Bewoners Clinge mogen woonwensen laten horen Dagen feest in Hoek en Zaamslag 7 BINNENVAART NIEUW SCHIP IN TERNEUZEN Meer capaciteit, veel minder gasolieverbruik, motoren die superstil zijn. Pascal Kuipers (28) uit Terneuzen is de koning te rijk met zijn nieuwe binnenvaartschip, Het vorige schip van de fa milie Kuipers, ook Vios genaamd, was nog niet eens zo oud, uit 2002. Maar ja, wie vooruit wil in de bin nenvaart, moet aan schaalvergro ting doen. ,,Die ontwikkeling is al jaren en jaren gaande", ziet voor zitter Johnny van IJk van Schutte- vaer Terneuzen. „Kleine schepen gaan eruit, grotere komen ervoor terug. Dat is de vooruitgang. Het totaal aantal schepen neemt on dertussen wel af." Kon de vorige Vios 260 stan daard containers (teu) vervoeren, de nieuwe heeft een capaciteit van 320 teu, te vervoeren in vijf lagen. Handig is vooral dat er meer koel containers mee kunnen; 48 tegen 22 op het 'oude' schip. Daar is veel behoefte aan. Aan de Beurtvaartkade in thuis haven Terneuzen is de nieuwe Vios zaterdag gedoopt. Dinsdag ochtend vaart Pascal in het Ant werps havengebied dat hij kent als zijn broekzak. Hij onderhoudt een lijndienst tussen Antwerpen, Ter- neuzen en Gent. Vaste klanten in de Kanaalzone zijn: het Gentse overslagbedrijf Stukwerkers, de sugarterminal van Mammoet aan de Autrichehaven bij Westdorpe en Verbrugge Terminals in Ter- neuzen. ,,En in Antwerpen doe ik wel tien terminals aan." In vier maanden is de Vios opge bouwd in het Limburgse Maas- bracht, bij Maas Building Projects. Het casco kwam uit China. „Al leen het staalwerk is daar gedaan", verklaart Pascal. ,,De machineka mers, het interieur van de stuur hut en van de voor- en achterwo ning, alles is in Maasbracht erin geplaatst. Ik ben heel wat keren naar Limburg gereden om de af bouw te begeleiden." Het resultaat mag er zijn, vol- gens de schipper. ,,Alles is zoveel moderner. Neem alleen de ge luidsbelasting. Als ik vaar, moet ik Kleine schepen gaan eruit, grotere komen ervoor terug. Dat is de vooruitgang op de meters kijken of de motoren wel draaien. Zo weinig hoor je." Een grote aanwinst vindt Pascal een systeem waarmee hij zijn schip kan verankeren op de bo dem, met twee, elf meter lange spudpalen die je kunt uitschuiven. ,,Toen ik voor de sluis in Terneuzen moest wachten, heb ik ze gebruikt. De motoren kun nen dan uit. Dat scheelt veel gas- olie." Rijke traditie Pascal staat in een rijke traditie. Zijn overgrootvader kocht zo'n honderd jaar geleden zijn eerste schip, een spits, bij een werf in Groningen die met het schip in de maag zat. Het was crisistijd. ,,Vos heette die werf. Mijn overgrootva der maakte daar Vios van, dat vond hij mooier." De naam is in de fa milie gebleven. Terneuzen werd al snel de thuisbasis. ,,De spitsvaart was gericht op Frankrijk en Ter- neuzen lag centraal. Zo zijn meer Groningers in Terneuzen geko men", weet Pascal. De Nederlandse binnenvaart drijft nog altijd op familiebedrij ven, zoals dat van de familie Kui pers. Het vraagt nogal wat om te blijven moderniseren. De jongste Vios heeft een getaxeerde waarde van liefst 5,2 miljoen euro. ,,Dat heb ik er niet voor betaald", haast Pascal zich te zeggen. Hoeveel wel, houdt hij voor zich. ,,Het kan fi nancieel, dat is het belangrijkste." Voor de invulling van het Vermeer plein in Clinge, wil de gemeente Hulst de woningbehoefte onder Clingenaren peilen. Zo kunnen mogelijk (meer) starterswoningen worden gebouwd. Hulst en corporatie Woongoed gaan samen het Vermeerplein ont wikkelen. Er is plaats voor mini maal twaalf en maximaal veertien huizen. Woongoed neemt een aan tal huurwoningen voor rekening, de rest van de kavels gaat Hulst uit geven in de koopsector. PvdA'er Joris Weemaes vroeg zich in de commissievergadering Ruimte gisteravond af waarom de precieze invulling van het plein nog steeds open ligt. ,,Komen er nu twaalf, dertien of veertien hui zen?" Volgens wethouder Jean-Paul hebben de bewoners van Clinge daar een stem in. ,,We gaan de wo ningbehoefte peilen op het dorp. Als blijkt dat er grote behoefte is aan starterswoningen, dan kiezen we voor meer geschakelde wonin gen voor starters in plaats van twee- onder-een-kapwoningen." Hageman voorziet dat de uitgifte van de kavels snel zal gaan. ,,We hebben een wachtlijst van twintig mensen die graag in Clinge willen wonen." TERNEUZEN Zowel in Hoek als in Zaamslag staat de ko mende dagen alles in het teken van de jaarlijkse dorpsfeesten. Hoek trapt als eerste af. Van avond worden d'Oekse feesten officieel geopend waarna om 19.00 uur de kinderen als eer sten de traditionele D'noek Run lopen. De volwassenen starten een half uur later. De eerste feestavond wordt net als alle an dere met live muziek afgesloten. Zeskamp Tot en met zaterdag is er een ge varieerd aanbod aan muziek, beweging en activiteiten voor alle leeftijden met als rode draad tijdens de laatste drie da- gen de Zeskamp. Ook in Zaam- slag is er genoeg te doen. Het dorpscentrum verandert van morgen tot en met zaterdag in een feestterrein voor het hele dorp. Voor alle leeftijden. ,,Het doel is een feest te organiseren voor iedereen", zegt Eric Tis- sink, voorzitter van de organisa tie. ,,Dat betekent bijvoorbeeld ook dat we denken aan de oude ren in de Molenhof en de kinde ren van De Tjasker. We blijven vernieuwen, nieuwe onderde len toevoegen." Ontbijttafel Een van die nieuwe onderdelen is dit jaar het Dorpsontbijt. In woners van Zaamslag kunnen zaterdagochtend vanaf half ne gen aanschuiven aan een twin tig meter lange gedekte ont bijttafel. Wie mee wil eten moet zich wel van tevoren aan melden via dorpsfeestzaam- slag.nl. De wielerwedstrijd de Ronde van Zaamslag is sinds drie jaar weer terug van lang weggeweest. Vorig jaar kende de ronde 146 deelnemers en is daarmee, sinds de terugkeer al snel een van de grotere wieler wedstrijden van de provincie geworden. woensdag 12 juni 2019 Binnen hoor je de motoren nauwelijks Harmen van der Werf Terneuzen -Pascal Kuipers, schipper Sheila van Doorsselaer Clinge Voor het volledige programma van de beide dorpsfeesten: www.hoeksefeesten.nl en www.dorpsfeestzaamslag.nl Schipper Pascal Kuipers op de brug van zijn gloednieuwe binnenvaartschip Vios. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54