NYNKEDEJONG Ministers: sneller ingrijpen bij slechte school 6 HuintaRblftllMZ Nederlands politiesucces gaat onderuit Column Een op de zeven kinderen in Nederland speelt nooit bui ten, kopte deze krant giste ren. Jantje Beton heeft een onder zoek gedaan, en de resultaten zijn schokkend. Een op de zeven! Alle maal kinderen die nooit eens in de zandbak spelen of voetballen. Ik zou nu een pleidooi kunnen houden voor buiten spelen. Maar het gevaar is dat ik klink als een oud mens met een 'vroeger was alles beter'-complex. Zo eentje die zijn of haar eigen jeugd idealiseert. 'Wij speelden de hele dag buiten! Wij konden ons urenlang verma ken met een klos touw en een blik oude knopen!' Want ik had zo'n jeugd. Dol op buiten, maar ook dol op onze computer, waarop wij urenlang de computerversie van Rad van Fortuin konden spelen. Of Winter '92, een spel waarin je zo hard mo gelijk op je spatiebalk moest ram men om een schaatser een per soonlijk record te laten rijden. Bui ten spelen deden we graag, maar ook ik mopperde wanneer mijn moeder ons naar buiten smeet omdat we vierkante ogen kregen van Duck Hunt. Het grote voordeel van mijn jeugd was dat ik op groeide in een omge ving waar ik onge stoord mijn gang kon gaan. In een klein Fries dorp is er voldoende ruimte om ongezien aan te klooien, maar ook genoeg sociale controle om niet in zeven sloten tegelijk te lopen. De Noorse op- voedgoeroe Hedvig Montgomery stelt dat het moderne kinderen aan niets ontbreekt, behalve aan tijd alleen. Wij ouders zitten er al tijd bovenop. Uit angst voor brok ken en gevaar, maar ook omdat we de tijd die we met onze kinderen künnen spenderen, ook graag zo aandachtig mogelijk invullen. Hoeft helemaal niet. Ze hebben juist tijd zónder ons nodig. Om stiekeme dingen te doen. Dingen die ternauwernood goed aflopen. Een boomhut bouwen is gaaf, maar niet als je moeder de hele tijd naast de boom staat te roepen dat je voorzichtig moet doen. Tegenover ons huis is een park. Ik weet ook heus dat de eerste keer dat mijn dochter daar alleen naar toe mag, ik haar door het slaapka merraam in de gaten ga houden. Maar ik zal haar wel laten gaan. Omdat buiten spe len ook heel leuk is zónder je moeder erbij. Het ontbreekt kinderen aan niets, behalve tijd alleen r- w De Italiaanse broers Vincenzo en Rocco C., veroordeeld voor maffiapraktijken op de bloemenveiling van Aalsmeer, zijn in hoger beroep vrijgesproken door de rechter in Italië. De uitspraak is een klap voor poli tie en justitie, die het onderzoek juist zagen als een succes in de strijd tegen de Italiaanse maffia. De broers C. werden in 2015 ge arresteerd in Aalsmeer, waar ze woonden en werkten. Volgens jus titie hoorden ze bij een maffiaclan van de 'ndrangheta uit het Zuid- Italiaanse Siderno. In eerste aanleg werden ze veroordeeld tot twintig jaar (Vincenzo) en vijftien jaar (Rocco) celstraf. Afgelopen week zijn ze vrijgelaten uit de gevange nis, zo melden Italiaanse media. Waar de broers eerder maffialid maatschap werd aangerekend, is die veroordeling nu vervallen. De reden daarvoor is nog niet hele maal duidelijk, omdat een onder bouwing van het vonnis nog niet is verschenen. Wel blijkt dat Vin- cenzo en Rocco C. hebben aange toond dat een grote som contant geld die justitie aantrof niet per se afkomstig is van drugshandel, maar dat ook in de bloemenhandel veel contant wordt afgerekend. Vincenzo C. was sinds de jaren 90 actief op de bloemenveiling van Aalsmeer. Hij handelde in snij bloemen van over de hele wereld en stuurde die naar Italië. Volgens justitie in Italië was die bloemen handel een dekmantel voor illegale praktijken zoals drugshandel. Op verzoek van Italië begon de na tionale recherche een groot onder zoek naar de broers en hun mede werkers. De politie hing het kan toor van de broers in Aalsmeer vol met afluisterapparatuur en luis terde diverse telefoonlijnen af. Volgens politiestukken werd on der meer gesproken over een maf- i Arrestaties waren juist pronkstuk van samenwerking Italië en Nederland fiageschil in Canada en over een moordplan in Nederland. In twee vrachtwagens met bloemen op weg naar Italië vond de politie pakketjes cocaïne. Tijdens het onderzoek bleek ook dat verschillende Nederlandse bloemenhandelaren waren opge licht door Italiaanse kopers. Die bestelden eerst kleine partijen bloemen en rekenden keurig af. In de aanloop naar een feestdag zoals Valentijnsdag deden ze een enorme bestelling en bleef beta ling uit. Nederlandse onderne mers kregen te horen dat ze naar hun geld konden fluiten omdat ze met de maffia te maken hadden. Eén bedrijf ging failliet. De broers C. werden van deze oplichtings praktijken niet verdacht. 54 verdachten In september 2015 arresteerden de Italiaanse en Nederlandse politie in totaal 54 verdachten. De opera tie werd beschouwd als de meest succesvolle samenwerking tussen Nederland en Italië in de strijd te gen de maffia. Daarom is de vrijla ting van de broers C. pijnlijk voor justitie. Vier medeverdachten, on der wie een chauffeur, hebben strafvermindering gekregen. Het is nog niet bekend of de Italiaanse aanklagers in cassatie gaan. DEN HAAG Het moet makkelijker worden om scholen aan te pakken als er sprake is van ernstige wan prestaties. Om dat mogelijk te ma ken, wil het ministerie van Onder wijs meer bevoegdheden voor de Inspectie van het Onderwijs en voor de bewindspersonen. De bekostiging van een school stopzetten is momenteel erg lastig. Dat kan alleen als er langdurig sprake is van slecht onderwijs, of een tekort aan leerlingen. Ministers Arie Slob en Ingrid van Engelshoven willen de finan ciering ook om andere redenen kunnen stopzetten. Bijvoorbeeld als op een school extremistisch of antidemocratisch gedachtegoed wordt verspreid. ,,Het bevorderen van burgerschap is niet voor niets een kerntaak van scholen", stelt Slob. ,,Die is niet onderhandel baar." Het ministerie wil ook eerder kunnen ingrijpen als er bijvoor beeld problemen zijn met eind examens, zoals vorig jaar bij het VMBO Maastricht. De bewinds persoon moet dan een school kun nen verbieden voor een bepaalde tijd diploma's uit te reiken. Voor veel van de plannen moeten wetten worden gewijzigd. Enkele andere kunnen wel sneller worden doorgevoerd. De inspectie gaat kijken of de periode voor wederhoor na een onderzoek korter kan, van vier naar twee weken. Op die manier kan een onderzoek sneller worden afgerond. Ook wil het ministerie van On derwijs dat er hogere boetes ko men op overtredingen en dat deze makkelijker kunnen worden uit gedeeld, ook als een overtreding al tot het verleden behoort. zaterdag 8 juni 2019 GO @nynke Buiten soelen 4 IliUMINtnON Je bent zelf scW\Y\o\ NU IN DE OOK IN DE IN 2D EN 3D ORIGINELE VERSIE 'Maffiabroers' Aalsmeer plots op vrije voeten Koen Voskuil Siderno/Rotterdam De bloemenveiling in Aalsmeer. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6