GELD Goede kiekjes maken met je telefoon 'Leen met een plan en betaal terug 1 20 Test Smartphonecamera's Sterk met weinig licht Snel foto's schieten en bewerken Foto's schieten zonder poespas Mooie periode, die studietijd. Beetje studeren, lekker stappen, lange vakanties. En die studieschuld - ach, dat komt later wel. Maar twee jaar na het afstuderen moet je er toch aan geloven: die schuld moet worden afgelost. Hoe werkt dat precies? 'Tijdens studie kun je opbouw schuld al zien' 'Ik bereken continu wanneer ik klaar ben' Volgens cijfers van DUO hebben 980.000 mensen in Nederland een studieschuld. Die bestaat uit het geleende bedrag plus de rente daar over. Elke 5 jaar wordt de hoogte van de rente over de (nog) uitstaande studieschuld opnieuw vastgesteld. Haal je binnen 10 jaar geen diploma, dan moet je ook je ov-vergoeding terugbetalen die je maandelijks ont vangt zolang je studeert. Daardoor kan de schuld fors oplopen. De eerste twee jaar na het afstude ren hoef je nog niets af te lossen, al mag dat natuurlijk wel. Deze periode heet 'de aanloopfase' en begint in januari van het eerstvolgende jaar nadat je je diploma hebt gehaald. Na deze twee jaar begint 'de aflosfase' en ben je verplicht om maandelijks een bedrag af te lossen aan DUO. Regelingen Er zijn drie betalingsregelingen. Voor studieschuld van voor 2012 wordt je inkomen ingedeeld in schijven. Per schijf geldt een ander aflospercen- tage. Je mag zelf bepalen of het inko men van je partner meetelt bij de berekening van de draagkracht. Kies je daar niet voor, dan moet je wel lan ger dan 15 jaar aflossen. Vanaf 2012 gelden er geen schijven bij het bepa len van je maandbedrag. De maxi male aflosperiode is 15 jaar en het in komen van je partner telt altijd mee. De laatste regeling is die van na 2018, waarbij ook rekening wordt gehouden met de hoogte van je geza menlijke inkomen bij het bepalen van het maandbedrag. Dit bedrag ligt lager dan bij de vorige regelingen en de aflosperiode bedraagt maar liefst 35 jaar. De reden is dat studenten in het nieuwe leenstelsel geen studie financiering meer 'cadeau' krijgen, maar de gehele lening moeten terug betalen. Voor alle drie de regelingen geldt: wanneer de aflosfase is afgelopen en de schuld nog niet volledig is afge lost, wordt de restschuld automatisch kwijtgescholden. Tenzij je niet netjes maandelijks hebt afgelost en er nog sprake is van een betalingsachter stand. Overzicht houden Hoe kun je het best aflossen? Die vraag is nog niet zo makkelijk te beantwoorden. ,,Het is afhankelijk van iemands financiële situatie en le vensfase'', zegt Tea Jonkman, woord voerder bij DUO. In elk geval moeten studenten en ex-studenten vooral IN DE PRAKTIJK woensdag 12juni 2019 GO Vakantiefoto's, een kiekje van de kinderen of een selfie: we maken ze bijna altijd met de camera op onze smartphone. Tweakers heeft de camera's van drie modellen onder de loep genomen, te weten een iPhone XS, Samsung Galaxy S10+ en de Huawei P30 Pro. De camera's zijn beoordeeld op fotograferen in de natuur, portretten en op situaties met weinig licht. Een goede camera is eenvoudig te be dienen en heeft praktische in stellingen binnen handbereik. Foto's hebben de juiste kleu ren en tonen scherpe beelden op 4k-resolutie. Ook de veel zijdigheid - zoals een goede inzoomfunctie - van de ca mera speelt een rol. Huawei P30 Pro Prijs: €999,90 De Huawei P30 Pro is een kracht patser op foto- gebied. Het toe stel scoort bijzon der goed onder normale lichtom standigheden én in het donker. Door slimme software en goede hardware blaast deze camera de concur rentie weg in een I omgeving met wei nig licht. Al is het soms onwenselijk om meer details op een foto te zien dan in het echt, het is op zijn minst indruk- v wekkend. Daarnaast maakt het toestel prachtige video's en is de frontcamera - voor selfies - bijzonder goed. Samsung Galaxy S10+ Prijs: €899 De fotokwaliteit van de Samsung Galaxy S10+ scoort op veel vlakken net iets onder het niveau van de P30 Pro. Wel is-ie makkelijk in gebruik, zodat je snel foto's kunt schie ten en bewerken. Met de tele- af en toe de mist in. lens kun je tot twee keer inzoo men (de P30 Pro kan dat tot vijf keer) en er zit een ultragroothoek lens op voor wij dere foto's. De sel- fiecamera heeft wat moeite met kleuren en de stabilisatie die schuddende video's moet voorkomen, gaat Apple iPhone XS Prijs: €1286 Ooit los je die ANNELIES BONTJES Als student is het eenvoudig geld lenen bij de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO). Zit je krap? Log in bij DUO en je zet de maan delijkse lening gewoon 100 euro hoger. Sta je er weer wat beter voor, dan kun je het leenbedrag net zo gemakkelijk weer verlagen. -TEA JONKMAN, DUO We vroegen drie (ex)studenten hoe zij het aflos sen van hun studieschuld aanpakken. Doen ze dat op een goede ma nier? Dat leggen we voor aan Karin Radstaak, woordvoerder bij het Nationaal Instituut Bud getvoorlichting (Nibud). 'Tessa' (25) uit Am sterdam - haar echte naam is bij de redactie bekend - maakt zich wel druk over haar studieschuld. Ze heeft haar hbo-opleiding communicatie afge rond en staat voor 20.000 euro bij DUO in het krijt. ,,Dat voelt als een last. Ik bereken continu hoelang het nog duurt voordat ik er vanaf ben.'' Tessa's ouders weten niet dat haar studie schuld zo hoog is. ,,Ik heb tegen ze gelogen dat ik een schuld van 3000 euro heb. Toen heb ik geld van ze gekregen om dat snel af te betalen. Ze weten niet dat ik nog steeds aan het aflossen ben.'' Om er zo snel mogelijk vanaf te komen lost ze in grote delen af. Elke maand maakt ze een deel van haar salaris over aan DUO, net als elke financiële extra zoals vakantiegeld. ,,Ik wil binnen vijf jaar een huis kopen, dus dan moet die studie schuld zo laag mogelijk zijn.'' Ze hoopt de schuld in drie jaar af te lossen. ,,Dan heb ik geen spaar geld, maar dat zie ik dan wel weer.'' Karin Radstaak: „Tessa anticipeert op de situatie die ze voor zichzelf heeft uitgestip peld. Ze wil graag een huis kopen en dat be tekent dat je bepaalde dingen moet doen en laten. Als je meer aflost dan je vaste maandbedrag, kun je bij DUO een nieuwe stand van zaken opvragen, waar bij een lager maand bedrag wordt vast gesteld. Bij een hypo- theekaanvraag wordt naar dit nieuwe bedrag gekeken en kun je dus een hogere hypotheek krijgen.'' De duurste uit de test, maar dat betekent niet per se dat het pronk stuk van Apple de beste is op camera-gebied. De iPhone XS is een goede keuze voor de hobbyfotograaf die een foto wil schieten zonder te veel poespas. De foto's zijn zel den onscherp en de portret modus werkt uitstekend. Maar bij slechte lichtomstandig heden schiet de iPhone XS in vergelijking met de concurrentie tekort op het gebied van belichting en scherpte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20