088 - 70 70 600 wü SEMI ALL INCLUSIVE CRUISES Canarische Eilanden Madeira Noorwegen Noordkaap NIEUWS 15 Raad van State wil dat Nederland de natuur beter beschermt Een 'stevige uitspraak'. Zo noemt minister Carola Schouten van Landbouw de kille afrekening van de Raad van State met het Neder landse stikstofbeleid. Eind mei ver bood de hoogste bestuursrechter het zogeheten Programma Aanpak Stikstof (PAS), omdat het de natuur onvoldoende beschermt. Het overheidsprogramma was sinds 2015 dé manier om vergun ningen uit te delen aan stikstof uit stotende bedrijven in de buurt van natuurgebieden. Nederland stoot al jaren te veel stikstof uit, waardoor brandnetels en grassen de natuur overwoekeren en kwetsbare soor ten verdwijnen. Om tóch te mogen bouwen, deelde de overheid ver gunningen uit op basis van 'toe komstige besparingen' op stikstof, maar die blijken helemaal niet ze ker. Daarom zet de Raad van State nu een streep door het beleid. ,,Reken maar dat er paniek is'', zegt Jan Willem Erisman, bijzonder hoogleraar integrale stikstofstu dies. ,,Dit verbod dwingt de over heid om de natuur beter te bescher men. Het kabinet moet nu een sys teem bedenken waarbij veel meer rekening wordt gehouden met de daadwerkelijke stikstofuitstoot.'' Dat leidt tot hoofdbrekens. Niet alleen bij minister Schouten van Landbouw, maar ook bij de minis ters Van Nieuwenhuizen van Infra structuur en Ollongren van Bin nenlandse Zaken. ,,Eigenlijk is dit een probleem van het héle kabi net'', zegt Erisman. Stikstof komt vrij bij onder meer verkeer, vlieg tuigen, veehouderij en cv-ketels. ,,Dit heeft effect op alle initiatiefne mers in alle sectoren en door heel Nederland'', meldt Schouten deze week aan de Tweede Kamer. Zo loopt in Oost-Nederland de verbre ding van de wegen Ai en N35 ge- W Kabinet mag geen voorschot nemen op besparingen in de toekomst vaar. Ook de aanleg van bedrijven terreinen en de ingebruikname van Lelystad Airport kunnen mogelijk niet doorgaan. Het kabinet heeft een team specialisten 'met hoge urgentie' aan het werk gezet om de problemen snel op te lossen. De komende weken brengt het kabinet eerst in kaart welke projec ten op losse schroeven staan door de uitspraak van de Raad van State. Ook moet dan duidelijk worden wat er gaat gebeuren met lopende vergunningaanvragen. ,,De uit spraak noopt tot een fundamentele herbezinning op hoe we met de schaarse stikstofruimte in ons land willen omgaan'', zegt Schouten. Het is niet voor het eerst dat de overheid door een rechter wordt te ruggefloten op natuur- en milieu gebied. Vorig jaar gaf de rechter kli maatorganisatie Urgenda gelijk, waardoor het kabinet de uitstoot van broeikasgassen in 2020 met 25 procent moet hebben verminderd. Het kabinet heeft daarvoor al hon derden miljoenen euro's uitgetrok ken, onder meer voor het versneld sluiten van een kolencentrale. Milieuclubs Ook nu zijn het milieuclubs die de zaak voor de rechter hebben ge bracht en jarenlange juridische strijd hebben gevoerd: de organisa tie Mobilisation for the Environ ment, vereniging Leefmilieu en werkgroep Behoud de Peel. ,,Zij zien dit als een overwinning voor de natuur'', zegt hoogleraar Eris- man. ,,Het is nu de vraag of het ka binet nieuw beleid kan verzinnen dat wél juridisch houdbaar is.'' TOP DEAL! Verblijf o.b.v. Semi All Inclusive Ind. vliegreis per KLM transfers Tafeldranken fooien t.w.v. €370,- p.p. O.a. Honningsvóg, Leknes, Geirangerfjord, Hellesylt Bergen Last minute vertrek 14 juli! Prachtige cruise tegen een waanzinnig lage prijs! Verblijf o.b.v. Semi All Inclusive Ind. vliegreis en transfers Tafeldranken fooien t.w.v. 185,- p.p. O.a. Lanzarote, Tenerife Madeira Vertrek nov. - apr. 2020 reizen nl Kijk voor ons volledige aanbod op onze website! donderdag 13 juni 2019 Paniek door stikstofverbod Er komt veel stikstof vrij bij de aanleg van wegen, de bouw van huizen en in de veehouderij. fotos rijkswaterstaat, shutterstock, venema media Het kabinet zit met een groot probleem nu de Raad van State een streep heeft gezet door het Nederlandse stikstofbeleid. De bouw van nieuwe huizen, wegen, industrie en boerderijen dreigt stil te vallen. Peter Winterman Den Haag 8iëSëmidB»SGlB:e«BsteiPiiiizgfS! 15-daagse cruise per 4* AIDAbella Laatste kans! zie stipreizen.nl/crannb zie stipreizen.nl/cralsb deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15