Winnaar krijgt drie keer meer Botbreuken maken nu al einde aan het seizoen 20 Door een harde val in de verkenning van de Dauphiné-tijdrit mist Chris Froome (34) de Tour. Het is de vraag of de Brit, die zijn dijbeen, elleboog en enkele ribben heeft gebroken, op topniveau terugkeert. Kort Brood twee jaar door bij NAC Ruud Brood (foto) blijft de komende twee seizoenen hoofdtrainer van NAC. Brood volgde in maart Mitchell van der Gaag op, maar slaagde er niet in de Bredase club te behoeden voor degradatie. ,,Bij mijn aantre den heb ik direct uitgesproken dat ik bij een eventuele degradatie niet weg zou lopen voor de uitdaging om met NAC de eerste di visie in te gaan'', zegt de 56-jarige trainer. ,,De opgave om terug te keren op het hoog ste niveau is niet eenvoudig, maar mijn ge loof in deze club is dermate groot dat ik vol overtuiging aan de slag ga.'' Isak verhuist naar Sociedad Alexander Isak (links op de foto) verruilt Borussia Dortmund voor Real Sociedad. De 19-jarige aanvaller is een vijfjarig contract overeengekomen met de Spaanse club. Isak speelde de tweede helft van het afgelopen seizoen op huurbasis voor Willem II. Hij scoorde dertien keer in zestien eredivisiedu els. Borussia Dortmund ontvangt 10 mil joen. Dubbelslag voor Van Schip Jan-Willem van Schip heeft de eerste etappe van de Ronde van België gewonnen. De wielrenner van Roompot-Charles verraste de sprinters en kwam met een voorsprong van vier seconden over de finish. Van Schip begint vandaag in de leiderstrui aan de tweede etappe over 180 kilometer. Flitsen Voetbal Volleybal Doping Ze reden zo'n 65 kilometer per uur, onderaan de afdaling van de klim Saint-André-D'Apchon, toen Chris Froome zijn hand even van zijn tijdritstuur haalde om zijn neus te snuiten. Wout Poels reed tien me ter achter zijn kopman, voelde de windvlaag en zag dat zijn kopman een val niet kon voorkomen. Met hoge snelheid knalde Froome tegen een muurtje op, nadat zijn voorwiel door de wind werd gevangen. In de ambulance, die toevallig honderd meter verderop stond ge parkeerd, ging Poels niet meer kij ken. Terwijl artsen zich over Froome bogen, reed hij terug naar de ploegbus en zat daar nog een uur 'te shaken'. ,,Ik heb zelden gezien dat iemand zó vol en zó hard onder uitging", vertelde Poels uren later en nog altijd beduusd. ,,Ik zag hem gaan en was echt in shock." De val tijdens hun verkenning van het 26 kilometerlange tijdrit parkoers op dag vier van de Dau- phiné heeft grote gevolgen. Voor Chris Froome en voor de Tour de France. Want deelname aan de grote ronde die hij voor de vijfde keer wilde winnen, is uitgesloten. De beste ronderenner van zijn ge neratie, rijdend voor de meest do minante ploeg op dit moment, is er straks niet bij als het Tour-wieler- circus op zes juli in Brussel van start gaat. Een aderlating voor de 34-jarige Brit, die vorig jaar in de Tour zijn meerdere moest erkennen in ploegmaat Geraint Thomas (en Tom Dumoulin) maar dit jaar vast beraden was zelf weer te winnen. In de chaotische etappe van maan dag toonde hij een goede vorm en koershonger, maar wat hij deze zo mer waard was geweest in de tij drit of bergen zullen we niet weten. Na het eerste nieuws van de val Zelden gezien dat iemand zó vol en zó hard onderuitging. Ik was echt in shock deden een hoop speculaties de rondte. Dave Brailsford, de deze middag druk telefonerende ploeg baas van Ineos, maakte daar rond drie uur 's middags een einde aan. Na het zoveelste telefoontje stapte hij met een zorgelijke blik op de wachtende cameraploegen en ver slaggevers af voor een beschrijving van de valpartij en de lichamelijke consequenies. En daardoor de sta tus rond Froome. ,,Hij gaat de Tour niet rijden, dat is wel duidelijk", meldde Brailsford, in de weten schap dat er op dat moment werd gezocht naar een nieuw, geschikt ziekenhuis om zijn kopman opti maal te behandelen. Een helikopter was al geregeld. ,,Ons eerste doel is nu het regelen van de best moge lijke medische zorg. Trainer Tim Kerrison is bij hem, maar ik heb nog niet zelf met hem gesproken. Ik denk niet dat hij in de situatie is om te spreken. Het zal lang duren voor dat hij weer kan fietsen." Peloton Die boodschap, en het bericht dat zijn vrouw Michelle aankondigde meteen af te reizen naar het zieken huis waar Froome naartoe zou wor den gebracht, maakten wel veel duidelijk over de ernst van de kwet suren. Onder meer een dijbeen breuk, halverwege juni, betekent normaal gesproken dat Froome vol gend seizoen pas in het peloton te rug kan keren. In de zomer van de Tour zou hij dan 35 jaar zijn. Het werpt de vraag of het voor Froome nog reëel is zijn oude topniveau te halen en zich alsnog in het illustere Quote van de dag 'Misschien niet haar fout, maar een misser van de organisatie'. Er zit een merkwaardige kronkel in de verdeling van het prijzengeld in het tennis. Ashleigh Barty ver diende afgelopen weekeinde net zo veel met haar Roland Garros-titel als Rafael Nadal, 2,3 miljoen euro. Terwijl de mannen daar spelen om drie gewonnen sets en de vrouwen om twee. Een week later op het gras van Rosmalen hoeft Stefanos Tsitsipas dankzij een 'bye' in de eerste ronde maar vier partijen te winnen voor de titel en 109.590 euro prijzengeld. Kiki Bertens moet vijf wedstrijden winnen om 34.677 euro bij te schrij ven. 'Gek dat maar een kwart van het kaartje naar de dames gaat, waar ik eigenlijk voor kom', twitterde een toeschouwer. Hoe zit dat? Marcel Hunze, toernooidirecteur van de Libéma Open, is gebonden aan de proffederaties ATP en WTA. Rosmalen valt bij de mannen onder de noemer ATP-250, de kleinere toernooien. Het totale prijzengeld bedraagt ruim zeven ton. De WTA heeft simpelweg minder inkom sten en dus ook minder te besteden. De winnares in Rosmalen verdient deze week wel 270 punten voor de ranking, iets meer dan de mannen, maar een 'WTA International Event' heeft een standaard prijzen- pot van 250 duizend euro. ,,Al zou ik het gelijk willen verdelen, ik mag die bedragen niet verhogen of ver lagen", zegt Hunze. Beloning Het is al jaren een heikel onder werp, de beloning voor mannen en vrouwen in het tennis. De grand slams hebben het prijzengeld gelijk getrokken, de US Open in 1973 als eerste, Wimbledon in 2007 als laat ste. Maar buiten die vier grootste toernooien, die vallen onder de ITF, verdienen mannen vaak beduidend donderdag 13 juni 2019 VOETBAL VOETBAL WIELRENNEN GO Kasper Hjul- mand wordt in 2020 bonds coach van De nemarken. De Deense bond heeft dat nu al naar buiten gebracht. De 47-jarige Deen volgt Age Ha- reide op, wiens aflopende con tract niet wordt verlengd. 'Zag zelden iemand zo hard vallen' 3 Na vijf nederla gen wonnen de volleybalsters in de Nations League. De ploeg van coach Jamie Morrison (foto) was in Stutt gart met 3-0 te sterk voor de Dominicaanse Republiek. 9 Pim Bijl Roanne -Wout Poels (31) De Keniase at leet Felix Kirwa is negen maan den geschorst wegens het ge bruik van strychnine. Zijn zus is ge schorst nadat sporen van epo bij haar waren aangetroffen. Zaakwaarnemer Mino Raiola mag zijn functie weer uitoefenen. Het internationaal sporttribunaal buigt zich volgende maand over zijjn schorsing van drie maanden. De Nederlandse badmintonbond gaat zon der bondscoach richting de Spelen van Tokio in 2020. Jonas Lyduch begeleidt de enkelspelers op projectbasis. De volleybalsters oefenen twee keer tegen Japan: op 26 juli in Almelo en op 27 juli in Den Haag. —Dominic Thiem wil het goedmaken met Serena Williams. In Parijs was hij boos dat hij zijn persco moest afbreken voor haar Gelijke beloning voor de sek sen? Bij het tennistoernooi van Rosmalen is dat geenszins het geval. Dat veel mensen deze week een kaartje voor Kiki Ber- tens hebben gekocht, maakt niks uit. Rik Spekenbrink Rosmalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20