'Het is mooi om onder je handen een kledingstuk te zien ontstaan' 4 gestopt Ik ging op naailes, omdat dat moest van mijn moeder, maar ik ben nooit meer „Ik vind het geweldig dat ik straks niet alleen kleding kan ma ken, maar het ook zelf kan ontwer pen. Mijn basiskennis is prima, maar ik wilde meer technieken le ren en de opleiding geeft die ver dieping. Carien wil het niet horen, maar ze is echt een goede lerares. Ze kent haar vak, is betrokken en stuurt bij, maar neemt het niet van je over. Daardoor leer ik snel en veel." Marieke wil net als Carien gedi plomeerd lerares worden, en het liefst zo snel mogelijk. Ze heeft thuis een naaiatelier op zolder en gaf daar al één avond in de week les voordat ze aan de modevak school begon. Lesgeven doet ze nog steeds, gecombineerd met haar eigen cursusavond én een vierdaagse baan bij het Calvijn College in Krabbendijke. In de vrije uurtjes is de naaimachine haar beste vriend; vrijwel iedere dag kruipt Marieke er een paar uur achter. „Het is mooi om onder je handen een kledingstuk te zien ontstaan. Als ik niet op de tijd let, zou ik om twee uur 's nachts nog bezig zijn." Stoffenwinkel Van die verslavende werking heb ben meer vrouwen 'last'. Ze dra gen graag en vaak eigen creaties. „Ik ga nooit meer winkelen", zegt Andrea Timmerman uit Yerseke. „Laatst ging ik met mijn man mee naar de stad, maar ik had het snel gezien. Ik breng liever een be zoekje aan de stoffenwinkel." Andrea doet al dertien jaar mee aan de naailessen van Carien. Ze heeft inmiddels zeven van de acht diploma's op zak. Als ze volgend jaar de achtste haalt, mag ze gaan lesgeven. Dat is redelijk uitzonder lijk. Carien: „De laatste keer dat ik iemand klaarstoomde tot docent is 21 jaar geleden. Het grootste deel van de cursisten stopt wanneer het vierde diploma (coupeuse) binnen is. Ik zie Andrea overigens niet als concurrent, maar als een collega. En die heb ik hard nodig." Andrea mag zich dus langzaam maar zeker onder de ervaren naai sters scharen. Maar of je nu lang of kort bezig bent, bijna alle vrouwen zijn onzeker over hun zelfge maakte kledingstukken. Tijdens de lessen hoorde Carien meer dan Andrea Timmerman uit Yerseke gaat volgend jaar op voor het laatste di ploma voor ze zich docent mag noemen. eens opmerkingen voorbij komen als 'ik lijk hier dik in' of 'het staat me voor geen meter'. Om korte metten te maken met die onzeker heden, plakte Carien de tekst 'Wees blij met wat je ziet' op de passpiegel in de hal. „Het fijne aan zelf je kleding maken is juist dat je het op maat kunt maken en dat het dus niet uitmaakt of je een gang bare of niet gangbare maat hebt." Cake op schaaltjes Rinus komt binnen met een dien blad vol koffie, thee en plakjes cake op schaaltjes. Rinus is de enige man vandaag. En dat is-ie ei genlijk altijd. Nog nooit meldde een man zich aan bij Modevak school Carien. „Ik denk dat man nen die in de modewereld aan de slag willen, eerder een fulltime modeopleiding zullen volgen. Dit is natuurlijk maar één dagdeel in de week, waardoor het goed te combineren is met het ouderschap of een andere baan." Met haar 27 jaar ervaring is Ca- rien een doorgewinterde docent. Als 16-jarig meisje maakte ze voor het eerst kennis met de naaima chine en ze was direct verkocht. „Ik ging op naailes omdat dat moest van mijn moeder, maar ik vond het zo leuk dat ik nooit meer ben gestopt." Carien werkte vijf jaar in een kledingzaak in Arne- muiden en maakte een tijdje bruidskleding, maar koos uitein delijk voor de schoolbanken om dat ze zich verder wilde ontwikke len. Ze doorliep hetzelfde traject als haar leerlingen nu doen: via de landelijk erkende opleiding van de Ensaid modevakschool haalde ze in zes jaar tijd de acht diploma's die nodig zijn om zelf naailes te mogen geven: modinette, costu- mière, tailleuse, coupeuse, mo diste, handwerkontwerpster, cou peuseleidster en coupeuselerares. Sinds 1992 runt ze vanuit een les lokaal aan huis haar eigen Ensaid Modevakschool Carien. Per week komen veertig vrou wen hun kennis ophalen aan de Bizetlaan in Goes. Verdeeld over vijf groepen leren ze kleding ont werpen, tekenen en naaien. Alle groepen bestaan uit cursisten van verschillende niveaus. Daar heeft Carien bewust voor gekozen. „In DAG XX MAAND 20XX WW VERVOLG VAN PAGINA 3 FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60