Marjan Berk Nederlandse zadenman wint 'Nobelprijs voor voeding en landbouw' NIEUWS 13 Wegingen naar het strand, met een bal, pleisters en jodium Zie boeren maar te overtuigen dat je zaad beter is Voor de ochtendkoffie meld ik mij bij de schoondochter die de lekkerste koffie schenkt, gloeiend heet met zo'n vette witte laag schuim bovenop. Uit de koelkast komen twee licht verlepte Bos sche bollen, maar ze smaken als nieuw! Een van de beste soorten fami lie is de schoondochter die je op zo'n zure maandagochtend, als de werkweek weer op gang komt, op de koffie vraagt. Maar vandaag is ze er met de gedachten niet he lemaal bij. Haar jongste dochter, zojuist 10 geworden, viert 's mid dags haar partijtje. En op dat par tijtje zal Wie is de Mol? worden gespeeld, het waanzinnig popu laire spel waarvoor hele volks stammen aan de buis geplakt zit ten. Wegens mijn volle agenda beperk ik mij tot de uitzending waarin de identiteit van de Mol wordt onthuld. Dan kan ik ge rustgesteld weer verder leven. De tafel ligt bezaaid met vellen papier met daarop de spelregels van dit spannende spel. ,,Nu even niet!'' zegt mijn schoondochter en ze veegt met een zwiepend gebaar de papieren bij elkaar en stopt ze in een grote plastic doos. ,,Even koffie drinken!'' Ik denk aan de jaren dat mijn kinderen hun partijtjes vierden. Ik herinner mij een gehuurd busje. Omdat we niemand wil den buitensluiten zat de hele klas erin gepropt, samen met een em mer gesmeerde krentenbollen en een kist frisdrank. We gingen naar de duinen, er ging ook een bal meeEn een verbanddoos met pleisters en jodium. had op de spelletjes tijdens ver jaardagspartijtjes, kan ik me niet echt herinneren. Omdat ik vijf kinderen had in verschillende leeftijden herinner ik me nog wel een feest met een kamer vol zwij gende pubers. Ze draaiden psy chedelische muziek: The Hollies, The Doors, Pink Floyd... Er hing een doordringende wierook damp. Drank en drugs deden nog niet mee. Gedanst werd er niet. Dansen was uit, het waren nog de jaren vóór de disco. Dansen is nu weer terug. De zelfde schoondochter van de heerlijke koffie demonstreerde laatst met haar dochters, gewoon op het parket, dat de jitterbug geen geheimen voor ze heeft, tot en met de acrobatische heup zwaai aan toe! Maar nu moet ik weer terug naar nu. Ik moet ook niet verge ten om nog even te bellen, met de vraag wie op het feestje van mijn jongste kleindochter de Mol is geworden... Want hoewel dit niet mijn lievelingsspel is, is mijn nieuwsgierigheid wakker en le vendig. En het is ook uniek, dat zo'n populaire televisieserie nu ook in je eigen achtertuin ge speeld kan worden... fbtd*- e oprichter van East- West Seed is de eer ste Nederlander die de World Food Prize krijgt, ook wel de 'Nobelprijs voor Voeding en Land bouw' genoemd. ,,Dat woord is wat groots naar mijn smaak'', re ageert de 84-jarige ondernemer uit Enkhuizen aan de telefoon. ,,Maar het is wel bijzonder dat de prijs bij ons terecht komt, in Ne derland en in de tuinbouwsector. Daar is tot nu toe weinig erken ning voor geweest. Veel aandacht gaat uit naar de grote landbouwge wassen die koolhydraten opleve ren: tarwe, rijst, maïs, soja. Maar van alleen rijst kun je niet leven.'' Groenten worden in de tropen amper op commerciële schaal ver bouwd. In 1965 zag Groot op zijn eerste dienstreis in Indonesië witte kool van de variant 'Glorie van Enkhuizen' op een akkertje staan. Die zag er niet bepaald glo rieus uit: de kroppen die het in Eu ropa zo goed deden, bleven in de tropen klein en misvormd. Het was voor Groot een eyeopener. Hij realiseerde zich dat boeren in de tropen geen beschikking hadden over goed zaad. En dat slecht zaad leidde tot lage opbrengsten, ar moede en ondervoeding. Nadat het familiebedrijf Sluis Groot in 1981 werd verkocht aan een Zwitsers bedrijf (dat later op ging in Syngenta), zag Groot zijn kans. Hij nam ontslag en richtte met het geld dat de verkoop had opgeleverd een eigen bedrijf op: East-West Seed. Inmiddels is het bedrijf marktleider op het gebied van tropische groentezaden in Azië en timmert het hard aan de weg in Afrika en Latijns-Amerika. Vanuit het hoofdkantoor in Bang kok bedient het zadenbedrijf (met een jaaromzet van zo'n 150 mil joen euro) 20 miljoen boeren in zestig landen. Die klantenkring ontstond niet vanzelf. Andere bedrijven en de banken zagen geen markt in de kleinschalige boertjes, vertelt Groot. Samen met zijn Filipijnse partner begon hij met de verkoop van kleine zakjes zaad, niet duurder dan een pakje siga retten. ,,Alleen al op het Indonesi sche eiland Java zijn tien miljoen kleinschalige boeren. Daar is wei nig andere werkgelegenheid dan wat gewassen verbouwen op je lapje grond. Boeren wonnen daar al generaties lang hun eigen zaad. Zie ze maar eens te overtuigen dat het voor hun eigen bestwil is om - Simon Groot, veredelaar ons betere zaaigoed te kopen. Dat doen ze pas als ze bij een buurman zien dat het meer oplevert.'' Het vertrouwen winnen en het trainen van boeren om het zaad op de juiste manier te gebruiken, kostte veel tijd. Net als het verbe- teren van zaden van tropische ge wassen als kangkoeng (waterspi nazie), kousenband en waspom- poen door ze beter resistent te ma ken tegen ziekten en plagen. ,,Pas na 25 jaar konden we ons eerste di vidend uitkeren'', zeg Groot. ,,Nu, na 35 jaar hebben we het in Azië een beetje voor elkaar. Daar zijn we de vriend van boeren. Zij heb ben hun inkomens met vele tien tallen procenten omhoog zien gaan doordat ze nu beter zaad heb ben, en meer kennis van zaken.'' Monopolie De boer als vriend van de zaden- producent is niet vanzelfsprekend. De zadenmarkt wordt gedomi neerd door drie grote agrochemi- sche conglomeraten: Bayer-Mon- santo, Dow-DuPont en Syngenta- ChemChina. Zij maken boeren af hankelijk van duur zaaigoed door gewassen te patenteren en de ver koop te koppelen aan chemische gewasbeschermingsmiddelen. Zorgwekkende trends, vindt Groot. ,,Boeren in de grote land- bouwlanden in Noord-Amerika, Brazilië en Argentinië voelen zich ernstig bedreigd door die mono polievorming. Het gedonder met patenten op onderdelen van le vende organismen is helaas ook overgewaaid naar Europa. Dat blokkeert de vernieuwing en crea tiviteit die wij hebben dankzij het kwekersrecht.'' De Wereldvoedselprijs komt Groot toe omdat hij volgens de jury 'zijn leven heeft gewijd aan het verbeteren van het levenson derhoud van miljoenen mensen over de hele wereld'. Simon Groot krijgt de Wereldvoedselprijs omdat hij kleine boeren in Azië en Afrika van betere zaden voorzag. Zo gaf hij miljoenen mensen beter en meer voedsel. woensdag 12 juni 2019 GO Wie? Maar nu ben ik live getuige van de manier waarop dit spel het echte leven is binnengewandeld. In hoeverre de televisie invloed Annemieke van Dongen Enkhuizen D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13