II Gemeenten denken na over subsidie Leergeld Rel in Kapelle over Facebookpagina 7 KWADENDAMME KATHOLIEK GEBRUIK In Brabant en Limburg zijn er nog genoeg, maar wie in Zeeland een sacramentsprocessie wil meemaken, kan alleen in Kwadendamme terecht. Daar werd het katholieke gebruik met succes nieuw leven ingeblazen. Wanneer zijn ze in Kwadendamme aan vankelijk gestopt met de processies? Op die vraag moet Leo Grim het exacte antwoord schuldig blijven. ,,Er zijn foto's uit de jaren 30 van de vorige eeuw, dus toen gebeurde het in elk geval nog", zegt de me deorganisator van de tegenwoor dige processies. De plechtigheid waarbij katholieken in het open baar hun geloof belijden werd in Kwadendamme in 2008 na tiental len jaren weer eens gehouden. Het Jaar van het Religieus Erfgoed was destijds de aanleiding. Dat hebben ze geweten. Er kwamen ongeveer vijfhonderd mensen op af. Een vervolg kon haast niet uitblijven. De eerste jaren erna werd elk jaar een processie gehouden, maar nu gebeurt dat om het andere jaar. In de organisatie gaat veel tijd zitten. Komende zondag vindt de ne gende editie plaats. Katholieken lopen dan weer door de Zak van Zuid-Beveland. Ze dragen vaan dels en andere kerkelijke objecten bij zich, met als belangrijkste de Monstrans met daarin een gewijde hostie. ,,Het is elke keer weer een prachtig schouwspel", zegt Rinus Verbeek, die ook bij de organisatie betrokken is. ,,Er zit ongetwijfeld enig chauvinisme bij, maar ik vind deze prachtige omgeving één van de mooiste plekjes in ons land waar nog een processie wordt ge houden." De afgelopen edities lie pen steevast zo'n driehonderd mensen mee. ,,Zelfs die keer toen het ruim dertig graden was", zegt Grim. Ook katholieken uit omlig gende dorpen of zelfs van verder weten de weg naar Kwaden- damme te vinden. Voorafgaand aan de processie vindt traditiegetrouw een eucha ristieviering plaats in een boeren schuur. Dat herinnert aan de tij- Ik vind deze prachtige omgeving één van de mooiste plekjes in ons land den dat katholieken hun diensten in schuurkerken moesten houden, vaak in het geheim. Dit jaar is 't Hof Vreeland aan de Stelsedijk de plaats van handeling. Na de vie ring begint de daadwerkelijke pro- cessie, een wandeling van pakweg drie kwartier naar de Bonifacius- kerk in Kwadendamme. In de tuin van de kerk heffen de deelnemers het glas. Er is onder meer Bonifaci- usbier. Een nog relatief nieuw element in de processie is dat er een spel wordt uitgevoerd. Deze keer spe len zes mensen het verhaal van Ruth, die op reis is naar buurland Moab. Dat doen ze onderweg, maar ook tijdens een korte stop bij het sportveld. Een ander leuk ele ment is volgens Verbeek dat er dikwijls gezongen wordt onder weg. Dat begint meestal spontaan. ,,Soms zijn dat liederen die ik al héél lang niet heb gezongen." De viering in 't Hof Vreeland be gint zondag om 14.00 uur. Een uur later start de processie. Daaraan doen ook Zeeuwse en Brabantse klederdrachtgroepen mee. Con Affezzione uit Kwadendamme zorgt voor de muzikale ondersteu ning. Pastoor Fons van Hees leidt de dienst in de boerderij. Ook pas toor Paul Verbeek van de Lieve vrouweparochie in Bergen op Zoom is aanwezig. Hij was in het verleden actief voor de Damiaan- parochie, waaronder Kwaden- damme valt. HEINKENSZAND Wat doet Borsele om de financiële nood bij de stichting Leergeld te ver minderen. Dat wil raadslid Bauke de Jong (SGP/CU) weten. ,,Welke mogelijkheden ziet de wethouder om de middelen te vergroten." De stichting gaf onlangs aan dat de bodem van de kas in zicht is. ,,De gemeente subsidieert de stichting", zegt wethouder Marga van de Plasse en dat blijft volgens haar ook zo. Maar er wordt wel in het samenwer kingsverband GR de Bevelanden gekeken naar een andere vorm. De gemeenten overwegen om subsidies in het kader van de ar moedebestrijding toe te kennen voor meerdere jaren. ,,Zodat de organisaties weten waar ze aan toe zijn." Of het subsidiebedrag dan omhoog gaat, is onduidelijk. Daar wordt nog over gespro ken. Van der Plasse vindt dat de stichting niet alleen afhankelijk moet zijn van subsidie van de overheid en zich moet blijven inzetten om ook geld van parti culieren en bedrijven binnen te halen. Stichting Leergeld steunt kinderen van 4 tot 18 jaar die op groeien in armoede met bijvoor beeld een bijdrage voor een schoolreisje of schoolboeken. Willem Adriaansens Kapelle Van Wallenburg doelt met zijn brief op de Facebookpagina STOP Blauwe Maalstede. 'Op deze opruiende pa gina worden mijn goede naam en reputatie systematisch door het slijk gehaald', schrijft hij aan Hieltjes. 'En de gemeente Kapelle werkt daar aan mee door op de gemeentelijke Face- bookpagina een directe link te faci- literen naar STOP Blauwe Maal stede. Het bewust verspreiden van leugens en onwaarheden is straf baar, ook het medewerking verle nen aan het verspreiden daarvan.' Volgens Van Wallenburg wordt er zelfs opgeroepen tot fysiek geweld. 'Ik citeer als voorbeeld één van de opmerkingen over mij op deze pa gina, gemaakt door een inwoner van Kapelle die ook nog eens bij de po litie werkt: 'Geval van pek met ve ren, zo een kwal van een vent buiten de gemeentegrenzen zetten. Gaat hij daar maar met zijn waanideeën aan de slag'.' Overigens is deze reac tie inmiddels van de pagina verwij derd. Een screenshot ervan heeft Van Wallenburg nog en deze is ook in het bezit van de redactie. Van Wallenburg is alle zwartma- kerij beu en sommeert de gemeente nu om de genoemde link met on middellijke ingang te blokkeren. ,,Want dat kan gewoon bij Face- book." Daarbij laat hij ook de moge lijkheid open voor een gang naar de rechter. 'Ik behoud mij verdere ge rechtelijke stappen voor.' Volgens burgemeester Hieltjes valt de gemeente echter niets te ver wijten. Hij stelt dat de link op Face- book komt door de algoritmes van Facebook zelf. 'Die vermelden soms pagina's als relevant. Dat wil echter niet zeggen dat de Facebookpagina van de gemeente een link naar die andere Facebookpagina heeft ge deeld of geliket', aldus Hieltjes. 'Ik begrijp daarom niet de stelling dat de gemeente Kapelle meewerkt aan de Facebookpagina stop Blauwe Maalstede.' woensdag 12 juni 2019 Processie is prachtig schouwspel Rob Paardekam Kwadendamme De sacramentsprocessie in Kwadendamme in 2017. foto johan van der heijden -Rinus Verbeek, betrokkene bij de organisatie Peter van Wallenburg, de man achter het Blauwe Wonen in Kapelle, dreigt in een brief aan burgemeester Huub Hieltjes naar de rechter te stappen. Vol gens Van Wallenburg faciliteert de gemeente Kapelle het ver spreiden van leugens over hem, en beledigingen en zelfs be dreigingen aan zijn adres.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52