werk'-dag 'Ze ontkenden dat mijn collega's meer kregen' 19 Hoeveel verdien je? Verdient José genoeg? €1108 ter overlegd met haar werkgever, een certificeringsbedrijf in Roden. ,,Mijn vriend en ik werken allebei en wil den haar niet alleen laten, dus ik heb gevraagd of ze mee mocht.'' Haar werkgever bleek zeer welwillend. ,,De eerste twee weken dat ik de pup had, heb ik thuis mogen werken om voor haar te zorgen. Daarna nam ik haar iedere dag mee.'' Sociaal vaardig Niet alle honden zijn even geschikt voor een verblijf op de werkplek, waarschuwt Gaus. ,,Het moet een rustig en zeer sociaal vaardig dier zijn. Bovendien moet hij het verschil weten tussen de groenteman en een inbreker - het moet er niet eentje zijn die hard begint te blaffen als er een onbekende binnenkomt. Dan kunnen mensen hun werk niet doen.'' En, onvoorstelbaar voor de hon denbezitter maar waar, niet iedereen vindt honden even leuk. Jonker: ,,We werken met allemaal dierenlief hebbers, dat scheelt. Bij sollicitatie procedures zeggen we altijd dat Joep hier rondloopt. Klanten die langs komen, vragen we of ze bang zijn voor honden. Joep bedoelt het goed, maar is erg enthousiast. Als iemand hem liever niet tegenkomt, stoppen we hem even in een aparte kamer.'' Wellin heeft van tevoren met colle ga's gepraat over de komst van Pirlo. ,,Eén collega heeft het niet zo op hon den, die heb ik gevraagd wat hij er van zou vinden. Een teckel is niet zo groot, dus hij vond het gelukkig niet zo'n probleem.'' Pirlo's aanwezigheid wordt inmiddels zeer gewaardeerd. ,,Ik zie nu regelmatig collega's die ik anders niet zo veel tegenkwam. Ze komen even met haar knuffelen en spelen. Dat is gezellig, want je maakt gelijk een praatje.'' Als een collega allergisch is, kun je je viervoeter niet meenemen. Hoe wel: een uitzondering kan worden gemaakt voor de Australische labra- doodle. Dit ras is oorspronkelijk ge fokt als hulphond en hypoallergeen. Joep is zo'n Australische labradoodle. Jonker: ,,Dat hij geen allergische reactie veroorzaakt is mooi meegeno men, maar niet de reden om het ras te kiezen. We vonden het gewoon leuke honden.'' 'Als je nietsvermoedend aan het werk bent, wil hij weleens aan je elleboog likken Besef dat ook de kantoorhond zijn behoeftes heeft. Hem de hele werk dag binnenhouden is geen optie, aldus Gaus. ,,Je moet honden drie keer per dag uitlaten, dus minimaal een keer tijdens de werkdag.'' Bij een actief ras, een herdershond bij voorbeeld, is een kort wandelingetje waarschijnlijk niet genoeg. ,,Die honden moeten hun energie kwijt. Rennen, spelen of zwemmen.'' Of een hond het naar zijn zin heeft op het werk, is vrij eenvoudig vast te stellen. ,,Een hond die geen blijd schap meer toont en die niet van zijn plek wil komen, dat is natuurlijk niet goed.'' Kantoorhond Joep weet zijn rust te pakken, zegt baasje Jonker. ,,Op kantoor is altijd wat te doen, maar de hele dag 'aan' staan is niet goed voor hem, dan wordt hij doodmoe. Joep houdt van spelen, maar trekt zich gelukkig ook vaak even terug.'' Dierenarts Pirlo, vernoemd naar de befaamde Italiaanse oud-voetballer, is voor lopig nog beperkt in haar bewegings vrijheid. Ze verblijft in een honden- bench naast Wellins bureau. Het is het gevolg van een eerste, harde les in het meenemen naar het werk. ,,Een collega neemt ook weleens een hond mee die losloopt, dus dat liet ik Pirlo ook doen.'' De pup vond echter wat nietjes op de grond. ,,Ik kon meteen met spoed naar de dierenarts, want er zat er eentje in haar maag.'' Loop de kantooromgeving dus goed na als je een hond mee wilt nemen, zegt Wellin. „Inspecteer alles, zeker als het om een puppy gaat, want die wil overal zijn tanden in zetten. En als Pirlo een dolle bui heeft, wil ze ook nog weleens een kabeltje meenemen.'' Een kantoor hond houdt je hoe dan ook bezig, lacht Wellin. ,,Pirlo is een enorme clown en het is hartstikke leuk met haar erbij. Het is echt veel beter dan haar thuis te moeten laten.'' ,,Ik verdien 1335,14 euro bruto per maand. Netto is dat 1108,63 euro. Daarbij krijg ik een onregel matigheidstoeslag: als ik 's avonds en in het weekend werk, krijg ik er 40 procent bij. En ik krijg een eindejaarsuitkering van 6,2 procent." ,,Niet echt. Als ik kijk naar mijn ervaring, vind ik dat niet echt hoog. Ik werk niet met een vast rooster en weet nooit precies wanneer ik vrij ben. Ik sta regelmatig 'in de wacht', dat betekent dat je binnen een uur aan het kraambed moet staan in je bedrijfskleding. Dat kan ergens 40 ki lometer verderop zijn. Dat krijg ik niet altijd uit betaald, behalve als ik nummer 1 op de lijst sta. Volgens de cao moet wachttijd altijd vergoed worden, maar in werkelijkheid gebeurt dat niet. In januari heb ik veertien dagen gewerkt, één dag vakantie gehad - 1 januari - en 284 uur in de wacht gestaan, bijna twaalf dagen is dat. Al met al ben je veel met je werk bezig." ,,Bij mijn vorige werkgever kwam ik erachter dat twee collega's meer verdienden. Toen ben ik naar mijn directeur gegaan en heb ik gevraagd waarom zij in een schaal hoger zaten. Ik zou daar met mijn ervaring ook recht op moeten hebben, maar dat verzoek is afgewezen. Ze ontkenden dat mijn collega's meer verdienden, maar ik weet ze ker dat ik gelijk had. Ik kwam erachter door een e-mail die was rondgestuurd met alle salarissen. Tja, vriendjespolitiek. Wat kun je doen?" „Omgerekend naar uurloon bijna hetzelfde. Hij heeft niet zo'n goede werkgever. Hij is hbo- geschoold en salesmanager bij een transport bedrijf. Maar de directeur is nogal op de centen." ,,Hij vindt dat hij slecht verdient, hij staat al een paar jaar stil. Soms vraag je je af: wil ik zo door? Zoveel bezig zijn met je werk, maar wat er tegen over staat houdt niet echt over." donderdag 13 juni 2019 GO -ESTHER JONKER Vandaag: José (55) is al twintig jaar kraamverzorg ster. Onlangs is ze van werkgever veranderd. José heeft een contract voor 18 tot 24 uur in de week. Ze heeft een mbo-opleiding gezondheidszorg afgerond. Wat verdien je? Blij mee? Ooit over je salaris onderhandeld? Verdien je meer of minder dan je partner? Wat vindt hij daarvan? BABETTE RIJKHOFF Opleidingsniveaumbo Functieverpleegkundige Branche: gezondheidszorg welzijn Werkervaring: twintig jaar Volgens het Salariskompas is het gemiddelde salaris voor haar functie 2822 euro bruto voor 40 uur. Op haar loonstrook staat 2632 euro voor 100 procent (36 uur). Omgerekend naar 40 uur is dat 2924 euro: ze krijgt dus iets meer dan het kompas voorschrijft. „Maar het is niet veel geld." Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19