Wnekeraars moet je voortdurend uitputten De effectiefste manier om onkruid te bestrijden is de bodem bedekken. Zonder kale aarde krijgt het weinig kans. Hoe pak je een groot stuk aan? En wat gebruik je tegen woekeraars? Tuinjournaliste Laurence Machiels geeft tips. 5 PAS GEPLANT w Strooi houtsnippers De beste manier om onkruid in een bloementuin te voorkomen, is om meteen na het planten een bodem bedekker uit te strooien. Zo'n laag houdt niet alleen het onkruid tegen, maar zorgt er ook voor dat het water in de zomer minder snel verdampt en de grond eronder luchtig blijft. Vooral de eerste twee jaar zijn cruciaal, daarna zijn de vaste planten voldoende breed gegroeid om het onkruid zelf te onderdrukken. Schors en houtsnippers zijn te grof om ^jéfm tussen kleine plantjes te strooien, tenzij je de fijnste schors of houtsnip pers neemt. Cacaodop- pen werken wel goed, maar zijn duurder. In mijn eigen tuin gebruik ik olifantsgras en hennepstrooisel. De roomwitte kleur laat de border zonnig ogen, de snippers zijn klein en ze verdrukken de jonge planten niet. Bovendien remmen ze de verdamping in de zomer. Hennep is verkrijgbaar in het tuincentrum. Reken op een laag van zo'n 2 tot 4 centimeter en na anderhalf jaar kun je eventueel bijvullen, als je planten de bodem dan nog niet bedekt heb ben. Heb je vooral bomen en struiken geplant, houd de bodem eronder dan bedekt met bodembedekkende plan ten. Nog efficiënter én goedkoper dan schors of houtsnippers strooien. De planten breiden zich elk jaar uit tot een dicht tapijt, terwijl je schors tel kens weer moet aanvullen. Excel lente bodembedekkers zijn smeer- wortel, bosaardbeien, Geranium macrorrhizum, Pachyphragma en Trachystemon orientalis. HARDNEKKIG ONKRUID Maaien, trekken en verstikken Van hardnekkige onkruiden zoals zevenblad, heermoes, kweekgras, haag- en akkerwinde raak je niet of nauwelijks verlost. Het venijn zit hem in de lange, vertakte wortels. Tijdens je ronde kun jeopko- mende scheuten uittrekken: elk wortel- BRAAK TERREIN Bloemen of aardappelen Onkruiden zijn pioniersplanten: ze goed aan. Strooi geen aarde over de vestigen zich op plekken waar nog zaden, eenjarige bloemen hebben niets anders groeit. Elk leeg stukje licht nodig om te kiemen. Neem een grond is een open uitnodiging mengsel van akkerbloemen of voor alle mogelijke on- een voor bijen, zoals het kruidzaden die komen aangewaaid: grassen, herderstasje, knop- kruid, paardenbloe- men. De oplossing? Zaai eenjarige bloemen. De zaden kiemen heel snel - je hebt de eerste bloemen al na zes tot acht weken - en hou den tot de vorst de grond bedekt. Hier komt opkomend onkruid maar moei lijk door. Zorg er wel voor dat de aarde onkruidvrij is voor je zaait, en zaai voor een regenperiode: hoe vochtiger en warmer, hoe sneller zaad kiemt. Hark de bodem fijn, zaai uit en duw Tübingermengsel. Is de grond arm? Zaai dan bloemen die via hun wortels voeding aan de bodem afgeven, zoals de groenbemester Phacelia, met lavendelblauwe bloe men waar bijen verzot op zijn. Komen er al veel onkrui den op en lukt het niet meer om het terrein schoon te maken voor het zaaien, plant dan aardappelen. Die kruipen door het onkruid door. Onder het loof maakt onkruid weinig kans en de aardappelen maken je bodem extra kruimelig. Rooi in september en leg dan meteen je siertuin aan. tje opgra- weinig zin. Er «PJfpp blijft altijd wel een stuk achter dat opnieuw uitgroeit. Je kunt de planten wél binnen de perken houden door ze systematisch te verzwakken. De strook zevenblad tegen de haag aan wordt niet groter als het blad systematisch wordt kort gemaaid. Dat put de plant uit. Zet de grasmaaier op de laagste stand (of gebruik een bos- of kantmaaier) en maai telkens mee met het gazon. Dikke laag karton Ook hardnekkig onkruid verstikken is een optie. Verzamel onbedrukte kartonnen dozen en vouw die hele maal plat. Gebruik meerdere lagen op de kale bodem. Bedek die met hout snippers of wat je maar hebt: een mix van hooi, zelfgemaakte blad- aarde, oude potgrond, grove compost. Zorg dat de laag minstens 10 centi meter dik is en laat liggen. Of plant er pompoenen in, dwars door het karton heen. Die bedekken de hout snippers tot een mooi groen tapijt, en voorkomen al helemaal onkruid. Planten kunnen immers onmogelijk zonder licht leven. Liever geen plastic worteldoek Anti-onkruiddoek gemaakt van plastic is zo slecht voor de bodem en het bodemleven dat we het zo veel mogelijk zouden moeten weren. Ja, het houdt onkruiden in de grond tegen, maar het doodt ook het dierenleven eronder, sluit de bodem hermetisch af en verstikt op termijn de wortels van de planten die in het doek zijn geplant. Bovendien kweek je óp het doek uiteindelijk toch onkruid. Er verzamelen zich immers planten resten en onkruidzaden op, die er lustig beginnen te kiemen. Wil je per se onkruiddoek of wor teldoek gebruiken, neem dan ecologisch, afbreekbaar gronddoek zoals (bio-)mulchmat van kokosvezel en folie, water- en lichtdoorlatende BioWeedtex en Ökolys. De levensduur van die matten is drie tot vier jaar. Vol doende om het on kruid eronder te ver stikken. Dan zijn je planten genoeg uitge groeid om het onkruid op eigen kracht te weren. GO ZATERDAG 8 JUNI 2019 Blijf onkruid de baas Je hoeft geen-plastic te. gebruiken om on kruid uit je tuin te weren. foto's steven richardson venheeft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 85