Verpleeghuizen bieden migranten steeds vaker vertrouwde 1 5 - 7W *1 Jm - j t jBÊÊÊ 20 Het aantal oudere migranten groeit de komende decennia explosief. De zorg in verpleeghuizen zal, net als het straatbeeld, diverser worden. Een speciale leidraad moet ervoor zorgen dat ook migranten in Nederland gezond en gelukkig oud worden. I In haar appartementje hangt De Nachtwacht van Rem brandt. Johanna Wisse (89) voltooide haar geborduurde replica sneller dan de meester zijn wereldberoemde schilderij. Trots: ,,Ik ben er twee jaar mee be zig geweest.'' Mevrouw Wisse woont al drie jaar in Raffy, een woonzorgcen trum voor Indische en Molukse ouderen. Zelfstandig wonen was geen optie. ,,Ik ben thuis twee keer gevallen en kon niet zelf opstaan.'' Haar appartement is ruim. In een kooi zitten twee parkieten, aan de muur hangen borduur- kunstwerken, er zijn foto's van haar zes kinderen en dertien kleinkinderen, op tafel ligt een boek over Nederlands-Indië. De verhuizing was mentaal een grote stap. ,,Mijn moeder heeft altijd zelfstandig gewoond'', vertelt haar zoon Arnold Simon. ,,Daar- om is het belangrijk dat hier de normen en waarden waarmee ze is opgegroeid, worden gerespec teerd. Bewoners worden hier vol gens Indisch gebruik aangespro ken met 'tante'. Het personeel kent de cultuur en spreekt een mengelmoesje van Nederlandse en Indische woordjes.'' Raffy is een stukje Nederlands- Indië in Breda. Bij binnenkomst komt de geur van kruiden, spece rijen en Indisch eten je tegemoet. In de lift hangt een lijst met Indi sche woorden. In het restaurant, de gemeen schappelijke ruimtes en rond de toko, is het altijd gezellig druk. Het weekmenu is 'bicultureel'. Bewoners kunnen kiezen voor aardappelen, broccoli, andijvie en een slavinkje, of voor gerechten als witte rijst, ayam peniki, ikan bumbu bali en sayur tumis. Rustig schuifelt mevrouw Wisse met haar rollator door de gangen, die allemaal een naam in het Maleis hebben. Ze woont zelf aan de Djalan Anggrek, de 'weg van de orchidee'. Zanggroep Ze heeft net meegedaan met een zanggroep. Oude Indische liedjes passeerden de revue. Waar het ge heugen haar soms in de steek laat, zijn dit soort herinneringen aan Indië belangrijk. Haar verhaal is klassiek. Ze komt van Midden-Java. Haar va der was beroepsmilitair in het Ko ninklijk Nederlands-Indisch Le ger (KNIL). In de oorlog over leefde hij dwangarbeid aan de Birma-spoorlijn. Zij overleefde het Jappenkamp. Na de onafhankelijkheid van Indonesië kwam ze naar Neder land. Haar man, een militair, kreeg werk op vliegbasis Gilze- Rijen. ,,Ik moest heel erg wennen. Het was zo koud hier. In het begin kreeg ik moeilijk contact met Ne derlanders. Die dachten dat we in Indonesië in de boom sliepen.'' Toen haar man naar Raffy ver huisde, bleef mevrouw Wisse al leen thuis. Ze werd wekelijks met een busje opgehaald voor de dag besteding. Nu rijdt ze met het ai 1* busje mee om anderen te halen en brengen. In afwachting van een plek in Raffy woonde ze tijdelijk in L3le, een zorgcentrum voor Turkse ou deren, enkele kilometers ver derop. Ze voelde zich daar minder thuis. ,,Een keer lag er opeens een Turkse man naast me in bed. Die was de verkeerde kamer in gelo pen. Ik zeg altijd: ik heb geen man nodig!'' Raffy is een schoolvoorbeeld van een voorziening die inspeelt ZATERDAG 8 JUNI 2019 GO 'Ik voel me thuis, als in Turkije' TONNY VAN DER MEE Johanna Wisse (89): ,,Ze dachten dat we in de boom sliepen." Tahir Ekiz (85): „Mijn kinderen wonen in Nederland. Zij willen hier blijven." 7. f Woonzorgcentrum Raffy is opgezet om ouderen met een In dische achtergrond een thuisgevoel te geven. FOTO'S ARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 76