het slagveld Dit zegt de wetenschap 'In dromen herbeleven we emoties op veilige manier' Eureka! Positieve kant aan adhd f 0 Niet durven slapen uit angst voor nachtmerries? Dan is het tijd voor hulp 23 High Energy Laser Lab Testopstelling TNO Ypenburg De urgentie om te investeren in la serwapens is er des te meer nu grootmacht Rusland zegt te be schikken over hypersonische ra ketten. Deze raketten kunnen snelheden tot 28.000 kilometer per uur halen en zijn tijdens hun vlucht zo wendbaar dat ze met de huidige afweersystemen niet zijn te onderscheppen. Die moeten de baan van inkomende raketten voorspellen om ze uit de lucht te kunnen schieten. De hypersoni- sche raketten hebben geen vaste baan, maar slingeren naar hun doel en zijn bovendien zo snel dat ze binnen een uur, waar ook ter wereld, dodelijk kunnen toeslaan. Dreiging Op dit moment heeft nog geen en kel land een antwoord op deze dreiging. Amerika hoopt dat laser wapens de oplossing zijn. Onder zoekers van het Amerikaanse leger verwachten dat de kracht van de lasers binnen zeven jaar zo sterk is dat ze hypersonische raketten kunnen vernietigen. Valente heeft die verwachting ook. Al wordt er nu vooral nog ge test in laboratoria. ,,Als je kijkt naar hoe snel de techniek zich nu ontwikkelt, dan zit er veel meer vaart in dan dertig jaar geleden.'' Iedereen droomt. Zelfs mensen die zeggen nooit te dromen. Maar wat is het nut ervan? Door iets of iemand achtervolgd worden, naakt op het werk ver schijnen, onvoorbereid een exa men ingaan, door de lucht vliegen en tanden die uitvallen. We ken nen die dromen wel. Maar waarom dromen we eigenlijk? „Dromen helpen met het ver werken, opslaan en integreren van belangrijke, vooral emotionele er varingen die je gedurende de dag hebt opgedaan", verklaart Marike Lancel, bijzonder hoogleraar slaap en psychopathologie aan de Rijks universiteit Groningen. „Door de herhaling tijdens de slaap kunnen we dingen beter onthouden." Dromen doen we vooral in onze rem-slaap. Rem staat voor rapid eye movement. In deze slaapfase zijn de hersenen heel actief, ma ken de ogen snelle bewegingen en kun je je niet bewegen. Normaal gesproken herhaalt deze fase zich iedere 90 minuten, waardoor we ongeveer vijf keer per nacht dro men. „Tijdens de rem-slaap verkeert het brein in een unieke toestand", vertelt Lancel. „De visuele, emoti onele en autobiografische hersen- gebieden zijn heel actief. Tegelijk is de prefrontale cortex (het gebied van de hersenen dat zich bezig houdt met logica, red.) juist min der actief. Daardoor zijn dromen onsamenhangend en ongeremd." Gedurende de droomslaap is er nauwelijks noradreline (een stof die zenuwprikkels overbrengt) aanwezig. Dit stofje kan onder normale omstandigheden stress, angst en spanning oproepen. Hier- door kunnen we waarschijnlijk tijdens het dromen gebeurtenis sen herbeleven, maar onder rela tief 'veilige omstandigheden', zonder angst. „Dromen zorgen er als het ware voor dat we betekenisvolle erva ringen een plek kunnen geven, maar zonder dezelfde emotionele lading. Konden we dat niet, dan zouden emoties en fysieke reac ties bij iedere herinnering of con frontatie weer naar voren komen." Droomslaap kan ook helpen bij het oplossen van problemen. Doordat de prefrontale cortex is uitgeschakeld, kunnen we associa- tiever en creatiever denken. Hier door leggen we allerlei dwarsver banden die we eerst niet zagen. Er zijn mensen die zeggen dat ze nooit dromen. Maar dat klopt vol gens Lancel niet. „Waarschijnlijk droomt iedereen, maar niet ieder een kan het navertellen. We ont houden een droom namelijk al leen als we eruit wakker worden en lang genoeg bij kennis zijn om er geheugen over op te bouwen." Als je midden in een droom kort ontwaakt en snel weer in slaap valt, blijven er weinig droombeel den hangen. Maar als je rem-slaap abrupt wordt onderbroken door een wekker, is de kans groot dat je de droom wel onthoudt. Een nare droom is niet per se zorgelijk. Dat wordt het wel als je elke nacht badend in het zweet uit een droom wakker wordt. En als je niet durft te gaan slapen uit angst voor nachtmerries, is het tijd om hulp te zoeken. Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Martine Hoogman (39), senior postdoc bij het Radboud UMC Nijmegen. „Ongeveer 5 procent van de Nederlandse kinderen heeft adhd, een ontwik kelingsstoornis die ge paard gaat met concentra tieproblemen, hyperacti viteit en impulsiviteit. Je hoeft het niet allemaal te hebben om wel de dia gnose adhd te krijgen. Ook volwassen kunnen adhd hebben, maar vaak komen ze daar later ach ter, bijvoorbeeld als hun kind gediagnostiseerd is, wat voor sommigen een verklaring voor bepaalde gedragingen kan zijn. Een heus eurekamoment beleefde ik naar aanlei ding van een publicatie die ik samen met tachtig andere wetenschappers had in het vakblad The Lancet Psychiatry. Dit on derzoek ging over ver schillen in de hersenen van mensen met en zon der adhd. Ik kreeg enorm veel reacties van patiënten en betrokkenen, nadat de media aandacht besteed hadden aan dit onder zoek. De reacties waren wisse lend, maar de meeste mensen kwamen met anekdotes over adhd. Zo gedetailleerd dat ik opeens tot een nieuw in zicht kwam. De weten schap, en zeker ook ikzelf, heeft veel te weinig aan dacht voor de (mogelijke) positieve kant van adhd. 'Creatief, 'humoristisch', 'maken makkelijk con tact', dat zijn veel ge noemde positieve kanten. Een vrouw schreef vol trots over haar kind dat de mooiste tekeningen maakte. Door dit nieuwe inzicht heb ik ook de focus van mijn onderzoek verscho ven. Mijn aandacht richt zich nu ook deels op de sterke kanten van adhd en ik probeer er ook op een andere manier naar te kij ken: meer als 'diversiteit' in plaats van stoornis. En het leuke is: het geeft mij zelf ook positieve energie en ik word er echt en thousiast van. Een dub bele eureka dus eigenlijk.'' -Jim Jansen (plaatstaal) GO ZATERDAG 8 JUNI 2019 Kijk op de site bij /wetenschap Een laser geeft een straal van sterk gebundeld licht dat niet uitwaaiert Hoe meer stroom, hoe sterker de straal Stroom generator Controe- kamer Koeer Laserbron Optisch fiber FOTO SHUTTERSTOCK KAJ VAN ARKEL Optisch richt- platform Laserbundel 300 000 km/s (lichtsnelheid) Meet apparatuur schermen Doel Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewSdentiSt en met l f vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 79