten gebruik van de Maartenskerk. Pre sident-kerkvoogd Flip Hartog laat weten het idee 'best wel interes sant' te vinden. ,,Maar de plannen zijn in een stadium waarin wij nog niet in beeld zijn. We wach ten het vervolg af." 307 rondreizen al vanaf neemt je mee Veel meer reizen? Ca naar nrv.nl/kassakorting donderdag 13 juni 2019 ®Kijk op pzc.nl /video Kermiskoers in Axel, traditioneel maar populair Het koersseizoen met de plaat selijke rondjes rond de kerk, de zogeheten kermiskoersen, is in volle hevigheid losgebarsten. Met wekelijks wel ergens een ronde. De eerstvolgende op de kalender van Trimbelangen Midden-Zeeland (TMZ) is die in Zuiddorpe, op maandag 17 juni. Gevolgd door Aardenburg en Ovezande. Deelnemer Peter de Braal met zijn vriendin Caela van Immer- seel. A De kermiskoers in Axel met toeschouwers langs de kant. FOTO'S BOAZ TIMMERMANS Speaker Gerrie de Wael Jacoba van Beieren (1401 1436) herbegraven in of bij de kerk van Sint-Maartensdijk. Dat is de wens van de Histori sche Kring Voorhout, die wil dat er daarom gezocht wordt naar haar stoffelijke resten onder het Binnenhof in Den Haag. Sint-Maartensdijk -Kees van Elzen, Historische Kring Voorhout Een portret van Jacoba van Beieren, dat in bezit is van de gemeente Tholen. Michiel Bouwman Klassiek Japan Ecuador Galapagos Groepsreis 16 dagen, al vanaf Groepsreis 18 dagen, al vanaf Van bruisend Tokio tot mystiek Kyoto. Alle Imposante natuur, indiaanse culturen, koloniale 'klassiekers' en meer zitten in deze reis steden en zien wat Darwin zag Hoogtepunten van Marokko Groepsreis 15 dagen, al vanaf Beleef alle vier de koningssteden van Marokko inclusief de Hoge Atlas en de Sahara-woestijn Klassiek Java Bali Privéreis 19 dagen, al vanaf Ontdek waarom het veelzijdige Java en het paradijselijke Bali zo geliefd zijn Prijs incl. korting. Exd. reserveringskosten 25,- en caJamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. De kassakorting eindigt op woensdag 19 juni! Profiteer nog 7 dagen tot €300 per persoon korting op al onze 92 groeps- en 215 privéreizen wereldwijd. Boek nu uw rondreis: er is volop keuze! Kies voor de specialist in verre rondreizen. Impressies van Vietnam Relaxt Zuid-Afrika Groepsreis 17 dagen, al vanaf Groepsreis 28 dagen, al vanaf Van Halong Bay tot de Mekong Delta, al het Geniet ongehaast van hoogtepunten als Kruger, bijzondere van Vietnam zit in deze reis Swaziland, Drakensbergen en Kaapstad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33