MEDIA CULTUUR 25 Thermen Bussloo of Thermen Soesterberg HOE WERKT HET? om. Ik blijf mezelf testen: schuifjes aanpassen, dopjes uit en weer in. Maar het verandert niets aan mijn oordeel. Een half uur voor het einde verlaat ik mijn stoel en wandel naar het einde van de zaal, zo ver mogelijk van het podium. Het geluid reist mee en blijft stabiel, ook als ik even later terugloop. Het concert eindig ik staand, vlak voor het podium. Luiste rend naar de laatste nummers be denk ik wat een oplossing dit zou kunnen bieden voor bijvoorbeeld de Johan Cruijff Arena, in mijn ervaring elke keer een akoestisch drama. Het concert is afgelopen, ik zoek Tull op en overhandig hem mijn set, waarvan hij er inmiddels enkele tien duizenden heeft laten vervaardigen. Zijn glimlach is er nog altijd. ,,Ik zei het toch?'' Ontdek de wereldse wellness van Thermen Bussloo, hier ben je ver van alledag en dicht bij jezelf. Of ontdek Thermen Soesterberg, een bron van ontspanning, energie en grenzeloos genieten. Vouchers kunnen tot en met 30 september 2019 verzilverd worden. De actie loopt tot en met 30 juni, dus wees er snel bij! Ga naar pzc.nl/thermen donderdag 13 juni 2019 PC Elton De bezoeker downloadt de speciale app op zijn smart- phone, meldt zich in de con certhal bij de Peex-balie en krijgt tegen de huurprijs van 10 euro een zen dertje met twee oordopjes. Via blu etooth wordt de zender aan de te lefoon gekoppeld. Zodra het optre den begint, klinkt het digitale geluid van het podium via de dopjes. Dat geluidssig naal komt van de vijf tot tien zen ders aan het zaal plafond. In Ziggo Dome blijven deze zenders permanent hangen, de Nederlandse zaal is de eerste ter wereld die het systeem omarmt. In andere concertzalen (vooralsnog al leen bij de huidige tour van Elton John) hangen de Peex-zenders er voor de duur van het concert. Met deze apparatuur en met toestemming van de artiest, kunnen de persoon lijke sets worden ingescha keld. ,,Wij hebben alleen de digitale 'output' van de ar tiest nodig'', verklaart Gra ham Tull, de bedenker en ontwikkelaar van Peex. ,,Ik was ervan overtuigd dat de concertbeleving beter kon, dat je niet afhankelijk hoefde te zijn van je plaats in de hal. Ik herinner me een concert van Iron Maiden waarbij ik aan de zijkant stond, precies in de lijn van de basgolven. Het klonk vreselijk en bo vendien was ik binnen een kwartier vrijwel doof.'' De 'output' van het podium komt binnen via 128 digitale kanalen, die door een Peex- technicus zijn gebundeld in vijf 'schuiven' waarmee je tij dens het concert voortdu rend op je eigen telefoon de volumes kunt finetunen. Iets meer zang en minder bas? De gitaren naar voren, de drums naar achteren? Het kan allemaal. Wie zich niet bezig wil houden met de smartphone, laat zijn of haar favoriete instelling tijdens de rest van het concert onge moeid. De zender, die nauwelijks iets weegt, vangt niet alleen het digitale signaal op. Een piepklein micro foontje registreert ook het geluid zoals dat in de zaal tot je komt. Razendsnelle software filtert, herkent (Tuil: 'noem het een digitale vin gerafdruk van de muziek') en synchroniseert beide ge luiden, waardoor er geen storende bijeffecten te horen zijn. Het systeem werkt met de snelheid van het licht, waardoor je in grote stadi ons geen last meer hebt van vertraging tussen beeld (de grote videoschermen) en geluid. De oordopjes die standaard worden meegele verd (eigen dopjes meebren gen mag ook) sluiten het ge hoor niet helemaal af, waar door het mogelijk blijft tus sen de nummers te commu niceren met je buurman of buurvrouw. Ook het geluid van het publiek komt zo nog steeds binnen, een vereiste om de live ervaring authen tiek te houden. Voordeel van het systeem is dat de ge luidsbeleving op elke plek in de hal of het stadion het zelfde is. Het kan ook wor den gebruikt bij optredens in de openlucht, mits de zen ders goed kunnen worden gepositioneerd. Wie het wil testen: maan dag is Peex opnieuw te ge bruiken bij het optreden van Elton John in de Ziggo Dome. en twee oordopjes het verschil? WELLNESS ft[ HOTEL WELLNESS THERMEN BUSSLOO THERMEN SOESTERBERG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25