5 ■g. woensdag 12 juni 2019 „Kernenergie is een verkeerde energiebron. Je zit ten eerste met hoogradioactief afval dat je hon derdduizenden jaren veilig moet zien op te slaan. Nederland schuift de eindberging ook bela chelijk ver voor zich uit. Pas in het jaar 2100 valt er een beslissing hoe dat moet gebeuren. En pas in 2130 gaat het afval ondergronds. Daar naast is er is een relatie met kern wapens en zorgt de uraniumwin- ning lokaal voor radioactieve ver vuiling." „Maar bovenal is kernenergie gevaarlijk. Tsjernobyl heeft dat ondubbelzinnig aangetoond. Ook de ramp in het Japanse Fuku- shima trouwens, al ging het daar om centrales die niet bestand wa ren tegen een tsunami. Na dat nu cleaire drama zijn kerncentrales aan een stresstest onderwor pen. Daaruit is per centrale een pakket maatregelen voortgeko men om ze Fukushima-proof te maken. Voor Borssele wordt nog aanvullend onderzoek gedaan. Er moet worden aangetoond dat de kerncentrale bestand is tegen aardbevingen en een al dan niet moedwillige inslag met een pas sagiersvliegtuig. Ik ben erg nieuwsgierig naar dat rapport. Ik denk dat ze er niet makkelijk uit komen. Als blijkt dat de koepel niet bestand is tegen een passa giersvliegtuig, en die koepel kun je moeilijk versterken, zijn er twee mogelijkheden. Of de overheid accep teert dat re latief kleine risico of je moet de kern centrale alsnog dichtgooien.'' ,,Nee. Helaas is de nucleaire lobby, aangemoedigd door zo'n proef ballonnetje van VVD-fractievoor- zitter Klaas Dijkhoff, nogal hard nekkig. Het vertraagt ook de doorbraak naar milieuvriende lijke oplossingen. Voorstanders proberen de milieubeweging te verleiden kernenergie te omar men als oplossing voor het kli maatprobleem, maar in de strijd tegen kolen, gas en olie zijn er vol doende alternatieven. Zoals wind op zee en zonne-energie, maar ook energiebesparing. Er is geen perfide oplossing als kernenergie nodig. Kernenergie is duur, want de bouwkosten zijn enorm, en te vens onrendabel. Door de bouw van grote windparken op zee zal er vaak overcapaciteit ontstaan, met negatieve prijzen als gevolg. Een kerncentrale kun je niet even uitzetten als de prijzen slecht zijn. Verder kost de bouw minstens tien jaar. En wie gaat hem bouwen? Geen enkele com merciële partij stapt erin, zeker niet in een land waar de overheid zich tegenover energiebedrijven niet van haar betrouwbaarste kant heeft getoond. Kijk maar wat er gebeurt rond kolencentrales." „Onzin. Dat verlangt eerder centra- De kerncentrale zien te sluiten is niet gelukt, mede omdat het politiek een hete aardappel is die niemand op zijn bordje wil hebben ■mm iUilimmnnriffiTTIiUlItBJII m iümi ii die snel kunnen opstarten, zoals de Sloecentrale in Borssele. Maar ook die heb je straks niet nodig om een eventueel energietekort aan te vullen of het hoofdtrans portnetwerk te stabiliseren. Lan delijk netbeheerder TenneT gaat zijn infrastructuur helemaal in richten op de centrale opslag van energie. Je kunt energie opslaan in accu's van miljoenen elektri sche auto's en/of in grotere batte rijcomplexen. Ook zullen de net werken van Europese landen be ter met elkaar worden verbonden, zodat er makkelijker stroom kan worden geïmporteerd. TenneT in vesteert daar ook in, maar er moet nog veel gebeuren. De overstap van fossiele naar groene energie is een enorme opgaaf en tegelijker tijd een fascinerende omwente ling.'' ,,Ja, da's jammer. Het zijn nogal krachten en belangen waar je je tegenaan bemoeit. Onze positie als gesprekspartner is wel stukken verbeterd. We worden serieus ge nomen. Maar eerlijk is eerlijk: er is nog altijd een meerderheid in de Tweede Kamer voor kernener gie. Als het gaat om veiligheid maken we ons de grootste zorgen over de Belgische kerncentrales. En niet alleen wij, ook de Duitse deelstaat Rijnland-Palts. Er zijn te veel incidenten. Het on derhoud en toezicht zijn in België toch minder goed geregeld dan in Nederland. We zijn erin geslaagd de discussie over kernenergie in dat land nieuw leven in te bla zen. In 2017 vormden we met 50.000 deelnemers een men senketting tussen Aken en Luik. Dat is toch wel een prestatie.'' En in Nederland? ,,We hebben er in elk geval voor gezorgd dat er geen tweede kerncentrale is gekomen. Dat is ook makkelijker dan een bestaande kerncentrale zien te sluiten. Dat is nog niet gelukt, mede omdat het politiek een hete aardappel is die niemand op zijn bordje wil heb- GO Waarom ben jij tegen kernener gie? Door de klimaatverandering en noodzaak om de uitstoot van broeikasgassen drastisch te verminderen, kijkt een aantal politieke partijen weer naar kernenergie. Een kerncentrale produceert im mers C02-vrije stroom. Ook energiebedrijf PZEM pleit voor het langer openhouden van Borssele en acht de bouw van een tweede kerncentrale nodig om klimaatdoelen te halen. In middels staat drie kwart van Ge teerde Staten achter levens duurverlenging. Geloof jij in de renaissance van kernener gie? Voorstanders zeggen dat een kerncentrale een betrouwbare energiebron is die nodig is in windstille en zonarme tijden. -Peer de Rijk ranunnmniiiiitiii!!, Wat heb jij bereikt als directeur van Wise Nederland? Borssele is nog steeds open, net als de twee Belgische 'scheurtjescen trales' in Doel en Tihange waar tegen de antikernenergiebewe- ging te hoop loopt. FOTO LEX DE MEESTER FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37