effeweg.nl 5-daagse reistoppers mwm MEDIA CULTUUR 29 De radioactieve straling komt bijkans de huiskamer in Chernobyl effeweg.nl oF bel 08810 30 800 woensdag 12 juni 2019 Twee series over waargebeurde drama's in de jaren 80 zijn hot'. When they see us vertelt het verhaal van vijf zwarte jongeren in New York, Chernobyl behandelt de kernramp van 1986 in de toenmalige Sovjet-Unie. Alexander van Eenennaam Het lijkt wel alsof het zo gepland is. Twee ge beurtenissen waar de Russen en Amerikanen niet graag aan herin nerd worden staan centraal in beju belde miniseries van HBO (in Ne derland alleen te zien bij Ziggo via een apart abonnement) en Netflix. Het gaat om dwalingen uit het slot stuk van de koude oorlog. Dat laatste staat los van de inhoud, hoewel de toenmalige Sovjetleider Michail Gorbatsjov ooit wel een ver band legde tussen het neerhalen van het IJzeren Gordijn en de kernramp in Tsjernobyl. Het gedramatiseerde, maar waargebeurde verhaal over wat er op 26 april 1986 misging in de kerncentrale werpt ook een fel licht op de falende autoriteiten. De Sov jetleiders bleven na de fatale explo sie in het tegenwoordige Oekraïne sterk in gebreke. In het geval van When they see us (vier delen, Chernobyl telt er vijf) waren de politieke gevolgen minder groot, maar voor het imago van het rechtssysteem in de VS was de onte rechte veroordeling van vijf zwarte jongeren voor een verkrachting die ze niet hadden begaan net zo desas treus. De vijf jongeren die in 1989 in Central Park werden opgepakt op de avond waarop een jogster werd ver kracht, brachten zonder aanwezig heid van een advocaat of ouder uren lang door in een verhoorkamer. Daar werden ze genadeloos aangepakt en gedwongen tot bekentenissen. De series roepen in Rusland en de VS heftige reacties op. In Rusland gaat het over een gebrek aan authen ticiteit; Chernobyl is een Engels ge sproken serie waarin elk detail dat niet klopt uiteraard meteen opvalt bij Russen en Oekraïners. De Russi sche staat is allerminst gelukkig met de aandacht voor de kernramp, de door de staat gecontroleerde tv-zen- der NTV heeft inmiddels een eigen serie aangekondigd, met dezelfde naam. Daarin het 'ware verhaal', waarin natuurlijk de Amerikaanse CIA een dubieuze rol speelt. Het neemt niet weg dat ook Russische kijkers de Amerikaans/Britse HBO-serie sterk vinden. Waar m De series gaan over zaken waar de Russen en Amerikanen niet graag aan herinnerd worden Chernobyl op de westerse filmdata base IMDB de hoogste waardering ooit (9,6) kreeg, scoort het op de Rus sische variant Kinopoisk ook een 9,1. In de VS gaat het niet over authen ticiteit of waarheid. Daar richtte de verontwaardiging zich met terug werkende kracht op de openbaar aanklaagsters die de jongens zo mee dogenloos vervolgden, zelfs tegen be ter weten in. Zo lieten Linda Fairstein en Elizabeth Lederer ontlastend be wijsmateriaal achterwege. Het kwam hun zaak immers niet ten goede. Op sociale media liggen de twee zwaar onder vuur. Fairstein moest zelfs ontslag nemen op de school waar ze tegenwoordig lesgeeft. Ook Lederer staat naast haar werk bij het OM voor de klas, maar zij is (nog) niet bezweken onder de maatschap pelijke druk. De rechtenopleiding in kwestie stelt zich op het standpunt dat ze formeel niets heeft misdaan in de betreffende zaak. Het grootste bezwaar dat je als kij ker hebt tegen deze Amerikaans/ Britse serie over de kernramp in Tsjernobyl: ze speelt zich af in de voormalige Sovjet-Unie, maar alle inwoners, Michail Gorbatsjov in cluis, spreken Engels. Het is een gegeven dat een serie over zo'n waargebeurd drama bij voorbaat minder geloofwaardig maakt. Toch is dit beletsel binnen de kortste keren vergeten, zo in dringend wordt de kijker in het verhaal gezogen. De vijfdelige miniserie toont - overigens tot woede van velen in Rusland - hoe de kernreactor in de centrale tegen alle logica in explo deert en een ramp van ongekende omvang ontketent. Het is zo be klemmend (en mooi) gefilmd en verteld dat je je als kijker voortdu rend zorgen maakt om de vrijge- komen straling, alsof die jouw huiskamer binnendringt. De per soonlijke dilemma's van de hoofd personen voelen als de jouwe. Schokkend in de serie zijn de volstrekte onkunde en egotrippe rij van de leiding van de kern centrale en de lakse, ontkennen de reactie van de overheid terwijl de radioactieve straling zich op niet eerder vertoonde schaal verspreidt. De grote tegenstelling tussen dit wanbeleid (de ramp had voorko men kunnen worden) en de held haftige inbreng van enkele che mici is de rode draad. Ronduit treurig zijn de dramati sche gevolgen van de opofferings gezindheid van gewone burgers, brandweermannen, mijnwerkers. Die weten wat hun te wachten staat en toch in actie komen. Cher nobyl is een serie die je gezien moet hebben. - Alexander van Eenennaam Zwarte Woud en Vogezen va. €279 va. 299,- va. 359,- va. €359,- lvi lik Lüneburgerheide, Hamburg en Bremen Valkenburg, Maastricht Ql Moezel Q en Belgische Ardennen I Sauerland Boek zonder aanbetaling oude wonden open Kijk op de site bij /video voor trailers van de series When they see us en Chernobyl HBO Ontbjjt en diner Vertrek: ljul, 5 aug, 23 sep, 14 okt 5 dagen I" l«m m it il I ,1- 3 J* >T JH 5 dagen 5 dagen 5 dagen HOTEL IN VALKENBURG ALL INCLUSIVE ALL INCLUSIVE Light ALL inclusive Vertrek: 17jun, 15,29juL 14 okt Ontbjjt en diner ALL inclusive Vertrek: 17jun, 22jul, 5 aug, 2 sep, 14 okt Vertrek: 1,29juL 10,26 aug, 23 sep, 21 okt ALL inclusive Vertrek: 1,29juL 10,26 aug, 23 sep, 21 okt ALLe fouten voorbehouden. ExcL. reserveringskosten en CaLamiteitenfonds. ,\xen ANVR '0 ;gr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29