0 a iss o Ouderwets gummen Clairy Polak Klusvrouw 'Nu pas is de tijd gekomen degoede herinneringen weer toe te laten' Hieke Grootendorst Herinneringen ,,Als je na een huwelijk van dertig jaar merkt dat zijn herinneringen zich steeds verder terugtrekken en dat jij daar steeds minder deel van uitmaakt, is dat ingewikkeld. Ook dat groeit ge leidelijk. Liefde is dat de een deel gaat uitmaken van de ander, je wordt een onderdeel van elkaar. Dat deel lijkt te verdwijnen als de herinnering daaraan vervaagt. Natuurlijk is dat pijnlijk: hoe kun je nou niet meer weten dat... Ook daaraan moet je wennen. De herinne ringen die je zelf hebt, kunnen troost vol zijn. Aan de andere kant loopt er iemand doorheen die aftakelt, wat de herinnering vertroebelt. Nu pas, na zijn overlijden, is de tijd gekomen de goede herinneringen weer toe te laten. Ze worden niet langer ver vormd door het beeld van de aftake ling. Nee, het is nauwelijks een troost dat het langer leuk was dan niet leuk. Bovendien zijn er aan de bijna tien jaar dat het niet leuk was ook goede herin neringen verbonden. Het is niet alleen maar zwart-wit. Zelfs in het verpleeg huis waren er mooie momenten, je moet ze er alleen wel uitpikken.'' Schuldgevoel ,,In de laatste driekwart jaar dat hij thuis was, merkte ik dat ik steeds ongeduldiger werd. Ik kon het niet meer, vierentwintig uur per dag alles uitleggen. Het was vooral on macht. Daardoor viel ik soms uit, waar ik me achteraf schuldig over voelde. Als je je op een gegeven moment realiseert dat je niet langer thuis voor je partner kunt zorgen, geeft dat een nieuw schuldgevoel. Tegelijkertijd was er het schuld gevoel dat ik hem misschien te lang had thuisgehouden, waardoor de situatie te gespannen werd. Schuld gevoel is vooral onzekerheid, waar bij je pas achteraf kunt zeggen: het kon niet anders. Je bent doorlopend bezig je te verantwoorden tegen over jezelf. Ik heb hem ook niet ge zegd dat ik hem elders onderbracht, dat zou hij toch niet hebben begre pen. Er is een moment dat de waar heid niet meer wordt geloofd of be grepen, dan moet je liegen. Ik denk niet dat ik nog een schuldgevoel heb, ik denk nu dat ik over het alge meen weinig andere keuzes had.'' Markeren Boorpunt Steenboor Waterpas Leiding zoeken Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: Lijstje ophangen. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. GO ZATERDAG 8 JUNI 2019 m Voorbij, voorbij (Meulenhoff Boeke rij, €20) Er is een voorwerp uit mijn kan toortijd dat ik toen dagelijks gebruikte en dat ik nu tijdens het klussen ook veel gebruik. Rara, wat is dat? Eerst een hint. Ik ben nog altijd niet zo digitaal. Ik houd niet van sociale media, ben het liefst zo min mogelijk met mijn telefoon bezig, heb geen televisie en geen abonne ment op Netflix. Ik schaf pas een digitale agenda aan als ner- gens meer een papieren exem plaar wordt verkocht. Dus wat is dat voorwerp dat zowel dienst doet op kantoor als tijdens een klus? Een vulpotlood! Met dat potlood schreef ik op kantoor, waar ondanks de aanwezigheid van de computer nog een hele boel te schrijven was. En bij welke klus zetten we het vulpot lood in? Heel ouderwets: bij het ophangen van een lijstje. Bepaal eerst de plek waar je het lijstje wilt hebben. Houd het tegen de muur op de gewenste plek. Je kunt met het vulpotlood een heel fijne markering zetten in het midden aan de bovenkant. Meet aan de achterzijde van de lijst de afstand tussen de bovenkant en het bevestigingspunt. Teken nu het boorpunt af. Meet daarvoor vanaf jouw lijntje op de muur de afstand die je net gemeten hebt naar beneden af en zet daar een horizontaal streepje. Bepaal weer het midden en zet daar een verticaal streepje. Nu heb je een kruisje waar je moet boren. Gebruik om het gat te boren een steen- boor in een goede boormachine. Voor een middelgrote lijst gebruik ik een dia meter van 6 millimeter, net als de plug. Gebruik een L-haakje zodat de lijst er niet zomaar af kan schuiven. Ik gum de streepjes daarna altijd weer uit, tikkeltje perfectionistisch. Hang de lijst aan het haakje. Als je dacht dat je klaar was, heb je het mis; haal de waterpas er nog even bij. Als ik bij klan ten binnenkom waar de lijsten scheef hangen, jeuken mijn handen. Even stof zuigen en klaar ben je. En dan nu een ouderwets kopje thee. Bekijk of je op dat punt kunt boren. Ge bruik, als je die hebt, een leidingzoeker. Indien niet voorhanden, kijk dan vanaf je boorpunt recht omhoog en recht naar beneden en vervolgens in een rechte lijn naar links en naar rechts. Geen stop contacten of schakelaars? Geen kranen of andere obstakels? FOTO EN ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 89