li Klep open of klep dicht van levensbelang Juwelier Minderhoud 4 DE KERMISKOERSEN RONDE VAN AXEL Nee, rijen dik staat het niet tijdens de ronde van Axel. Toch bestaan ze nog, echte wielerlief- hebbers die dezer weken van koers naar koers gaan. De periode van de kermiskoersen is namelijk weer aangebroken. In de straten van Axel rijden ze warm. De renners in felge kleurde pakjes. De wielen ma ken een zoevend geluid. Nog even die krappe bochten ver kennen bij de Markt. Waar de ren ners bij café Eva's Passie eerder die avond een rugnummer hebben opgehaald. Caela van Immerseel uit Terneuzen speldt nummer 16 vakkundig op de rug van vriend Peter de Braal uit Axel. Het is zijn thuiswedstrijd. De ronde waar hij ieder jaar naar uit kijkt. Op derde pinksterdag en be kend om zijn premies. Maar daar is het De Braal niet om te doen. Hij wil winnen. En als dat er niet in zit, toch zeker in de top 10 eindi gen. Peter is de lokale held van Axel. Eén van de weinigen, als je de startlijst bekijkt. Renners ko men uit alle windstreken. Van Tholen, Goes, Middelburg tot West-Brabant. Caela duwt nog wat snoepjes achterin het wielershirt van Peter. Na een kus vertrekt hij naar de start. ,,Bij lange koersen geef ik bi dons aan. Dan sta ik op een recht stuk. Nu is dat niet nodig. Via de koers hebben we elkaar zes jaar ge leden leren kennen." En dan klinkt het startschot. De renners in de categorie Amateurs A, de hoogste klasse die in actie komt, rijden dertig rondjes rond de kerk. Onderweg vijf tussensprints Koers is koers. Dat is een gevoel. Met de kermis en de mensen op straat. Nadien een derde helft in café met kans op prijzen. Het is Feike Kalsbeek uit Middelburg die op jacht gaat naar de eerste premie van de dag. In de eerste ronde heeft hij een flink gat geslagen. Met een snelheid van ruim 50 ki lometer per uur denderen de ren ners over de Kanaalkade, waar de toeschouwers de coureurs langs twee kanten voorbij zien komen. En Caela haar Peter aanmoedigt. Net na de bocht, in de Nassau- straat hebben Kimberley van den Luijtgaarden, haar moeder Moni que en vriendin Lucie Meesters de tuinstoelen in het grasveld gezet. Een kan koffie, sigaretje en een de- kentje houdt de dames warm. Een plaatselijk favoriet hebben ze niet. ,,Het is vermakelijk, zo recht voor de deur. Ik weet niet beter, of we zitten hier", zegt Kimberley. Gloriejaren Dat is het ook voor René Seghers uit Vogelwaarde. Hij leunt op één van de dranghekken aan de Ka naalkade en heeft het over de glo riejaren van de koers. De tijd dat het publiek in dubbele rijen langs de kant stond, hij verlangt er naar terug. Met renners als Karel van Goethem en Wim de Waal. ,,De renners van nu ken ik niet meer. Toch blijf ik het volgen, de koers in Zeeuws-Vlaanderen." Van Axel tot Zaamslag, hij gaat ze allemaal af. Waarom, kan hij moeilijk onder woorden brengen. ,,Koers is koers. Dat is een gevoel. Het sfeertje dat er hangt. Met de kermis en de mensen op straat. Nadien een derde helft in café. Het moment dat je met een biertje in de hand bijpraat met mensen die je lang niet hebt gezien. Dat is koers." De ronde van Axel krabbelt op uit een diep dal. Met enkele jaren terug nog hooguit dertig renners aan de meet. Met de overstap van Levensduurverlenging van regelklep- pen is een van de onderwerpen van het project rond industrieel onder houd in de procesindustrie. Het is opgezet door Kennis- en innova tiecentrum Maintenance Procesin dustrie (KicMpi). In Middelburg kreeg provinciaal bestuurder Jo-Annes de Bat giste ren het eindrapport van het pro ject. Naast Yara is er ook gekeken naar circulair, dus her te gebruiken, isolatiemateriaal van papierafval en een verlichtingsconcept. Bij de studie naar isolatie waren Everuse, Bilfinger, Neste Sluiskil en DPA Cauberg Huygen betrokken. Stu denten van de HZ zochten bij Oil- tanking in Terneuzen naar verlich ting die minder energie kost en lichtvervuiling terugdringt. Yara Sluiskil maakt stikstofhou- dende kunstmest en industriële chemicaliën. Albert Platteeuw van Yara schetste het belang van doel matig onderhoud en afstelling van de 2500 regelkleppen in het leidin gensysteem van het bedrijf. Som mige kleppen zijn zo groot als een garagedeur en kosten een vermo gen. Het verzamelen van gegevens over het functioneren van de klep pen voorkomt onnodig onderhoud en vervanging van materialen. Pieter Raes, directeur van KicMpi, maakte gisteren bekend dat inmiddels een volgend onder- Er hoort ook een verdienmodel bij anders beginnen bedrijven er niet aan zoeksproject op stapel staat. Hier voor is 1,4 miljoen euro beschik baar, waarvan de helft afkomstig is van de Europese Unie. Dit project richt zich onder meer op het her- gebruik van elektromotoren en transformatoren. Verder borduurt men voort op het regelkleppen- en verlichtings project. Terugbrengen van het ge bruik van reinigingsmiddelen in de industrie, delen van gereed schap en het verbeteren van af dichtingen om lekkage te voorko men staan ook op de lijst van dit project waarin Zeeland en Vlaan deren samenwerken. Stimuleren van hergebruik en het voorkomen van verspilling is volgens gedepu teerde De Bat 'een heel nobele doelstelling'. ,,Maar er hoort ook een verdienmodel bij, anders be ginnen bedrijven er niet aan.'' Hij zegde de medewerking van de pro vincie toe aan het vervolg van het project van KicMpi. donderdag 13 juni 2019 GO Timo van de Kasteele Axel 'Waarom ik al die koersen zie? Koers is koers...' -René Seghers Weten wanneer je je klep moet houden, of opendoen is in de procesindustrie van levensbe lang. Het is de uitkomst van on derzoek van Yara Sluiskil en Samsom Regeltechniek. Theo Giele Middelburg -Jo-Annes de Bat Gouden en zilveren sieraden Diverse merken horloges en klokken Eigen goudsmid- en uurwerkatelier Inkoop oude sieraden Specialiteit streeksieraden Westkapelle Arnemuiden www.juwelierminderhoud.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32