HELPEN LEZERS ZEELAND 11 Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal achter deze oproepjes? En is het gelukt om het gevraagde te bemachtigen? Vandaag: Giel de Pooter die op zoek is naar onder meer oude laptops voor scholen in Malawi. V woensdag 12 juni 2019 Dat oproepjes in de PZC niet voor niets zijn, be wijst Giel de Pooter (74) uit Terneuzen. Zijn ver zoek luidde: Iedereen die een oude laptop heeft, lever hem in en je maakt studenten in Malawi geluk kig. De reacties waren overweldi gend. Tientallen studenten in Malawi werken sinds kort op Zeeuwse laptops. Dat aantal blijft de ko mende tijd alleen maar groeien, als het aan Giel de Pooter ligt. De Zeeuws-Vlaming zet zich vol pas sie in voor de Afrikaanse gemeen schap. De basis van de 'klik' met Malawi ligt gek genoeg tijdens een fietstocht langs de Wolga, in 1993. De Pooter leerde op die reis een Rotterdamse huisarts kennen. De twee werden goede vrienden en 7 jaar geleden ging de arts werken in een kinderziekenhuis in Malawi. ,,Hij vroeg me of ik penningmees ter wilde worden", vertelt De Poo it - "v-r ter, vanuit zijn woning in Terneu- zen. ,,Ik ben hem nagevlogen naar één van de armste landen van de wereld. Sindsdien kom ik meer dere keren per jaar in Malawi voor het Clean Cooking Project. Daarbij stimuleren we de bevolking om veilig te koken op houtkachels." De economische situatie in het Afrikaanse land is dramatisch slecht. ,,Ik hoorde van studenten uit het tweede jaar van de medi sche faculteit dat ze geen laptop hebben. Iets wat hier bijna niet voor te stellen is. Een andere stu dent vertelde dat hij was gezakt Het oproepje: Iedereen die een oude laptop heeft, lever hem in en je maakt studenten in Malawi gelukkig. Giel de Pooter, 0651250095, mdepooter@zeelandnet.nl door het gemis van een computer. De vraag of we iets konden bete kenen werd steeds groter." Hartverwarmend De Pooter bedacht het 'laptop-pro ject', waarbij Nederlanders hun ge bruikte computer inleveren. Hij deed een oproep in de PZC en op de radio bij Omroep Zeeland. ,,In totaal heb ik 110 laptops gekregen. Ik moet er nog een aantal ophalen, maar de reacties zijn hartverwar mend. Een school in Terneuzen schonk er 40, dat gaf uiteraard een flinke boost aan het totale aantal." De laptops worden door Neder landse vrijwilligers grondig getest en eventueel voorzien van een nieuwe accu. De stroomvoorzie ning in Malawi is ronduit slecht. De batterij moet minstens een uur meegaan, anders hebben studen ten er weinig aan." Niet alleen laptops zijn welkom, ook tablets, oude telefoons, nieuwe smartphones, en andere appara tuur. ,,Ik kwam pas bij een vrouw in de omgeving van Hulst. Ze liet twee tablets en een oude trapnaai- machine zien. 'Kunnen zen daar ook iets mee', was haar vraag. 'Ze ker', antwoordde ik. In Malawi is letterlijk aan alles gebrek. Bijvoor beeld, oude kleine Nokia telefoons, hier denken we, wat moeten we daar nog mee? Daar zijn ze zeer ge wild, omdat mensen blij zijn dat ze eindelijk op afstand met elkaar kunnen communiceren." De Pooter brengt alle spullen zelf naar Malawi. ,,Per vlucht kan ik 10 laptops meenemen. De vol gende trip staat al op de planning, dat wordt eind juni. Ik zie het als een voorrecht mensen blij te kun nen maken." VL Giel de Pooter levert de Zeeuwse laptops af in Malawi. privéfoto giel de pooter Al 110 laptops voor Malawi Hans Puik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55