Zogezien Vertrekregeling provincie nog altijd een open zenuw TOM DUMOULIN WIELERLEGENDE IN WORDING Inmiddels ex-gedeputeerde Ben de Reu (PvdA) biechtte deze week in een afscheidsinterview met PZC-collega Ernst Jan Rozendaal op spijt te hebben dat hij in 2012 niet dwars voor de vertrekregeling voor provincieambtenaren was gaan liggen. Moreel was het besluit nauwelijks te verdedigen De Sona Hier kunnen ouders die in een rolstoel zitten met hun kinderen samen spelen 11 Leuk Het leuke van de digitale speelplaatsen is dat ze zich aanpassen aan niveau en in teresse van de spelers, legt Bliek uit. ,,De Memo 'merkt' aan hun reacties wat ze leuk vinden. Dan komt er een up date en gaat de Memo andere spellen aanbieden. Daardoor kunnen driejarigen er al leuk mee spelen, maar volwasse nen ook. In de Randstad wordt het in parken en bij verzorgingshuizen gebruikt om ouderen te stimuleren tot beweging." Volgens Niels Hobert van Yalp loopt Zeeland voorop als het gaat om toepassingen in de recreatiesector. Er staan er hier nu acht, landelijk zijn er 267 geplaatst en wereld wijd 731. Hof van Zeeland in Heinkenszand heeft sinds een week een Toro in huis, het eerste interactieve sport veld van Zeeland. Luc de Vos (11) en zijn nichtje Sophia Raike (10) uit Heinkenszand drukken op de knop bij een van de vier doelen en horen welke spel len er in de aanbieding zijn: Flessenpost, Goalswitch, Shifter of toch maar Fore- play? Luc, na een potje Fles senpost: ,,Ik ben geen fan van voetballen, maar dit is toch wel leuk. Je moet heel veel bewegen!" Parkmanager Ro bert-Jan Provoost is blij: ,,Eerst lag er gras, nu kunst gras. Dat blijft mooi. Dit is toch de entree van ons park: modern vermaak dat jonge ren uitdaagt om te spelen. Dat past bij de jeugd van nu." THEO GIELE Dat jaar besloot het dagelijks pro vinciebestuur dat er flink gesnoeid moest worden in het ambtenaren apparaat. Zeeland had veel meer mensen in dienst dan strikt nodig was. Ontslaan kon niet, natuurlijk verloop ging te langzaam. Gede puteerde Staten kwam met een vertrekregeling voor 57-plussers: de NAR, een afkorting die staat voor Non-Activiteits Regeling. Zij kregen 'an offer you can't refuse'. Hij was een eenmalig aanbod. Nu of nooit. De 57-plussers mochten per 1 januari 2013 tot aan hun AOW met onbetaald verlof gaan. Ze behielden (minstens) 70 pro cent salaris tot aan de AOW en be hielden hun pensioenrechten. Stoppen met 57 jaar in Zeeland, terwijl bonden, werkgevers en ka binet zich toen al jaren het hoofd braken over langer doorwerken. Het besluit van GS ging regelrecht in tegen het landelijke overheids beleid. Op het treffen van alge mene regelingen voor vervroegd vertrek stond zelfs een fikse boete. Moreel was het besluit nauwe lijks te verdedigen. De gewone be lastingbetaler moest, toen, tot zijn 65e doorwerken, terwijl de met overheidsgeld betaalde ambtenaar tot wel zeven jaar eerder van zijn nog niet heel erg oude dag kon gaan genieten. Met het verhogen van de pensioenleeftijd werd het gat nog groter. Maar Gedeputeerde Staten na men de houding aan: hier staan wij, wij kunnen niet anders. De provinciale volksvertegenwoordi- gers hadden het nakijken. Want ja, personeelsbeleid is een bevoegd heid van de gedeputeerden. Dat het hier ging om een miljoenen operatie met verstrekkende gevol gen en niet over het aannemen van een nieuwe ambtenaar deed kennelijk niet ter zake. Het vertrek van 160 ervaren ambtenaren had een ontwrich tende invloed op de werkzaamhe den. Afdelingen met veel 57-plus- sers hadden het zwaarder te ver duren dan een clubje met 'jonkies'. Van een zorgvuldige reorganisatie kon met zo'n generieke maatregel geen sprake zijn. Maar op termijn zou de provincie financieel beter af zijn. Daarop bleek later veel af te dingen. De pensioenleeftijd ging omhoog, waardoor de niet- werkende ambtenaren officieel la ter met pensioen gingen en dus langer uit de provinciekas betaald moe(s)ten worden. Er moest daarom geld worden bijgestort in de pot voor de NAR. Terugkijkend op de beslissing uit 2012 zei De Reu deze week over de vertrekregeling: ,,Die heeft veel meer geld gekost dan we ooit dachten. We hebben dat niet goed met de Staten gecommuniceerd. Ik heb destijds onvoldoende tegen- gesputterd, dat geef ik eerlijk toe." De Reu is de eerste betrokken be stuurder die openlijk zegt de maatregel te betreuren. Hij zat met SGP'er George van Heukelom (die personeelsbeleid in zijn porte feuille had), CDA'er Kees van Be- veren, VVD'er Carla Schönknecht en commissaris van de Koningin Karla Peijs in het college van Ge deputeerde Staten. De Reu en Schönknecht namen deze week afscheid, de drie andere betrokke nen zijn jaren geleden al van het politieke toneel verdwenen. Maar, de opmerking van De Reu maakt wel duidelijk dat de ver- trekregeling ook binnen de Abdij nog altijd een open zenuw is. Het wordt tijd dat de regeling nu wel goed met de Staten en Zeeuwse samenleving wordt 'gecommuni ceerd'. Wat heeft de NAR de pro vincie opgeleverd en gekost? Dat gaat dan om meer dan de kosten van de uitkeringen en de boete minus de bespaarde salarissen. Wat zijn gevolgen geweest voor het provinciale apparaat? In welke mate zijn de Zeeuwse burger en Zeeuwse instellingen benadeeld? Wat als alle alternatieven goed waren doorgerekend? Wat als de Staten wel waren betrokken bij het besluit? Een grondige studie naar de ef fecten van de regeling van zes jaar geleden kan helpen om op een be tere manier tot dergelijke ingrij pende besluiten te komen. Dat kunnen we dan als plusje noteren. Tom Dumoulin is een van de grootste sporthelden van deze tijd, door aLlen geliefd, maar ook een groot raadsel. Dit boek laat zien waar het talent, de eerzucht en de wiLskracht vandaan komen. Een echte must read voor iedere wielerliefhebber! Bestel het nu op pzc.nl/tom PC ZATERDAG 8 JUNI 2019 De Sona op camping De Meerpaal in Zoutelande (foto) en De Paardekreek in Kortgene) ziet eruit als een oranje boog met een kleurig speelveld eronder. Een camera zet beweging op de speelvloer om in geluid. De Sona 'voelt' op welk vlak een kind staat en reageert daarop. Kinderen kunnen uit diverse spellen kiezen. FOTO LEX DE MEESTER ouders die in een rolstoel zit ten met hun kinderen samen spelen." O of bij uw (online) boekhandel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67