met een plan' Verrassend douceurtje voor een oude ex 21 Waarvan akte De man ontkende dat hij eerder een testament had laten opmaken 'Eén druk op de knop voor geld' 'Aflossen merk ik nauwelijks' overzicht zien te houden over hun financiële situatie, willen ze niet voor verrassingen komen te staan. ,,De huidige rente is laag, maar die kan natuurlijk altijd veranderen. We stellen online rekenmodules be schikbaar, zodat je tijdens je studie al kunt zien wat je schuldopbouw is en wat het maandelijks gaat kosten. Leen met een plan en betaal terug met een plan.'' Hypotheek Een studieschuld kan grote gevolgen hebben wanneer je een hypotheek wilt afsluiten. Het bedrag heeft na melijk invloed op de hoeveelheid die je maximaal mag lenen, omdat daar- bij gekeken wordt naar vaste maand lasten. Hoewel een studieschuld niet geregistreerd staat bij Bureau Krediet Registratie (BKR), is het wel belang rijk dit te vermelden. Het verzwijgen van je studieschuld valt onder fraude. Bovendien bestaat er dan het risico dat je een te hoge lening afsluit, wat later voor problemen kan zorgen. Vevrouw A. kan er niet over uit: hoe is het mogelijk dat het erfdeel van haar overleden man naar diens ex-echtgenote gaat en niet naar haar? Zq is tientallen jaren met hem getrouwd geweest in gemeenschap van goederen, zq heeft lief en leed met hem gedeeld. Zijn eerste huwelijk, schampert ze, was een jeugdzonde. Nadat ze snel scheidden - kinder loos gelukkig - hebben die twee nooit meer contact gehad. Zijn testament, dat ik na zijn overlijden uit het Centrale Testamenten Register (CTR) heb opge diept, is voor haar een verrassing. In dat testa ment, dat hij kort na zijn huwelijk met zijn eer ste vrouw heeft laten opmaken, staat mevrouw Van R. - zijn ex - als enige erfgename genoemd. Met naam en toenaam en niet onder een alge mene omschrijving als 'mijn echtgenote' of iets dergelijks. Er is geen ontbindende voorwaarde opgenomen. Die is bijna standaard in elk testament en regelt dat het oude L-jJvJ testament vervalt als een nieuw testament wordt opgemaakt. Mevrouw A. denkt dat er een fout is gemaakt en eist - te recht - opheldering. Zij en haar onlangs over leden tweede man hebben tientallen jaren geleden een testament op laten maken door mijn voorgan ger, een notaris van de oude stempel. Zou hij iets over het hoofd hebben ge zien? Ik kan het me niet voorstellen. Omdat ik het hem niet meer kan vragen - hij is overleden - moet ik diep in de archieven dui ken. Daar vind ik zijn aan tekeningen. Mevrouw A., een weduwe met drie kin deren, en haar tweede man hebben hun testa ment laten opmaken toen zij net waren getrouwd. Daarin benoemen ze el kaar en haar kinderen tot hun erfgenamen. Een langstlevendebeding was toen nog niet gang baar en ontbreekt. In de aantekeningen van mijn voorganger lees ik dat hij de man nadrukkelijk heeft gevraagd of hij eerder een testament heeft laten opmaken en dat hij dat ontkende. Mijn voorganger moest dat wel voor waar aannemen, omdat ook notarissen pas toegang hebben tot het CTR na het overlij den van een erflater. Hij kon de bewering dus niet controleren. Waarom in het eerste testa ment van de man geen ontbindende voor waarde is opgenomen, kan ik niet meer achter halen. Dat testament is opgemaakt door een andere notaris, die al lang dood is. Hoe dan ook: tientallen jaren later zit zijn weduwe met de gebakken peren. Zij heeft geen recht op zijn erfdeel uit hun gemeenschap van goederen en moet accepteren dat de ex van vroe ger een onverwachte meevaller kan opstrijken. Deze inmiddels ook al behoorlijk oude dame aanvaardt dat onverwachte douceurtje in dank. VLIEGTICKET woensdag 12 juni 2019 GO studieschuld af Bouke Schut (24) uit Am sterdam begon met lenen in het tweede jaar van zijn bachelor literatuurweten schappen. „Daarna heb ik mijn lening steeds aan- en uitgezet. Dat maakt het ook gevaarlijk. Met één druk op de aanknop wordt alles mak kelijker." De hoogte van zijn studie schuld houdt hij liever privé. ,,Als je het totaalbedrag op de site van DUO ziet staan, is dat best heftig. Maar als je je jaarsalaris als totaalbedrag ziet, is dat ook veel geld.'' Hij maakt zich nog niet zo druk over het afbetalen. ,,Ik zie dat anderen er gestrest van worden. Maar ik heb niet de ambitie me snel te sette- len en een huis te kopen, dus ik voel die druk niet.'' Hij is van plan straks een klein bedrag per maand af te lossen. ,,Ik hoop dat het snel went, net zoals ik snel aan die lening gewend was.'' Karin Radstaak: ,,Het is goed dat Bouke nadenkt over zijn toekomst. Hoewel hij nu geen problemen voorziet, kunnen leefsituaties veranderen. Je kunt een partner tegen het lijf lopen met wie je toch een huis wilt kopen en een gezin krijgen. Wat heb je te beste den? Wat ga je verdienen? Welke uitgaven komen erbij als je gaat verhuizen? Het is belangrijk over die vragen na te denken.'' Rob van der Meer (28) uit Alkmaar heeft een vrij lage studieschuld van 3500 euro. ,,Ik heb altijd gewerkt naast mijn studie en woonde nog thuis.'' Alleen toen hij in het tweede jaar van zijn hbo- opleiding bouwtechnische bedrijfskunde vakken moest inhalen, werd wer ken even te veel. „Soms had ik wel negen tenta mens per blok. Daarom heb ik een jaar lang ge leend.'' Hij lost af in kleine delen. ,,Het bedrag dat ik maan delijks moet aflossen is zo laag dat ik het niet echt merk, dus ik vind het wel prima zo. Ik kies ervoor om een buffer te hebben in plaats van in één keer af te betalen. Doordat ik een lage studieschuld had, kon ik ook een goede hypo theek krijgen. Onlangs heb ik een huis gekocht.'' Karin Radstaak: ,,In Robs geval drukt zijn lage stu dieschuld minder zwaar op zijn vaste lasten. Het is altijd handig om een buffer achter de hand te hebben voor mogelijke tegenslagen of onvoorziene situaties, zoals een kapotte wasma chine. Hij heeft goed nage dacht over de manier waarop hij aflost en heeft een keuze gemaakt die bij zijn situatie past.'' Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21