9 Oudere mensen hebben er belang bij het stelsel te houden als het is digen moeten het doen met één zetel. Een schamele oogst voor de 1.237.700 zzp'ers die Nederland telt. Hoe oud zijn de sectorvertegen woordigers gemiddeld? Waar wo nen ze? Hoeveel van hen zijn lid van de SP, PvdA of een andere op positiepartij? Die informatie kan en wil de vakbond niet geven, meldt een woordvoerder. En aan een inter view heeft de parlementsvoorzit ter geen behoefte. Ze verwijzen naar de summiere informatie op de FNV-website: naam, pasfoto, sector. Zo ontdek ik Jos. Kraakbeweging Jos Everaers (66) is gepensioneerd en meer vakbondsstrijder dan journalist. Na 'een heftige tijd in de kraakbeweging' (zijn woorden) en werk voor 'een links Leids krantje' werkte mij meer dan twintig jaar voor het Praktijkblad Ondernemingsraad. Sinds zijn 22ste is hij actief voor de vakbewe ging. Daar ben ik ook lid van, maar dat Jos mij al 2,5 jaar op het hoog ste niveau vertegenwoordigt was me ontgaan. Weinig vakbondsleden zullen hun vertegenwoordiger kennen, zegt hoogleraar Arbeidsmarkt Ton Wilthagen. ,,Alleen ervaren, zeer actieve kaderleden stellen zich kandidaat voor het ledenparle- ment. En alleen actieve leden stemmen. Zo krijg je een overver tegenwoordiging van oudere men sen die er belang bij hebben om het pensioenstelsel te houden zo als het is.'' Het gemiddelde ledenparle- mentslid lijkt op het eerste gezicht tamelijk veel op Jos: driekwart is man. Slechts een handjevol is - af gaande op naam of huidskleur - van allochtone komaf. En afgaande op de foto's (bij gebrek aan geboor tedata) lijkt een overweldigende meerderheid aanzienlijk dichter bij zijn pensioen dan bij de begin dagen van zijn carrière. Het beeld dat de sleutel tot een pensioenakkoord in handen is van een club doorgewinterde vak bondstijgers, bevestigt Jos als ik hem opbel. ,,De meeste parle mentsleden zijn erg activistisch. Voor je doorstroomt naar zo'n ver tegenwoordigende rol, moet je binnen de vakbond wel wat voor je kiezen hebben gehad'', zegt hij. Het is niet zo dat ze allemaal te gen het Pensioenakkoord zijn, zo als de tv-beelden van dinsdag avond misschien suggereren. De club is verdeeld, zegt FNV-onder- handelaar Tuur Elzinga. ,,De dis cussie was heel pittig. De meest kritische, mondige leden zoeken de tv-camera's op. Maar er was ook een grote groep die rustig naar ons luisterde en eerst in gesprek wil met zijn achterban.'' Dat bevestigt Jos. Hij is zelf van de tweede groep. ,,Maar er is ook een groep die nog steeds roept dat de pensioenleeftijd naar 65 moet. De scheldwoorden vliegen door de lucht.'' Terugfluiten De werkgevers maken zich er grote zorgen over dat de koers van de vakbonden door deze club wordt bepaald. Nadat de bonden in november het pensioenoverleg hadden laten klappen en vervol gens wegliepen van het Klimaat akkoord, uitte VNO NCW-voor- zitter Hans de Boer zijn ongenoe gen in een interview met De Tele graaf. ,,De FNV heeft een leden- parlement, ik weet niet wie dat al lemaal bedacht heeft. Dat leden- parlement spot met alle principes van goed bestuur. Als wij een mandaat hebben van ons bestuur kunnen we handelen. Bij hen moeten ze nog eens een keer via een ledenparlement en die kan elk moment iedereen terugfluiten. Dat is geen zakendoen." Dat een tamelijk radicale vak bondsraad, die bovendien verre van representatief is voor werkend Nederland, zoveel macht heeft over de collectieve oudedagsvoor ziening, is een gevolg van de Ne derlandse poldercultuur, zegt hoogleraar Wilthagen. ,,In andere landen, zoals Frankrijk, beslist het parlement gewoon over plannen van de regering. Maar daar gaan vervolgens auto's in vlammen op als een nieuwe arbeidswet slecht valt bij de vakbonden. Het parle ment heeft ook niet altijd de wijs heid in pacht. Het Pensioenak koord draait om veel geld dat deels in pensioenfondsen en bij werkge vers zit. Daarom mogen ook de werkgevers en vakbonden mee praten.'' Wat ook meespeelt: de rege ringscoalitie, die in de Eerste Ka mer geen meerderheid meer heeft, heeft voor een nieuw pensioen stelsel steun nodig van de opposi tie. De PvdA, GroenLinks en de SP zullen eerder instemmen als ook de vakbond akkoord is. Over een week zal blijken of dat poldermodel nog langer houdbaar is. Afgelopen jaren is het al zwaar onder druk komen te staan doordat de vakbonden veel leden verloren. Na de Tweede Wereldoorlog was bijna 40 procent van de werkne mers lid van een bond, nu nog maar 16 procent. Sinds FNV in 2011 het ledenparlement invoerde na een interne crisis rond het vorige pensioenakkoord, ligt de macht bij een nog kleinere groep. Een fikse verantwoordelijkheid, beaamt 'mijn' vertegenwoordiger Jos. ,,Dit gaat niet om een cao'tje voor twee jaar. Het Pensioenak koord gaat verregaande financiële consequenties hebben, ook voor toekomstige generaties. Er staat nogal wat op het spel.'' Onderste uit de kan Zelf hoopt Jos dat de FNV-leden komende week massaal voor de plannen stemmen, zodat het parle ment niet anders kan dan ook ak koord gaan. Voor zijn gevoel heb ben de onderhandelaars het onder ste uit de kan gehaald. ,,Ik heb zelf ook jarenlang aan cao-onderhan delingstafels gezeten. Onderhan delen is geven en nemen. Je krijgt nooit alles wat je wilt.'' Maar wat als de achterban tegen stemt? Of als de opkomst heel laag uitvalt? In 2010 nam nog geen 14 procent de moeite om een stem uit te brengen over een soortgelijk pensioenakkoord. In die situaties zal het heel lastig worden, erkent Jos. ,,Dan zijn de poppen aan het dansen. Dit wordt de proef voor de bestendigheid van het poldermo del.'' zaterdag 8 juni 2019 GO FOTO'S ANP De eerste re actie van het FNV-ledenpar- lement op de compromissen rond het pensi oenakkoord zijn niet bijster posi tief. Afgelopen dinsdag beleg den de onder handelaars een informatie avond waarop ze het concep takkoord uit de doeken deden. Boze leden voelden zich be kocht toen bleek dat het aanvankelijke compromis van 66 jaar als nieuwe AOW- leeftijd uit beeld is verdwenen. handen vakbondsveteranen Jos Everaers. privéfoto -Ton Wilthagen, hoogleraar Arbeidsmarkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9